www.infoglobe.cz » ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 2.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 2.

Publikováno: 27.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu. Celá lokalita zabírá pouze malou plochu, ale může se chlubit unikáty jako národní park.

Díky svému významu bylo území začleněno do soustavy NATURA 2000. Článek představuje několik zajímavých a ohrožených druhů rostlin a živočichů, které zde můžete objevit.
Hnědásek chrastavcový: Kriticky ohrožený motýl poletující pouze na Karlovarsku
Hnědásek chrastavcový (Euphydryas aurinia), motýl z čeledi babočkovití, je jedním z nejohroženějších druhů motýlů v rámci celé ČR. Několik populací se vyskytuje pouze na území Karlovarského kraje. Ke svému životu potřebuje vhodné lokality, kterých postupně ubývá. Jedny z posledních biotopů, kde se s hnědáskem můžeme setkat, jsou louky nedaleko Hranic - v chráněné oblasti Lužní potok. Hnědásek se řadí ke středně velkým druhům denních motýlů (kolem 5 cm). Jeho zbarvení, po důkladném prozkoumaní, zaujme. Motýl má zlatohnědý základ, který je doplněn o různé barevné skvrnky. Na spodních křídlech má výrazný žlutobílý pruh skvrn, ale také pruh oranžových skvrn s černými tečkami.

hnedasek chrastavcovy
Ke svému životu vyhledává vhodné louky. Nejčastějším místem výskytu jsou vlhké louky a rašeliniště. Nejzákladnější a nutnou podmínkou hnědáska je, aby se na louce vyskytoval čertkus luční. Čertkus je živná rostlina pro housenky hnědáska. Samička naklade vajíčka na spodní část listu, po vylíhnutí se housenky živí listy čertkusu. Listy jiných rostlin housenky hnědáska nekonzumují! Přirozených lokalit pro život hnědáska ubývá díky nevhodnému hospodaření v krajině. Důležitým prvkem je tzv. vhodný management lokalit, především správné kosení luk a pastvin. Hnědásci žijí v menších koloniích. Jejich vztahy, způsob života a vývoje jsou velmi zajímavé a pozoruhodné. 

certkus lucni
Čertkus luční (Succisa vulgaris) je živná rostlina pro housenky hnědáska. Dříve se jmenoval chrastavec, odtud název pro výše uvedeného motýla. Rostlina dosahuje výšky kolem 80 cm, má trs přízemních listů ve tvaru růžice, dlouhý stonek, který je zakončený velkým kulatým modrým květem.
Roste na vlhkých loukách a na rašeliništích. Z krajiny se vytrácí díky postupnému vysoušení luk. Stává se tak pomalu vzácným druhem. Má léčivé účinky, sbíral se např. pro léčbu dýchacích cest.

prha arnika
Léčivky, které z místní krajiny málem vymizely
Jedna z  rostlin, které se dříve daly v místní krajině často spatřit, je prha horská neboli arnika (Arnica montana). Zářivě žlutá rostlina má ráda slunné louky, svahy, vřesoviště a kyselou půdu. Na louce ji poznáme snadno díky jejímu květu, který je typický barvou, ale také „neupraveností“. Rostlina má léčivé účinky. Arnika prý dokáže léčit revma, záněty, kožní onemocnění a kardiovaskulární problémy. Sbíral se převážně květ a oddenek. Díky sběru květů se nemohla rostlina rozšiřovat přirozenou cestou – semeny, a tak postupně docházelo k úbytku. Dnes ji řadíme na seznam ohrožených druhů rostlin. V současné době můžeme na Hranicku spatřit arniku už jen výjimečně na několika lokalitách.

vachta trojlista    vachta trojlista u rybnika   vachta trojlista

Další rostlina, která se může pyšnit léčivými účinky, je vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata). Vachtu poznáme podle čistě bílého květenství a listů, které daly rostlině název. Vyskytuje se na okraji tůní, rybníků, v bažinách a trvale zamokřených loukách. Jedná se o léčivku, kterou lidé sbírali už od nepaměti. Sbíral se list. Rostlina má pozitivní účinek při potížích v trávicím ústrojí (žaludečních potížích, nevolnostech, nechutenství). Dnes se vachta řadí na seznam ohrožených druhů rostlin, a tak její sběr není možný a je chráněna zákonem. Na Hranicku se vyskytuje poměrně hojně.

