www.infoglobe.cz » ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým

Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.

Něco z historie

Když se řekne Nepomuk, skoro každému se vybaví sv. Jan Nepomucký, který se tu narodil v první polovině 14. století. Počátky města sahají ale mnohem hlouběji do minulosti, pravděpodobně bylo osídleno už v 10. století, kdy se tudy ubíral svatý Vojtěch. S dějinami Nepomuku je také úzce spjat zámek Zelená Hora na kopci nad městem a nedaleká ves Klášter.

náměstí Augustina Němejce

Procházka Nepomukem

Dominantou náměstí Augustina Němejce je kostel sv. Jana Nepomuckého v jeho dolní části. Na tomto místě údajně stával dům, ve kterém se Jan Nepomucký narodil. Dnešní podoba je barokní, autorem návrhu byl slavný Kilián Ignác Diezenhofer. Z původní stavby se dochoval například jižní portál. Prostranství okolo kostela je doplněno několika panely, které přibližují Jana Nepomuckého, a sochami vybraných svatých. Ke kostelu se také váže pověst o tajemném světle. Když se objevilo, znamenalo to, že někdo z rodiny Šternberků brzy zemře. Dalším místem spjatým se sv. Janem Nepomuckým je Svatojánské muzeum v budově arciděkanství na Přesanickém náměstí. Vedle něho se nachází kostel sv. Jakuba. Dalším zajímavým místem je pak muzeum v rodném domě malíře Augustina Němejce.

sochy svatých u kostela sv. Jakuba   sousoší u kostela sv. Jakuba

piaristická kolej náměstí Augustina Němejce

Horní části náměstí dominuje budova bývalé piaristické koleje. Dnes se v ní už neučí, slouží jako depozitář plzeňského Západočeského muzea. Za ním se nachází příjemný terasovitý park se sochami a budova Městského muzea. Další muzeum najdete na trase naučné stezky spojující Nepomuk s nedalekou vsí Klášter. Je jím Muzeum veteránů v Zelenohorské poště. Budova se nachází jen pár desítek metrů od náměstí, přímo naproti turistickému rozcestníku.

kostel sv. Jana Nepomuckého

Zámek Zelená hora

Zámek tyčící se na kopci nad Nepomukem získal svou dnešní podobu v 17. století, kdy byl v držení Šternberků. Místo v českých dějinách sehrálo významnou roli.  V 15. století zde byla vytvořena zelenohorská jednota proti Jiříkovi z Poděbrad a v době národního obrození zde byl nalezen Rukopis zelenohorský. Místo také ve svých dílech proslavil spisovatel Milan Švandrlík. Dnes je zámek až na výjimky veřejnosti nepřístupný.

zámek Zelená Hora

Naučná stezka Pod Zelenou Horou

Naučná stezka vede kolem Zelené Hory do vsi Klášter (2 kilometry od Nepomuku). Ves dostala jméno po rozsáhlém cisterciáckém klášteru, který tu byl založen ve 12. století. Do dnešních dnů se z něho zachovaly už jen zbytky zdí a několik stavebních článků vystavených na návsi v malém lapidáriu. Z Nepomuku sem vede naučná stezka a také modrá turistická značka. Do města se vrací kolem Červeného mostu a kapličky sv. Vojtěcha.

zbytky zdi ve vsi Klášter   Zelenohorská pošta

Přístup

Do Nepomuku jezdí buď autobusy z Plzně či Klatov, nebo je možno využít vlak. Město leží na frekventované trati spojující České Budějovice s Plzní. Jen se nenechte zaskočit, nádraží totiž leží v sousední vsi zvané Dvorec, odkud jsou to do Nepomuku ještě další dva kilometry.

GPS: 49°29'13.0"N 13°34'53.9"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Matěj BaťhaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Červené blato – procházka unikátním rašelinným lesem
Publikováno: 14.5.2020
Rašeliniště Červené blato ležící v melancholické krajině Třeboňské pánve je ideálním místem na jarní výlet do přírody. Chvílemi si tu budete připadat, jako byste se ocitli v severské tajze, místo má také navíc zajímavou historii spojenou s nedalekou sklárnou v Jiříkově údolí.

ČR, Stříbro – město horníků i krásných památek – VIDEO
Publikováno: 7.4.2020
Nenápadné Stříbro nedaleko Plzně patří mezi důležitá středověká města a nabízí jak spoustu zajímavých památek, tak krásnou okolní přírodu. Pojďme se do něj společně vypravit za úplňkového večera, který ještě podtrhl atmosféru místa.

ČR, Plzeň-Lochotín – nejen do zoologické zahrady
Publikováno: 5.3.2020
Lochotín si dnes většina návštěvníků Plzně spojuje s areálem botanické a zoologické zahrady, případně s amfiteátrem, oblast má ale mnohem zajímavější historii spojenou převážně s lázeňstvím.

ČR, kaple svatých Andělů Strážných – poutní místo shlížející na Sušici
Publikováno: 31.10.2019
Ať už přijíždíte do Sušice z jakéhokoli směru, vrch Stráž s kaplí svatých Andělů Strážných nelze přehlédnout. Spolu se Svatoborem patří k nezaměnitelným dominantám tohoto pošumavského města.

ČR, Přeštice – nejen za barokní architekturou
Publikováno: 7.11.2020
Přeštice zůstanou asi navěky spojeny s přeštickým prasetem, které zde bylo vyšlechtěno, ale historie města na řece Úhlavě sahá až ke svatému Vojtěchovi. Je také ideálním výchozím místem pro výlety po oblasti jižního Plzeňska.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy
Publikováno: 13.6.2019
Město vzniklo v širokém údolí řeky Otavy pod hřebenem Svatoboru už v časech příchodu Slovanů. Bohatství Sušici přineslo převážně rýžování zlata v Otavě a Zlatá stezka. Nejznámějším sušickým artiklem jsou ale bezesporu zápalky Solo. Továrna na jejich výrobu byla ve městě postavena v roce 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé poutní místo cisterciáckého kláštera v nedalekých Plasích, s nímž má sp...


Souvisejicí videa

ČR, Stříbro – město horníků i krásných památek
Stříbro je důležitým středověkým městem s řadou památek a krásnou okolní přírodou. Zdejší náměstí...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X