www.infoglobe.cz » ČR, Lomnice nad Lužnicí: Město obklopené rybníky

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Město obklopené rybníky

Publikováno: 29.9.2020
Malebné městečko ležící na jihu Čech nedaleko Třeboně láká především přírodymilovné turisty. Obklopuje ho hned několik významných přírodních rezervací a shromaždišť vodního ptactva.

Město vzniklo kolem hradu, který tu založili Vítkovci už ve 13. století. Do dnešních dnů se z něho ale zachovala jen hradní kaple sv. Václava, která je přebudovaná na kostel. Ten se dnes nachází přímo u autobusové zastávky a slouží jako výstavní a koncertní síň. Po husitských válkách se město dostalo do rukou Rožmberkům, kteří dali vybudovat nejen známou Zlatou stoku, která okolo města protéká, ale začali také se zakládáním rybníků. Největším z nich je Dvořiště, s plochou 337 hektarů je čtvrtým největším rybníkem v celé České republice. Známý je také Koclířov nebo rybníky Velký a Malý Tisý.

kostel sv. Václava   fontána před infocentrem

Turistické zajímavosti

V Lomnici si můžete odpočinout na prostorném náměstí, které zdobí budova novorenesanční radnice, je zde také sídlo místního infocentra. Kromě zmíněného kostela sv. Václava se ve městě nachází ještě kostel sv. Jana Křtitele. Pokud se od něj vydáte po silnici směrem ke vsi Záblatí, dostanete se k prvnímu panelu naučné stezky Velký Lomnický. Nachází se u odbočky na luční cestu po pravé straně cesty.

kostel sv. Jana Křtitele

Velký Lomnický rybník   ostrůvek ve Velkém Lomnickém rybníku

První úsek stezky vede kolem Zlaté stoky a rybníka Vydymač. Poté obchází Velký Lomnický rybník, kus cesty vede po okraji pole, závěrečný úsek prochází po hrázi oddělující Velký a Malý Lomnický rybník. Stezka měří 6,5 km a vede rovinatou rybniční krajinou. Je zaměřena hlavně na místní přírodu a vodní ptactvo. Na trase stezky se nachází posed, věž a kryt k pozorování ptáků, kteří na rybníce hnízdí, informace o místní přírodě poskytuje 15 panelů.

Zlatá stoka

Další velmi významná přírodní rezervace nejen z ornitologického hlediska se rozprostírá kolem rybníků Malý a Velký Tisý (kilometr od města). Velký Tisý patří k nejvýznamnějším hnízdištím a shromaždištím ptactva u nás, kromě volavek či hus se zde zastavuje také orel mořský. Dochovaly se zde také zbytky ostřicomechových rašelinišť s typickým zástupci těchto biotopů, jako je například klikva bahenní nebo rosnatka okrouhlolistá.

Nadějská rybniční soustava

Aby těch rybníků nebylo málo, nedaleko Lomnice nad Lužnicí leží oblíbená Nadějská rybniční soustava. Je tvořena rybníky s poetickými názvy jako Láska, Naděje, Víra, Skutek, Blaník, Měkký, Strakatý, Rod či Potěšil, jednotlivé vodní plochy jsou od sebe často odděleny jen hrázemi. Soustavu začal budovat Jakub Krčín, který vystavěl pouze tři rybníky – Naději, Potěšil a Skutek. Ostatní jsou dílem Josefa Šusty a vznikly až v 19. století.

na hrázi rybníka Naděje

K soustavě se nejlépe dostanete z obce Klec, ležící 3 kilometry od Lomnice nad Lužnicí, ještě blíže je to z nedaleké vsi Frahelž, která se nachází na vlakové trati spojující Veselí nad Lužnicí s Českými Velenicemi. Ze železniční zastávky je to na hráz Naděje něco kolem půl kilometru chůze. Vede sem zelená turistická značka procházející zachovalými zbytky lužního lesa.

GPS: 49°04'53.4"N 14°43'09.0"E

 

Text a foto: Eliška GregorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Třeboň – Město kaprů, lázní a renesanční architektury – VIDEO
Publikováno: 21.7.2020
Třeboň právem patří mezi nejnavštěvovanější místa jižních Čech. Snoubí totiž bohatou historii a zachovalé historické centrum, nádhernou okolní krajinu, která je rájem pro cyklisty, i skvělou rybí gastronomii. Pojďme se do Třeboně společně vypravit ve videu.

ČR: Tipy na výlety za památkami jižních Čech
Publikováno: 3.10.2020
Na stromech se barví listí, ale sluníčko se ještě nevzdává. Babí léto k výletům jen vybízí. Víte, kam vyrazit v jižních Čechách?

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech
Publikováno: 23.7.2020
Za normálních okolností je město přecpané turisty, v důsledku boje s koronavirem teď ale můžete vidět Krumlov poloprázdný. Takže neváhejte a jeďte, protože zachovalejší historický celek v naší republice totiž reprezentuje už jen Praha.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nejen pro vodáky
Publikováno: 13.8.2020
Ač je Suchdol nad Lužnicí znám především vodákům, na své si tu přijdou i rybáři, milovníci historie, cyklisté a pěší turisté.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR, Červené blato – procházka unikátním rašelinným lesem
Publikováno: 14.5.2020
Rašeliniště Červené blato ležící v melancholické krajině Třeboňské pánve je ideálním místem na jarní výlet do přírody. Chvílemi si tu budete připadat, jako byste se ocitli v severské tajze, místo má také navíc zajímavou historii spojenou s nedalekou sklárnou v Jiříkově údolí.


Souvisejicí videa

ČR, Třeboň – Město kaprů, lázní a renesanční architektury
Třeboň je velmi vyhledávaným městem v jižních Čechách, kde se snoubí bohatá historie s krásnou př...

ČR: České Budějovice – neprávem opomíjené
Královské město na soutoku Vltavy a Malše je známé spíše jako turistické předměstí Českého Krumlo...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C