www.infoglobe.cz » ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost

ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost

Publikováno: 16.6.2016
Dnes vás chci pozvat do jednoho z těch půvabných míst, kam hluk civilizace nedoléhá, kde v památkové zóně malého města hnízdí čápi a nedaleko v lese čeká na své objevitele nádherná hradní zřícenina.

Mezi Jihlavou a Třebíčí leží malé městečko Brtnice. Žádné výstavní paláce zapsané na seznamu UNESCO, žádná lanová centra ani bobové dráhy. Brtnice je malebná městská památková rezervace s množstvím drobných barokních památek, kolem kterých místní sekají kopřivy. Čas tu plyne meditačním tempem a nic nebrání důkladně si prohlédnout všechny kamenné svědky dlouhé historie.

Brtnice

Brtnice tu stojí odjakživa, což řečí historiků znamená první zmínku v análech krále Václava I. (tedy 13. století). Do třicetileté války byla bohatým trhovým městem. Název prý má po místních včelínech, tzv. brtích. Od počátku 15. století do roku 1620 patřilo panství rodu Valdštejnů a mnohé tu na ně upomíná. Nad městem stával hrad, postupně přestavovaný, dnes je na jeho místě zámek. Ten teď není v nejlepším stavu, po mnoha letech majetkových sporů, které jsou ale nyní téměř u konce, má nyní naději na postupné znovuvzkříšení. V minulých letech se zde konala setkání uměleckých kovářů, která už získávala proslulost a bylo možné poznávat buď během prohlídek, nebo při odborných seminářích stavební historii zámku.

zámek v Brtnici

Po Valdštejnech patřila Brtnice dalších tři sta let italskému rodu de Collalto, po 2. světové válce byl zámek zestátněn. Z tohoto dlouhého období pochází většina památek ve městě. Domy na náměstí jsou renesanční a barokní, nejnápadnější je budova radnice a pak tzv. Valdštejnský dům, v němž je otevřeno turistické informační centrum. Tam můžete navštívit malé ale velmi zajímavé expozice rané historie Brtnice – jak se stavěl zámek a pestré historie mnoha místních řemesel. Dalším přístupným domem je rodný dům architekta Josefa Hoffmana, v němž je zřízeno jeho malé muzeum.

náměstí a zámek Brtnice   zámecká brána

muzeum z dávných a nedávných dob Brtnice a okolí   starý židovský hřbitov v Brtnici

Ve městě stojí klášter paulánů, jejichž řád zde podporoval Rombaldo z Collalta. Dnes jsou zde byty. K zámku přiléhá volně přístupný park s mnoha věkovitými stromy. Žila zde také početná židovská komunita, po níž zbyly starý a nový hřbitov. Nejstarší náhrobek je datován do roku 1672. Stojí ve společnosti stovek žulových náhrobků s dosud čitelnými hebrejskými nápisy a symboly. Zdejší synagoga ale bohužel ve 20. století zcela zchátrala a na konci 80. let byla zbourána.

paulánský klášter

Co ale v Brtnici nepřehlédnete, jsou všudypřítomné sochy. Svatí Florián, Jan Sarkander, Roch a řada dalších stojí na dvou mostech přes říčku Brtnici. Jejich tvůrcem byl kolem roku 1715 místní sochař David Lipard. Pohledu na zámek přes sochy na mostě se říká brtnické Hradčany a je opravdu půvabný. A to není vše. Na šesti místech ve městě stojí votivní sloupy se sochami svatých. Jsou starší než sochy na mostě a není zcela jisté, kdo je jejich autorem. Po tom ale nemusíme pátrat, důležité je, že dokonale dotvářejí místního genia loci a až je budete obcházet, projdete si tak i ta nejhezčí místa v Brtnici. Sem tam se tu objeví i filmaři, takže pak možná některé lokality rozpoznáte, např. ve filmu „Prodavač humoru“.

sv. Florián na mostě v Brtnici   sv. Josef se stojícím dítětem   sv. Roch a Rozálie detail   sv. Tomáš Aquinský

hrad Rokštejn

Dřívějším sídlem než brtnický hrad byl pro Valdštejny hrad Rokštejn, z něhož dodnes zůstala stát věž, která je infocentrem zpřístupněná jako vyhlídková. Z hradu zbyly romantické rozvaliny a vyplatí se udělat si k nim výlet. Rokštejn leží cca 7 km od Brtnice a krásná cesta k němu vede údolím potoka po modré turistické trase. Půjdete nádhernými lesy, břehy místy lemují skalní stěny a cestou minete bývalý mlýn v zaniklé obci Doubkov. Prohlídka Rokštejna zabere tak půlhodinu a zpět se můžete vrátit třeba vlakem z Přímělkova (2 km).

