www.infoglobe.cz » ČR, Lidice – památník lidské tragédie

ČR, Lidice – památník lidské tragédie

Publikováno: 3.9.2015
Ticho, klid a pokora… jen vánek si pohrává s korunami stromů v aleji. Místo se zvláštní energií, kterou očekává každý, kdo se sem rozhodne vypravit. Jen pár kilometrů od Prahy směrem na Kladno.

Památník Lidice

Rozsáhlý park v místě původní vypálené vesnice navštěvují lidé všech generací. Jsou tu děti se svými rodiči a prarodiči a poslouchají příběh pomsty a nenávisti z června roku 1942. Tehdy se nacisté rozhodli obec Lidice vymazat z povrchu zemského.

Památník LidicePamátník Lidice

Domy byly vypáleny, muži zastřeleni, ženy převezeny do koncentračního tábora… a děti? Nevhodné k poněmčení otráveny plynem. V místě tragédie vznikl Památník Lidice. Muzeum, kde jsou shromážděny dokumenty a fakta osudu jedné malé vesnice. Úryvky z dokumentárního filmu natočeného nacisty o samotném zločinu poskytují mrazivou autentičnost.

Památník LidicePamátník Lidice

Po válce byla na nedalekém území zahájena výstavba nových Lidic. S rodinnými domy, školou, kostelem a dalšími objekty, prostě se vším, co patří do každé vesnice. Z místa původní obce se stalo pietní místo s pomníky, hromadným hrobem a dochovanými základy původních staveb. Vznikl Růžový sad – dříve Sad míru a přátelství, který zdobí tisíce keřů s odrůdami růží z celého světa. Jeho vůně vás nenechá jen tak projít. Alespoň na pár minut musíte spočinout na některé z laviček. Růže se stala inspirací nejen pro samotný název sadu, ale i jakýmsi symbolem Lidic.

Památník Lidice

K nejvýznamnějším zdejším pomníkům patří pomník lidických dětí, jak je zachytila sochařka Marie Uchytilová. Sousoší tvoří 82 lidských soch. Z jejich výrazu ve tváři mi docházejí slova. Souhlasím, že příběh Lidic nesmí být nikdy zapomenut. V tomto duchu také pracují organizace, vznikají nové projekty a šíří se vzdělání po celém světě. Lidická galerie je plná uměleckých děl zahraničních autorů věnovaných právě Lidicím. Pozornost si zaslouží i stejnojmenný celovečerní film. A jak se dočtete na stránkách Památníku Lidice, mnohá místa po celém světě nesou název jedné malé, kdysi vypálené české obce.

Památník Lidice

GPS: (Památník Lidice) 50°08'35.2"N 14°11'21.3"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Okoř: smutná historie, radostná budoucnost
Publikováno: 6.7.2010
„Na Okoř je cesta jako žádná ze sta“…..Autor lidové písničky napsal její text tak šikovně, že se perfektně hodí i na dnešní dobu. Zvlášť pak, když se někdo na zříceninu nedaleko Prahy vydá autem po jižní spojce. Jakmile dorazí na místo a zamíří k hradním troskám cestou roubenou stromama, musí se pousmát.

ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO
Publikováno: 27.11.2012
Kladno – když většina lidí slyší název tohoto města, skoro automaticky si vybaví jadrného čtyřicátníka, který si získal svět hokejkou v ruce a hlavně uměním ji používat. My jsme Kladno navštívili v čase, kdy NHL měla výluku, tedy v době, kdy za Kladno hraje i Jaromír Jágr. Tohle město proto zcela logicky žilo hokejem.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

ČR, Vinařice u Kladna: Hornický skanzen Mayrau
Publikováno: 16.8.2015
V areálu bývalého dolu, dnes kulturní památky, jsou prohlídkové trasy vedeny povrchově, pouze jedna vás zavede do bývalého bunkru v kopci Homole, ve které je simulována podzemní šachta s těžní technikou. Na výběr jsou dvě trasy – dvouhodinová nebo zkrácená hodinová. Začíná autentický výklad, neboť průvodci jsou tu bývalí horníci, kteří na dolu Mayrau pracovali.

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO
Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

ČR, Červený Újezd: hrad a klášter Hájek
Publikováno: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad sice nic společného, přesto se těší početné návštěvnosti. Pár kilometrů západně od Prahy vyrostla r. 2002 stavba v podobě hradu, kde najdete hned několik stavebních slohů vedle sebe. Přilehlá zahrada s venkovskými objekty je příjemným zpestřením. Naopak historickou stavbou je zdejší klášter Hájek z počátku 17. století.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vinařice: Důl Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau se dozvíte o historii těžby černého uhlí na Kladensku a projdete tras...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokud máte rádi historii, zkuste navštívit v okrese Praha – západ soukromou stavbu nadšenců, kteř...


Souvisejicí videa

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy
První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1219, Jan Žižka zde vypálil klášter, sídlili zde ...

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. září 2019 máte možnost využít k cestování tradiční vláček Hanička (motorový vůz 810), který jezdí na trati ze Spišského Podhradí do Spišských Vlachů.
21.7.2019
Také toto léto si můžete užít mezinárodní kulturní festival Dny Mistra Pavla v Levoči, který do 28. srpna přináší pouliční vystoupení divadelníků, muzikantů a tanečníků, jakož i poselství kultury.

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 7. 2019
svátek:Magdaléna
dnes:
pondělí 22.7.
28 °C
zítra:
úterý 23.7.
31 °C