www.infoglobe.cz » ČR, Nýrsko: město v Pošumaví

ČR, Nýrsko: město v Pošumaví

Publikováno: 25.6.2020
Nýrsko je díky snadné dostupnosti z Plzně a Klatov ideálním výchozím místem pro poznávání západní části Šumavy, ale i město samotné je zajímavé.

Nýrsko se nachází 19 kilometrů od Klatov na úpatí šumavských kopců, později nazývaných Královský hvozd. Město je v pramenech poprvé zmiňováno už ve 14. století, pravděpodobně ale vzniklo ještě o něco dříve. Původně bylo rozděleno na dvě části. Horní Nýrsko patřilo k hradu Pajrek, zatímco Dolní Nýrsko vzniklé kolem brodu přes Úhlavu patřilo k Bystřici nad Úhlavou. V 19. století se město stalo důležitým centrem výroby modrotisku a ještě o něco později sem byla z Vídně přesunuta továrna na výrobu brýlové optiky. Pod názvem Okula zde funguje dodnes, kromě brýlí se věnuje také výrobě dílů ze vstřikovaných plastů pro různá odvětví průmyslu.

historický dům

Procházka Nýrskem

Za návštěvu určitě stojí Muzeum Královského hvozdu v historickém domě na náměstí. Ostatní historická zástavba se bohužel nedochovala, byla stržena v minulém století při stavebních úpravách náměstí. Od budovy muzea se dá po nábřeží podél Úhlavy dojít až k továrně Okula a podél areálu vystoupat ke kostelu sv. Tomáše. Kousek před kostelem se nachází pomník obětem 1. světové války a kašna. Úzkou stezkou procházející kolem nového hřbitova se dá sejít ke koupališti a autokempu. Přímo naproti vstupu do areálu koupaliště je umístěn Kámen doteku. Kámen s vyhlazenou ploškou asi o velikosti lidské dlaně určené k „pohlazení“ má symbolizovat vzájemnou spolupráci obcí na české a bavorské straně bývalého Královského hvozdu.

kostel sv. Tomáše

Naučná stezka a židovský hřbitov

Nejzajímavější místa v Nýrsku a jeho okolí spojuje asi 6 kilometrů dlouhá naučná cesta. Ta vede od koupaliště k bývalému lesnímu divadlu. Na kopci nad divadlem najdete sjezdovku a v lese se schovává zřícenina hradu Pajrek. Ve městě pak najdete i připomínky někdejšího židovského osídlení. Za městem se nachází starý židovský hřbitov, oběti holocaustu připomíná památník na novém hřbitově.

pomník obětěm holocaustu

Dešenice

Dešenice leží asi 4 kilometry od Nýrska na vlakové trati spojující Prahu se Železnou Rudou. První zmínka o vsi pochází už ze 13. století, později zde vznikla i vodní tvrz, přestavěná v 18. století na zámeček. I přes barokní přestavbu si zámeček uchoval výrazný renesanční ráz a může se pochlubit perfektně zachovaným podsklepením. V 19. století byl v objektu zřízen pivovar, dnes se zde už sice pivo nevaří, ale je zde umístěno Muzeum šumavského pivovarnictví. Před vstupem do tvrze vedle sochy Jana Nepomuckého se nachází další z Kamenů doteku.

tvrz Dešenice    tvrz v Dešenice

Kámen doteku

Z Dešenic je to blízko i k vodní nádrži Nýrsko. Stačí se vydat z návsi do sousední vsi Milence, zde zahnout doleva na silnici směrem na Železnou Rudu a u úpravny vody odbočit doprava na úzkou asfaltku, která se za chvíli napojí na žlutou turistickou značku vedoucí na hráz přehrady. Vzhledem k tomu, že přehrada slouží jako zdroj pitné vody, je v ní koupání zakázáno a pohyb turistů je omezen pouze na značené cesty.

vodní nádrž Nýrsko

GPS: 49°17'36.8"N 13°08'36.5"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Hvezdar71Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy
Publikováno: 13.6.2019
Město vzniklo v širokém údolí řeky Otavy pod hřebenem Svatoboru už v časech příchodu Slovanů. Bohatství Sušici přineslo převážně rýžování zlata v Otavě a Zlatá stezka. Nejznámějším sušickým artiklem jsou ale bezesporu zápalky Solo. Továrna na jejich výrobu byla ve městě postavena v roce 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila
Publikováno: 29.12.2013
Mezi oblasti, které nás přitahují svou krásou, patří i šumavské Povydří, kterým kdysi procházela Zlatá stezka – významná obchodní cesta spojující Podunají a české země. Jedním z míst, kde po celodenním pochodu karavana nocovala, a soumaři nabírali nové síly, byla Turnerova chata (Turnerhütte).

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 26.9.2017
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikováno: 19.9.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.

ČR, Šumava - Kvilda
Publikováno: 30.3.2013
Malá horská obec s dávnou historií rýžování zlata, kterou procházela obchodní Zlatá stezka. Dnes celoročně navštěvované rušné turistické centrum. Území slatí, smíšených lesů a okolních obcí vytváří oblast zvanou Kvildsko, kde v krajině chladného podnebí, s polohou více jak 1000 metrů nad mořem, přesto najdete mnoho vzácných druhů vegetace.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé poutní místo cisterciáckého kláštera v nedalekých Plasích, s nímž má sp...

ČR: Podzimní Šumava ll.
Ze šumavské Kvildy k pramenům Vltavy, z Čeňkovy pily k soutoku Vydry a Křemelné, nebo cesta ...

ČR: Podzimní Šumava l.
Součástí Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes místo spojované se „železnou oponou“, kde býval hran...


Souvisejicí videa

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové
Víte, kde v ČR najdete dvě krásná ledovcová jezera? No přece na Šumavě. Budete si teda muset asi ...

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Hora Špičák patří k oblíbeným místům Šumavy, čekají vás totiž nezapomenutelné výhledy, krásná pří...

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umění rozhodl o vítězi 3. ročníku projektu Město kultury. Příští rok se pochlubí tímto titulem město Stará Ľubovňa, které je v daném regionu kulturním uzlem.
5.7.2020
Rekonstrukce státního zámku Slatiňany přináší téměř po třech letech svým návštěvníkům bezbariérové návštěvnické centrum, unikátní dětské hospodářství a revitalizovaný zámecký park. Obnovou prošly i interiéry, některé budou sloužit novým účelům.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 7. 2020
svátek:Libuše, Amálie
dnes:
pátek 10.7.
29 °C
zítra:
sobota 11.7.
18 °C