www.infoglobe.cz » ČR, Kutná Hora – krásná v létě, božská na podzim

ČR, Kutná Hora – krásná v létě, božská na podzim

Publikováno: 10.10.2019
Kutná Hora patří mezi nejpůvabnější města naší republiky. Ještě než se vydáte do proslulého historického centra, určitě se zastavte ve čtvrti Sedlec, kde se nachází kostnice a kostel Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele. Kostnice je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi. Jde o pozůstatky morových epidemií a husitských válek. Poté už můžete zamířit do samotného centra Kutné Hory. Začněte například Vlašským dvorem.

Kutná Hora

Vlašský dvůr je zachovalý hrad v sousedství kostela svatého Jakuba. Je bývalou královskou mincovnou a královským palácem. Nabízí dva prohlídkové okruhy, Královskou mincovnu a Královský palác. Ve Vlašském dvoře si také můžete například objednat svatební obřad. Pod Vlašským dvorem se nachází rozlehlý park, který je stále ještě částečně v rekonstrukci (pravděpodobně do března 2020), nicméně z velké většiny se dá již procházet. A teď na podzim? Nádhera!

nádvoří Vlašského dvora

Procházkou pod vinicemi se dostanete k proslulé perle Kutné Hory, a sice k chrámu svaté Barbory. Jde o pozdně gotickou stavbu a je to opravdu klenot tohoto královského města, jež je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Konkrétně tedy jde o historické jádro Kutné Hory s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci.

chrám sv. Barbory   chrám sv. Barbory

Od chrámu sv. Barbory projdete kolem jezuitských kolejí a dostanete se na Hrádek do Českého muzea stříbra. Určitě si zdejší prohlídku dolů, kterou absolvujete v pláštích a ochranné přilbě, nenechte ujít.

Kromě vyhlášených kulturních památek, jako je třeba právě chrám svaté Barbory, se můžete pokochat starobylými uličkami, nakoupit si suvenýry v malých obchůdcích, ochutnat víno a v tomhle krásném období také burčák z místních vinic nebo posedět v některé z útulných kavárniček. S dětmi jistě nezapomeňte navštívit Muzeum kostek, či Muzeum čokolády. Vy, kteří máte rádi adrenalin, se jistě zatouláte až na bobovou dráhu. Ta v Kutné Hoře se může pyšnit přívlastkem druhá nejdelší v Evropě.

Kutná Hora

Podzim má své kouzlo, procházka barevným městem vás nabije energií do zimních měsíců. Jestli však máte rádi různé městské slavnosti, dáme vám pár tipů i na letní období. V červnu se tu totiž koná Královské stříbření. Tyto gotické slavnosti připomínají slávu královského horního města. Jde o působivou událost s královským průvodem a bohatým programem probíhajícím vždy o víkendu v druhé polovině června. V srpnu se pak zase můžete pokochat závody historických vozidel Veteran Rallye. Nádherné vozy, posádky v dobových kostýmech, kulturní program, opravdu jde o nádhernou podívanou.

Královské stříbření   veteráni

Sami vidíte, že vyjet si do Kutné Hory jen v jednom ročním období asi nebude stačit. Je to úžasné město, které vás okouzlí kdykoliv. Třeba chrám sv. Barbory v nynějším podzimním hávu... Úžasný pohled. A už jenom samotná atmosféra města je k nezaplacení.

podzimní Kutná Hora

GPS: 49°56'43.1"N 15°15'49.1"E

Text: Šárka Fofoňková

Foto: Šárka Fofoňková, Wikimedia Commons: Ondřej Kořínek Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Kouřim – skanzen: o staletí zpět - VIDEO
Publikováno: 10.6.2014
V Kouřimi, starobylém a půvabném městečku ležícím přesně v astronomickém středu Evropy, jsme zavítali do skanzenu – patrně naposled v jeho staré podobě. V budoucnu se totiž významně rozroste o řadu dalších historických budov.

ČR, Kolín - Pozvánka do královského města  
Publikováno: 14.5.2015
Kolín není pouze průmyslovým centrem, ale také místem s bohatou minulostí a cennými památkami. Místem, kde si na své přijdou milovníci kultury i příznivci turistiky a sportovního vyžití, malí i velcí.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svatovítské katedrály – VIDEO
Publikováno: 20.11.2018
V Česku najdete jen málo katedrál, které mohou svou krásou konkurovat té pražské. Gotický chrám svaté Barbory je jedním z nich, okolnosti vzniku jsou navíc naprosto unikátní. Pojďme se do katedrály nyní ve videu i na fotkách společně podívat.

Střední Čechy: nová mapa kempů
Publikováno: 16.1.2020
Kam pod stan ve středních Čechách vám poradí nová mapa kempingových míst, kterou pro vyznavače dovolené v přírodě připravil tým Středočeské centrály cestovního ruchu. Najdete tak přehledně zpracované praktické a užitečné informace pohromadě.

ČR, Kutná Hora: rodný dům Mikuláše Dačického
Publikováno: 13.5.2017
Měšťanský dům z 15. století prošel v roce 2015 rozsáhlou rekonstrukcí. Od února 2016 slouží tato znovuobnovená kulturní památka jako vzdělávací a kulturní centrum. Historický dům je sice moderně vybaven, ale několik dochovaných prvků se podařilo zrestaurovat a citlivě začlenit.

ČR, Kutná Hora: skvost středních Čech – VIDEO
Publikováno: 13.11.2018
Jen něco přes hodinu jízdy z Prahy směrem na východ najdete nádherné město Kutná Hora, jehož centrum je zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nechte se v našem článku navnadit k ideálnímu jednodennímu výletu.

ČR, Kersko – po stopách Slavností sněženek
Publikováno: 30.5.2019
Máte rádi film Slavnosti sněženek, jste fanoušky spisovatele Bohumila Hrabala nebo si jen chcete udělat hezkou procházku Polabím? Tak právě pro vás je určena tato stezka. Po cestě, která je lemovaná třinácti naučnými tabulemi, se dozvíte něco ze života spisovatele Bohumila Hrabala, o Slavnostech sněženek nebo o lese a životě v něm. Kersko se nachází ve středních Čechách asi 9 km od města Nymburk.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské muzeum vás zve na výstavu s názvem Bionika – příroda na to přišla první, která je zaměřena na přírodu jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a poznatků pro techniku, architekturu i design.
2.6.2020
Je téměř neuvěřitelné, že ještě dnes máme u nás, uprostřed hustě zalidněné Evropy, přímo za branou metropole zelený nepřerušený lesní koridor dlouhý 100 kilometrů – pohoří Brdy.
1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – TANZANIE (ZANZIBAR):

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 4. 6. 2020
svátek:Dalibor
dnes:
čtvrtek 4.6.
22 °C
zítra:
pátek 5.6.
18 °C