www.infoglobe.cz » ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolí a panenská příroda

Publikováno: 28.4.2016
Příroda Novohradských hor měla štěstí, lidé ji v minulém století neměli moc šancí ovlivnit. Odlehlé pohoří s nadmořskou výškou kolem 1 000 m bylo osídleno německým obyvatelstvem, po válce vystěhovaným, a celé území v pohraničním pásmu se stalo nepřístupným. Odmyslíme-li si křivdu na původním obyvatelstvu, efekt je pozitivní – hluboké lesy, čistý vzduch, nedotčená příroda a kupodivu ani 25 let po zpřístupnění tu neproudí davy turistů jako nedalekou Šumavou.

Přirozeným výchozištěm turistických tras je městečko Nové Hrady. Půvabné maloměsto vzniklo na předpolí středověkého hradu. Na dlážděném náměstí se cyklisté občerstvují zmrzlinou a obdivují renesanční fasádu radnice s vymalovaným erbem rodu Buquoyů. Tomuto rodu patřilo novohradské panství od roku 1618 do roku 1945 a není zde přírodní ani stavební památka, která by s rodem Buquoyů nesouvisela. Pojďme se na ně tedy spolu podívat. Největším lákadlem je pro většinu turistů hrad. Byl vystavěn na skalním ostrohu s dalekým výhledem směrem k Českým Budějovicím. Přístupný je od města po kamenném mostku přes mohutný příkop, který je hluboký 14 m. Hrad je ve správě Národního památkového ústavu. Můžete si jej projít po dvou prohlídkových okruzích zaměřených na historii hradu a rodu posledních majitelů nebo na život panského úřednictva, které na hradě žilo od 19. století, poté co šlechta přesídlila do nového, pohodlného a reprezentativního zámku. A také si nenechte ujít výhled z podkroví hradní věže.

Nové Hrady

Na hradě se seznámíte s jeho poutavou 800letou historií. Zde jen stručně zmíním kuriózní epizodu z roku 1573 (panství tehdy patřilo Rožmberkům), kdy v obranné věži vybuchl po zásahu bleskem sklad střelného prachu. Věž byla rozmetána po okolí, stejně jako hradní palác a destrukci dokončilo zemětřesení v roce 1590. Poté následovaly stavební úpravy, které daly hradu podobu v zásadě zachovanou dodnes.

Nové Hrady   hradní příkop

Poblíž hradní brány stojí barokní kovárna, v níž je v létě přístupná pro děti i dospělé zajímavá expozice plně funkčního dobového zařízení se vším příslušenstvím – nářadím, výrobky, a dokonce bytem kováře z 19. století. Mohutná budova na východní straně náměstí je bývalá Buquoyská rezidence, v níž je nyní hotel a restaurace. V sousedství kostela sv. Petra a Pavla neminete rozlehlou budovu kláštera Božího Milosrdenství, jehož ambity a interiéry jsou v létě přístupné s průvodcem. Další památkou na významný rod je příkladně zrekonstruovaná hrobka Buquoyů na místním hřbitově. Není běžně přístupná, ale prohlídka se dá individuálně domluvit v KIC na náměstí.

rezidence Buquoyů na náměstí

Pro úplnost ještě zmíním novohradský zámek, i když ten je možné obdivovat jen zvenčí. V druhé polovině 18. století jej začal budovat hrabě Jan Nepomuk Buquoy. Trojkřídlá empírová budova je nyní v užívání Akademie věd, a tudíž nepřístupná, přístupný je ale přilehlý starý zámecký park s nádhernými letitými stromy a silným geniem loci.

Nové Hrady z hradní věže

Příroda Novohradských hor začíná hned za posledními domky a málokdo z příchozích si nechá ujít procházku národní přírodní památkou podél říčky Stropnice, romantickým údolím zvaným Terčino nebo Terezino. Hraběnka Terezie Buquoyová zde začala kultivovat volnou krajinu v roce 1765. Postupně byla v tomto malebném údolí vybudována řada romantických staveb, z nichž některé jsou už nyní bohužel v troskách. V dobré kondici je ale například uměle zbudovaný vodopád a stále tu kraluje 500 let starý dub s obvodem kmene cca 750 cm. Na konci Terčina údolí stojí perfektně dochovaná zemanská tvrz z 15. století – Cuknštejn (soukromá, přístupná výjimečně ve vybraných termínech).

