www.infoglobe.cz » ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostřed mapy

ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostřed mapy

Publikováno: 6.6.2014
Vodáci to malé město na Sázavě znají. Když tudy projíždějí, mají čerstvě za sebou nejdivočejší úsek řeky - Stvořidla a také Sluneční zátoku, všem známé dějiště "rychlošípáckých" dobrodružství. Tam možná přirazili ke břehu, aby vysušili peřejemi zalité lodě a vychutnali s dávkou melancholie foglarovskou romantiku.

hrad Ledeč nad Sázavou

Dál je čeká klidnější plavba, která poskytne čas kochat se okolní přírodou: lesem, který na mnoha místech vstupuje až do vody, příkrým břehem na protější straně a v něm ve skále vysekanou tratí posázavského pacifiku. Ten tu pravidelně projíždí předválečným tempem, vynořuje se z tunelů a houkáním o sobě dává všem vědět. Hned za další zátočinou ale donutí kanoisty zaklonit hlavy ledečský hrad. Nad strmém skalním ostrohu nad řekou se vypíná kamenná masa, střežící od středověku kupeckou stezku. Staré šlechtické sídlo, které láká k návštěvě.

cestou na hrad 

Ti, kteří nepřiplují po řece možná přijedou po nově otevřené tříkilometrové cyklostezce ze Sluneční zátoky, nebo jako pěší turisté, využijí zdejší síť značených stezek. Ledečtí socha Mistra Jana Husa na náměstíturisté tu značili stezky jako jedni z prvních už v r. 1898! Na levém břehu řeky je rozcestí značených cest celkem přirozeně umístěno na útulném Husově náměstí. Morový sloup s mariánským sousoším na Husově náměstíRozhlédněte se po starých domech obklopujících náměstí – vidíte renesanční arkýř? Kromě sochy mistra Jana Husa věnujte pozornost ještě druhému zdejšímu monumentu – Mariánskému sousoší. Morový sloup zde stojí od druhé poloviny 18. století, aby chránil zdejší obyvatele před obávanou epidemií. Sochu panny Marie do výše jedenácti metrů zvedají andílci na obláčcích a v rozích žulového podstavce objevíte sochy českých patronů: sv. Václava, sv. Vojtěcha, sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriána. Projdete-li kolem Husova pomníku ulicí Hrnčíře, dostanete se ke starému židovskému hřbitovu. Ten je volně přístupný (kromě sobot), upravený a udržovaný, s opravenou márnicí. Nejstarší náhrobní kámen je z roku 1679 a pohřbívalo se zde až do druhé světové války.

Židovský hřbitov v Ledči

Odsud je na dosah lesopark Šeptouchov. Skalky pod Šeptouchovem skrývají dokonce systém krápníkových jeskyní, které ovšem zatím nejsou přístupné. Krátkou procházkou se po schůdcích dostanete na krásnou vyhlídku nad městem a řekou.

Hradní nádvoří, na kterém často "řádí" filmaři

Nezapomeňme ale na to nejpřitažlivější - na ledečský hrad. Z Husova náměstí přes most a do svahu, nejkratší cestou k jedné ze dvou hradních bran. Jádro hradu tvoří raně gotická válcová věž, vysoká 32 m. Věž je přístupná a zdoláte-li ji, budete odměněni výhledem do dalekého okolí. K věži přiléhá malý palác, v jehož severním křídle je v přízemí přístupné Městské muzeum. Sbírky mapují historii města. Obě hradní nádvoří jsou lemována budovami původně gotickými (první zmínka o hradu je z poloviny 13. století), později renesančně a barokně přestavěnými.

Pohled z hradu na kostel sv. Petra a Pavla

Na obou nádvořích jsou kamenné kašny ze 17. století. A co jinde neuvidíte? V muzeu si zakupte vstupenku a nechte se provést po lávkách vestavěných v hradních krovech. Z nich můžete nahlížet do útrob hradu, kde na svou pozdější rekonstrukci čekají propadlé podlahy paláců. Jedinečný zážitek, omezený jen na dobu, než se najdou prostředky na rekonstrukci. Neváhejte!

Hradní krovy jsou přístupné

Pohledy do útrob hradu    Hradní palác uvnitř   Pohled z pochozích lávek v krovech do hradního paláce

A víte, co mají společného filmy „Kletba bratří Grimmů“, francouzští „Bídníci“ z r. 1999, pohádka „Micimutr“ nebo nebo třeba předloňská pohádka Jiřího Stracha „Šťastný smolař“? No ano, ve všech těchto filmech můžete postřehnout exteriéry zdejšího hradu.

Z pochozích lávek uvnitř krovu si prohlédnete hrad z jiné perspektivy

Chřenovice, hrad starší než ten ledečskýPokud po prohlídce Ledče nasedáte do lodi, nechte si doporučit po cca 6 km ještě zastávku v Chřenovicích. Pěšky po červené značce nebo zmíněným pacifikem jednu zastávku do stanice „Chřenovické podhradí“. Tam se na skále v lese nad řekou skrývá malebná zřícenina kdysi velkého hradu, staršího, než ten ledečský. Zachována je okrouhlá věž vysoká 19 metrů, do níž se původně vstupovalo z patra pavlačového ochozu. Vstup na dnešní úrovni terénu je proražen nedávno. A nespěchejte, je tu krásně!

Hrad Ledeč od řeky

Text: Radka Snížková

Foto: Infocentrum Ledeč, Archiv TIC Ledeč, Luděk Šíma, Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Žďár nad Sázavou - centrum: zpátky do sedmdesátek - VIDEO
Publikováno: 2.10.2012
Žďár nad Sázavou je město známé hlavně díky Santiniho poutnímu kostelu Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaného na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Kdo by tenhle zázrak hory hledal v centru, byl by zklamán. Stojí totiž na kraji města. My ale i přesto v centru Žďáru zůstaneme a kostelu se budeme věnovat podrobně někdy později.

ČR, Vysočina – vodní nádrž Sedlice
Publikováno: 17.6.2021
Vodní dílo Sedlice je přehradní nádrž, která se nachází na řece Želivce poblíž Humpolce v kraji Vysočina, konkrétně pod soutokem říčky Hejlovky a Jankovského potoka. Popisovaná oblast náleží do geomorfologické oblasti Českomoravská vrchovina, okrsek Humpolecká a Želivská pahorkatina. Z geomorfologického hlediska má údolí řeky Želivky erozní ráz, místy akumulačně-erozní, což znamená, že se v některých místech řeky hromadí smytý materiál. Údolí je středně hluboké s úzkou nivou.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR: Sázava – nejoblíbenější řeka
Publikováno: 20.7.2017
Sázavu vyhledává opravdu hodně vodáků. Pokud někdo říká, že pojede na Zlatou řeku, mluví jistě o Sázavě. Té se tak říká kvůli své barvě, do hnědožluté se barví v důsledku odnášení jílovitých částic. Sázava pramení jako Stružný potok, který spolu s dalšími potoky napájí největší rybník na Českomoravské vrchovině, rybník Velké Dářko, který je populární rekreační oblastí a centrem windsurfingu a dračích lodí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – vodní klenot Česka
Vydejte se spolu s námi k řece Sázava, která nabízí kromě zlatavé hladiny i nádherné přírodní sce...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X