kvetnatec archeruv

Původem tropické druhy v Hranicích.
Průměrná roční teplota na Hranicku se pohybuje okolo 6°C. Zdejší drsné klima však nevadí některým původně tropickým druhům. Již několik let roste v místních lesích a zahradách zajímavá houba, která každého zaujme na první pohled - svým tvarem připomíná červenou chobotnici. Houba se jmenuje květnatec Archerův (Clathrus archeri), pochází z Austrálie a do Evropy se dostala pravděpodobně počátkem 20. století. Vyrůstá z malého vajíčka a pro svůj růst potřebuje hnijící dřevo, ze kterého získává živiny. Najít ji můžete v létě, ale také na podzim. Není jedlá, zapáchá, na Ašsku je poměrně vzácná.
Další tropický druh, který osídlil naši oblast, je křižák pruhovaný (Argiope bruennichi). Stejně jako květnatec jej nelze v přírodě přehlédnout díky jeho pestrému černožlutému zbarvení. Pavouk se k nám dostal z jižních oblastí Evropy a postupně se rozšířil na celém území ČR. Má rád vlhké louky, kde splétá, pro něj charakteristické, sítě se zakřiveným páskem. V podhorských oblastech je vzácnější, není jedovatý.

krizak pruhovany

Pokud se vydáte na výlet do oblasti Lužního potoka, pohybujte se tu ale jen po vyznačených trasách, k přírodě buďte maximálně šetrní a chovejte se k ní ohleduplně. Jedná se o křehké biotopy, které jsou náchylné na sebemenší narušení nebo změnu prostředí. Přírodou vás provede a jednotlivé druhy představí naučná stezka „Na cestě k Trojstátí“.
 
Text/fotografie: PhDr. Josef Levý
 
 



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

ČR: Ašsko – přírodní skvost Česka s tajemnou historií
Publikováno: 11.2.2013
Hledáte dobrý tip na výlet? Jste milovníci nedotčené přírody a krajiny? Cestujete rádi na kolech? Máte rádi u turistiky klid, pohodu a zajímavé trasy? Obdivujete historické mezníky českých dějin? Vydejte se do nejzápadnějších končin Česka, které mají opravdu co nabídnout.

ČR: Trojmezí Česka - nezapomenutelný cestovatelský zážitek
Publikováno: 8.6.2013
Dlouho jsme hledali zajímavý turistický výlet, zajímavou turistickou trasu. Protože se staráme o Trojstátí Čech, Bavorska a Saska, napadlo nás podniknout výpravu na všechna trojmezí Česka. Zážitek stál za to, doporučujeme všem. Je to výlet přírodou s jedinečným záměrem splnit si velký cíl. Na místa jsme se dopravili autem, ale vždy jsme alespoň několik kilometrů museli dojít k cíli pěšky.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 1.
Publikováno: 22.6.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 2.
Publikováno: 6.7.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější. Oba dva body mají něco společného: jsou schované a dokonale maskované uprostřed nedotčené přírody, vede k nim drobná cestička, cesta k nim prochází poměrně členitou krajinou a vždy si každý myslí, že jsou úplně někde jinde.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 1.
Publikováno: 20.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu.

ČR, Hranice: město s příznačným názvem v nejzápadnějším koutu Česka
Publikováno: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hráz socialismu a míru". Uvedené heslo dávných časů zcela přesně vystihuje postavení města Hranice v rámci Česka. Právě zde vstupovala dříve do Československa železná opona, právě toto město bylo na „konci“ světa.

ČR, Trojstátí Čech, Bavorska a Saska: Místo s tajemnou historií a nedotčenou přírodou
Publikováno: 25.2.2013
Hledáte klidné, tajuplné a turisticky lákavé místo v přírodě? Toužíte poznat zajímavé a stále ještě skoro neznámé končiny? Navštivte atraktivní naučnou stezku v nejzápadnějších končinách Česka, stezku „Na cestě k Trojstátí“.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X