vodopád v Terčině údolí

Čím víc na jih a hlouběji do hor, tím divočejší a pustší lesy. Jsou zde i omezené lokality se zachovalými pralesy, turistům ale nepřístupné. Žofínský prales je dokonce oplocený kvůli nežádoucí přítomnosti vysoké zvěře. Lesy jsou smíšené, s vysokým zastoupením buku, rostou zde i mimořádné exempláře staletých jedlí.

    hrobka Buquoyů   rozhledna na Kraví hoře   cestou na Kraví horu

Celé pohoří se dá přehlédnout z rozhledny na Kraví hoře (953 m n. m.). Poutníky a výletníky také láká nádherný barokně naddimenzovaný kostel v Dobré Vodě. Krásně upravené prameniště dobré vody je všem kolemjdoucím k dispozici před vchodem do chrámu. V časech barokních poutí sem prý za uzdravením putovala procesí i 60 tisíc věřících ročně a je zdokumentováno, že s davem přicházeli i příslušníci hraběcího rodu Buquoyů. Tady nebo v osadě Hojná Voda o 2 km dál ale civilizace opravdu končí. Krásně se v Novohradských horách jezdí na kole, dlouhé kilometry asfaltových cest jsou téměř úplně bez automobilového provozu, bezpečné i pro děti. Jen je potřeba počítat s převýšením. A pokud vás tu zastihnou letní horka, osvěžte se na koupališti v Horní Stropnici. Svěží a čistá voda, upravené travnaté pláže a považte – nevybírá se vstupné!

Chrám Panny Marie Dobré rady v Dobré Vodě   fresky v chrámu v Dobré Vodě

GPS: 48°47'21.4"N 14°46'28.2"E

www.hrad-novehrady.eu

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Miluše SvátkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří I.
Publikováno: 9.12.2013
Mnozí z nás si Novohradské hory dokáží spojit snad akorát s komerčně využívaným zdrojem pitné vody nebo alespoň se známým českým pralesem. Koho by ale napadlo uskutečnit přechod tak nepatrného, přesto úchvatného pohoří!? Pojďte se přesvědčit, že „Novohradky“ za takovou návštěvu rozhodně stojí!

Rakousko, přírodní park Blockheide – krajinou žulových balvanů
Publikováno: 25.7.2019
Přírodní park Blockheide se nachází blízko českých hranic, takže pokud trávíte dovolenou na jihu Čech a hledáte nějaký zajímavý tip na výlet, nenechte si tuto zajímavou přírodní rezervaci ujít.

ČR: České Budějovice – městské sochy
Publikováno: 22.11.2018
V Českých Budějovicích se kromě všeobecně známých památek skrývá také spousta málo známých sochařských děl, která ovšem rozhodně stojí za pozornost.

ČR, Hůrka u Lipna – místo pro dovolenou se vším všudy
Publikováno: 3.9.2018
Pokud se chystáte na zimní nebo letní dovolenou k Lipnu, vaší pozornosti nesmí uniknout malebná vesnička Hůrka. Je to lokalita usazená na břehu nejširšího místa přehrady, kde najdete klid s celou rodinou a přitom máte veškerou zábavu na dosah.

ČR: Na inline-bruslích z Nové Pece do Stožce
Publikováno: 25.9.2017
Šumavské lesy, údolí, meandrující tok Vltavy, ticho, stín a parádní asfalt. Co víc si in-line bruslař může přát?

ČR: Lipenská přehrada na in-line bruslích
Publikováno: 18.9.2017
Venku už sice trochu fouká, ale to pro sportovní nadšence není žádnou překážkou. Pobřežní osvětlená in-line stezka s lehkým charakterem vytvořila sportovní infrastrukturu mezi dvěma jihočeskými městy: Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.

Rakousko, Gmünd – příhraniční město obklopené krásnou přírodou
Publikováno: 1.8.2019
Gmünd leží na soutoku Lužnice s řekou Branau a díky bezprostřední blízkosti naší republiky a snadné dostupnosti je město ideálním místem na výlet. Kromě historických zajímavostí láká návštěvníky také na termální lázně a krásnou okolní přírodu.

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO
Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

ČR: Novohradské hory - přechod úchvatného pohoří II.
Publikováno: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putování přes Novohradské hory...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.
21.2.2020
Zveme vás na akci pro celé rodiny, která se uskuteční již tuto sobotu (22. 2.) v Banské Štiavnici. Dětský festival Zimomravenie přinese celodenní kulturně-zábavný program.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 23. 2. 2020
svátek:Svatopluk
dnes:
neděle 23.2.
11 °C
zítra:
pondělí 24.2.
6 °C