zřícenina hradního paláce  na Rokštejně, pohled z věže  zřícenina hradu Rokštejn

GPS: 49°18'20.5"N 15°40'26.8"E

www.brtnice.cz

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, archiv města BrtniceDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Telč: Cyklovýlet z Hladova do Telče
Publikováno: 24.10.2020
Pokud se rozhodnete vyrazit na Vysočinu, doporučujeme navštívit město Telč. Bezesporu patří k nekrásnějším českým městům. Dnes se tam spolu vyprávíme na kole, čeká nás zhruba 43 km a budeme se pohybovat mezi lesy, drobnými plochami mezí, remízků či nespočtem rybníků. Ale nepojedeme pouze po rovince, čeká nás i pár kopečků.

ČR, Třebíč: Z Hladova na kole až do Třebíče a zpět
Publikováno: 8.10.2020
Třebíč leží na rozhraní Vysočiny a Moravy. Tam se dnes vydáme na kole z Hladova a čeká nás celkem 63km okruh. Třebíč je ideálním místem, kde můžete prozkoumávat bohatou historii a zároveň pobýt v nerušené přírodě. Malebný ráz zdejší krajiny a příroda vytvářejí vhodné relaxační podmínky a široké možnosti k aktivnímu odpočinku, zejména v turistice či cykloturistice.

ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO – VIDEO
Publikováno: 14.7.2020
V roce 2003 přibyla na seznam světového dědictví UNESCO unikátní Třebíčská židovská čtvrť a nedaleká bazilika svatého Prokopa. Pojďme se do nich nyní společně prostřednictvím videa vypravit.

ČR, Telč – Benátky na rybnících i renesanční galerie
Publikováno: 13.7.2017
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je doslova renesanční galerií pod širým nebem. Tedy s kapkou baroka, abych to upřesnila. Telči se přezdívá Moravské Benátky, neboť její střed je obehnán rybníky, které sahaly až k hradbám, a město se tak mohlo proměnit v nedobytnou vodní pevnost. Právě historické jádro si do dnešní doby uchovalo až na drobné úpravy svou renesanční tvář, díky této unikátní celistvosti bylo historické centrum zapsáno již roku 1992 na seznam kulturního dědictví UNESCO.

ČR, Třebíč – nejmladší zářez na pažbě UNESCO
Publikováno: 29.6.2017
Zatím posledním zápisem českých hmotných památek v prestižním seznamu světového dědictví UNESCO jsou židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa. Seznam UNESCO zdobí teprve od roku 2003, město Třebíč ale o stovky let déle. V následujícím článku vám ukážeme, oč jste přišli, pokud jste tam ještě nebyli.

ČR: Česko vybírá nejlepší destinaci pro rok 2016
Publikováno: 6.8.2016
Agentura CzechTourism vyhlašuje čtvrtý ročník soutěže o nejlepší turistické atraktivity DestinaCZe 2016. I letos se hlasuje v pěti kategoriích, zastoupeny jsou všechny turistické regiony ČR.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Jihlava: česko – moravská metropole - VIDEO
Publikováno: 11.9.2012
O Jihlavě slýcháme ve zprávách snad denně. Aby taky ne – Jihlava je totiž statutárním městem Kraje Vysočina, a tak není divu, že se v místě, které obrazně rozděluje Čechy a Moravu, sem tam něco zásadního semele. Aby bylo úplně jasno v tom, kudy hranice vlastně vede, nechala Marie Terezie v Jihlavě „postavit“ čtyři hraniční kameny.

ČR, ZOO Jihlava – svět zvířat jako na dlani
Publikováno: 4.9.2012
Jihlavská zoologická zahrada leží v přírodním areálu malebného údolí řeky Jihlávky, v blízkosti historického centra města (asi 10 minut pěší chůze). Útulným prostředím i menší rozlohou láká k rodinným procházkám I ke školním či turistickým výletům.

ČR: Slavonice - dokonalá renesance na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 14.6.2011
Malé městečko na rozhraní Čech, Moravy a Rakouska patří k chloubám českého národního dědictví.

Telč
Publikováno: 20.9.2007
Na půli cesty mezi Prahou a Vídní se nachází Telč, město, které patří do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zapsána byla v roce 1992 a od té doby je stále více navštěvovaným místem České republiky, jejím cílem je stát se evropským turistickým centrem. Telč je přirozeným správním, společenským a kulturním střediskem jižní části Českomoravské vrchoviny.


Souvisejicí videa

ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO
Třebíč je město, které vás překvapí. Řeka Jihlava ho rozděluje na dvě části, v jedné z nich najde...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C