www.infoglobe.cz » ČR, Nové Město pod Smrkem – na kole i pěšky

ČR, Nové Město pod Smrkem – na kole i pěšky

Publikováno: 28.5.2020
S blížícím se létem se stále více z nás vydává během volných dnů za novými zážitky. Karanténa se postupně uvolňuje a nabízí se tak čím dál tím více možností, jak trávit čas. My se podíváme do Nového Města pod Smrkem, které se nachází v Libereckém kraji. Město leží v Jizerských horách, téměř na hranicích s Polskem. Nacházejí se zde historické kostely, muzeum i mauzoleum. Turisté sem však zpravidla zavítají raději za sportovnějšími aktivitami. A stejně tak je tomu i u nás.

Nachází se zde totiž takzvaný Singltrek pod Smrkem, což je první český areál vytvořený pro terénní cyklistická kola. Singltrek se rozšiřoval v průběhu let a k dnešku je zde k dispozici 80 kilometrů stezek, které se rozprostírají na české i polské straně. Trasy jsou zpravidla užší lesní pěšiny, kde o kořeny, kameny a další překážky v podobě nejrůznějších hrbolů a zatáček není nouze. Jsou ideálním prostředím pro horská terénní kola, bez nich si jízdu užije jen málokterý návštěvník. Nicméně ihned na (neoficiálním) startu Singltreku je výborná půjčovna kol – Centrum U Kyselky, kde vám navíc s výběrem poradí, dostanete mapku s okruhy a po jízdě se zde můžete i výborně občerstvit a posedět s dalšími cyklisty.

Singltrek   cestou na Smrk

Nové Město pod Smrkem nabízí během normálního režimu spoustu možností ubytování i velký kemp nacházející se v krásném prostředí vedle lesa a přírodního koupaliště na kraji města, který slouží také jako oficiální nástupní místo Singltreku (Singltrek Centrum). Trasy Singltreku jsou rozděleny na zelené, modré, červené a černé dle náročnosti. Nicméně není se čeho bát, záleží vždy na vás, jak moc se odvážíte rozjet se v terénu. Odměnou vám bude až téměř adrenalinový zážitek a také nádherná příroda všude kolem. V průběhu jízdy se určitě zastavte na občerstvení na chatě Hubertka nebo U Sudu, obě restaurace fungují.

U Sudu

Jelikož je Singltrek kvůli uzavření hranic otevřen jen v české části, která se dá pohodlně projet během jednoho dne, nabízí se vyrazit následující den na pěší výlet, pokud se v Novém Městě pod Smrkem rozhodnete strávit celý víkend. A jak již je vidět v názvu města, leží pod horou Smrk, která je nejvyšší v českých Jizerských horách. Vrchol dosahuje výšky 1124 m n. m. a nachází se na něm ocelová rozhledna, která byla otevřena roku 2003. K rozhledně se stoupá pěknou lesní cestou v nádherné přírodě s plno výhledy do okolí.

rozhledna na Smrku

Kousek od rozhledny se nachází Körnerův pomník s pamětní deskou. Theodor Körner byl oblíbený německý básník, který vystoupil roku 1809 na tento vrchol. Ze Smrku se pak dá sestoupit po tzv. Nebeském žebříku, což je dřevěná, 630 metrů dlouhá stezka. Pokračovat můžete poté nejlépe na krásnou skalnatou vyhlídku Paličník po modré značce, odsud po žluté na Hájený vodopád. Přírodní scenerie jsou tu po celou cestu úžasné. Za vodopády u rozcestníku Bartlova bouda pak odbočuje zelená značka směrem doprava a vede k naší již známé chatě Hubertce, odkud se po turistické části vedoucí Singltrekem dá krásně dostat stále po lesních cestách zpět až zase opět do Nového Města pod Smrkem.

Nebeský žebřík   Körnerův pomník

cestou na Hájený vodopád   cestou na Hájený vodopád

GPS: 50°55'37.6"N 15°14'45.4"E

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 25.12.2021
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 1.1.2022
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 6.5.2022
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

ČR, Děčín – královské město na soutoku Labe s Ploučnicí – VIDEO
Publikováno: 28.5.2019
Jen několik kilometrů před tím, než voda Labe opustí území Česka, proteče kolem majestátního zámku v Děčíně. Samotné město i jeho okolí nabízí spoustu lákadel k návštěvě, krom zámku i Růžovou zahradu, CHKO Labské pískovce a nedaleké České Švýcarsko.

ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti
Publikováno: 28.1.2022
Nezaměnitelná a nepřehlédnutelná dominanta severočeské krajiny je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji, a to v každém ročním období. Vrchol je dobře dostupný lanovkou, sítí turistických cest i hojnými zákruty asfaltové silničky. Nahoře budete ohromeni výhledem na celou severní polovinu Čech a také unikátní multifunkční budovou tvaru rotačního hyperboloidu. To je Ještěd.

ČR, Harrachov – kolébka českého lyžování – VIDEO
Publikováno: 7.8.2018
Pod Čertovou horou v Krkonoších se na říčce Mumlavě rozkládá horské letovisko Harrachov. Právě majitel zdejšího panství – hrabě Jan Harrach – přivezl v 19. století do Čech první lyže a brzy se zde začaly provozovat první zimní sporty.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...


Souvisejicí videa

ČR, Harrachov – kolébka českého lyžování
To právě tady se začaly provozovat zimní sporty, v 19. století sem hrabě Jan Harrach přivezl prvn...

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách
Chcete-li navštívit příjemnou lázeňskou obec, doporučujeme Lázně Libverda v Jizerských horách. Už...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X