www.infoglobe.cz » ČR, Lidice – památník lidské tragédie

ČR, Lidice – památník lidské tragédie

Publikováno: 3.9.2015
Ticho, klid a pokora… jen vánek si pohrává s korunami stromů v aleji. Místo se zvláštní energií, kterou očekává každý, kdo se sem rozhodne vypravit. Jen pár kilometrů od Prahy směrem na Kladno.

Památník Lidice

Rozsáhlý park v místě původní vypálené vesnice navštěvují lidé všech generací. Jsou tu děti se svými rodiči a prarodiči a poslouchají příběh pomsty a nenávisti z června roku 1942. Tehdy se nacisté rozhodli obec Lidice vymazat z povrchu zemského.

Památník LidicePamátník Lidice

Domy byly vypáleny, muži zastřeleni, ženy převezeny do koncentračního tábora… a děti? Nevhodné k poněmčení otráveny plynem. V místě tragédie vznikl Památník Lidice. Muzeum, kde jsou shromážděny dokumenty a fakta osudu jedné malé vesnice. Úryvky z dokumentárního filmu natočeného nacisty o samotném zločinu poskytují mrazivou autentičnost.

Památník LidicePamátník Lidice

Po válce byla na nedalekém území zahájena výstavba nových Lidic. S rodinnými domy, školou, kostelem a dalšími objekty, prostě se vším, co patří do každé vesnice. Z místa původní obce se stalo pietní místo s pomníky, hromadným hrobem a dochovanými základy původních staveb. Vznikl Růžový sad – dříve Sad míru a přátelství, který zdobí tisíce keřů s odrůdami růží z celého světa. Jeho vůně vás nenechá jen tak projít. Alespoň na pár minut musíte spočinout na některé z laviček. Růže se stala inspirací nejen pro samotný název sadu, ale i jakýmsi symbolem Lidic.

Památník Lidice

K nejvýznamnějším zdejším pomníkům patří pomník lidických dětí, jak je zachytila sochařka Marie Uchytilová. Sousoší tvoří 82 lidských soch. Z jejich výrazu ve tváři mi docházejí slova. Souhlasím, že příběh Lidic nesmí být nikdy zapomenut. V tomto duchu také pracují organizace, vznikají nové projekty a šíří se vzdělání po celém světě. Lidická galerie je plná uměleckých děl zahraničních autorů věnovaných právě Lidicím. Pozornost si zaslouží i stejnojmenný celovečerní film. A jak se dočtete na stránkách Památníku Lidice, mnohá místa po celém světě nesou název jedné malé, kdysi vypálené české obce.

Památník Lidice

GPS: (Památník Lidice) 50°08'35.2"N 14°11'21.3"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Okoř: smutná historie, radostná budoucnost
Publikováno: 6.7.2010
„Na Okoř je cesta jako žádná ze sta“…..Autor lidové písničky napsal její text tak šikovně, že se perfektně hodí i na dnešní dobu. Zvlášť pak, když se někdo na zříceninu nedaleko Prahy vydá autem po jižní spojce. Jakmile dorazí na místo a zamíří k hradním troskám cestou roubenou stromama, musí se pousmát.

ČR, Kladno: průmysl převálcovaný hokejem - VIDEO
Publikováno: 27.11.2012
Kladno – když většina lidí slyší název tohoto města, skoro automaticky si vybaví jadrného čtyřicátníka, který si získal svět hokejkou v ruce a hlavně uměním ji používat. My jsme Kladno navštívili v čase, kdy NHL měla výluku, tedy v době, kdy za Kladno hraje i Jaromír Jágr. Tohle město proto zcela logicky žilo hokejem.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

ČR, Vinařice u Kladna: Hornický skanzen Mayrau
Publikováno: 16.8.2015
V areálu bývalého dolu, dnes kulturní památky, jsou prohlídkové trasy vedeny povrchově, pouze jedna vás zavede do bývalého bunkru v kopci Homole, ve které je simulována podzemní šachta s těžní technikou. Na výběr jsou dvě trasy – dvouhodinová nebo zkrácená hodinová. Začíná autentický výklad, neboť průvodci jsou tu bývalí horníci, kteří na dolu Mayrau pracovali.

ČR, Budeč: živoucí kořeny češství - VIDEO
Publikováno: 20.11.2012
Kdybyste se ptali, kde najít vůbec nejstarší stavbu České republiky, pak naše odpověď zní - Budeč. Tohle místo pevně a neodmyslitelně spojené s historií národa českého leží v obci Zákolany – Kováry, několik kilometrů od Kladna.

ČR, Červený Újezd: hrad a klášter Hájek
Publikováno: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad sice nic společného, přesto se těší početné návštěvnosti. Pár kilometrů západně od Prahy vyrostla r. 2002 stavba v podobě hradu, kde najdete hned několik stavebních slohů vedle sebe. Přilehlá zahrada s venkovskými objekty je příjemným zpestřením. Naopak historickou stavbou je zdejší klášter Hájek z počátku 17. století.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vinařice: Důl Mayrau
V Hornickém skanzenu Mayrau se dozvíte o historii těžby černého uhlí na Kladensku a projdete tras...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokud máte rádi historii, zkuste navštívit v okrese Praha – západ soukromou stavbu nadšenců, kteř...


Souvisejicí videa

ČR, Benešov: romantika kousek od Prahy
První písemná zmínka o městě pochází již z roku 1219, Jan Žižka zde vypálil klášter, sídlili zde ...

ČR: Kralupy - město bez náměstí a radnice
Dvacetitisícové město nedaleko od Prahy má smutnou historii. Největší újmu utrpělo koncem 2. svět...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
16.2.2020
Slovenské národní muzeum si připravilo několik zajímavých výstav či akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.
15.2.2020
Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky 28. ročníku celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího, co se událo ve stavebnictví a architektuře. Přihlášky STAVBY ROKU 2020 jsou otevřené do 10. června 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 2. 2020
svátek:Miloslava
dnes:
pondělí 17.2.
9 °C
zítra:
úterý 18.2.
5 °C