www.infoglobe.cz » ČR, okolí Dobříše – po stopách Karla Čapka i těžby zlata

ČR, okolí Dobříše – po stopách Karla Čapka i těžby zlata

Publikováno: 18.6.2020
Dobříš je sice zajímavá sama o sobě, ale my doporučujeme výlet i do okolí. Mezi nejoblíbenější místa patří Památník Karla Čapka na okraji nedaleké Staré Huti a Nový Knín spojený s těžbou zlata.

Strž u Dobříše

Romantická samota Strž nedaleko Staré Huti vešla do povědomí jako místo spojené se spisovatelem Karlem Čapkem. Právě tady rád zahradničil, odpočíval a napsal také některé ze svých nejvýznamnějších děl.

rybník Strž

Karel Čapek vstoupil do dějin Strže v roce 1935 se svou ženou, herečkou Olgou Scheinpflugovou. Od jejího bratra dostali empírový dům na Strži jako svatební dar. Samota se původně jmenovala Josefodol, Karel Čapek si ale své nové letní sídlo romanticky přejmenoval a s vervou se vrhl do úprav. Dům si bohužel moc dlouho neužil, záchrana Strže, kterou zatopila protržená hráz stejnojmenného rybníka, se mu dokonce stala osudnou. Právě při těchto pracích si přivodil zápal plic, na který později zemřel.

Památník Karla Čapka

Přízemí je věnované osobnosti slavného spisovatele, pro děti je upravená prosklená terasa, kde si mohou ukrátit dlouhou chvíli hraním her a čtením Čapkových knížek pro děti, které jsou tu k dispozici. V patře jsou pak pokoje upomínající na zdejší významné hosty a Olgu Scheinpflugovou. K odpočinku láká zahrada s patníkem připomínajícím Čapkovu Dášeňku a několika pěknými zákoutími. Další sochařské dílo se nachází v přední části zahrady, kousek od hráze rybníka. Jedná se o plastiku Matka, kterou v 60. letech vytvořil sochař Karel Kučera. Začíná zde také naučná stezka, která se krom spisovatele zaměřuje na zdejší historii spjatou převážně s výrobou železa.

pohled na památník z přední části zahrady    psí patník v zahradě

Nový Knín

Nový Knín leží nedaleko Vltavy. V oblasti, kde se rozprostírá jedno z největších ložisek zlata v Evropě. V minulosti se zde také skutečně dobývalo, pokusy o obnovení těžby byly naštěstí zastaveny (zůstala z nich jen průzkumná štola Josef u nedaleké Čeliny). Hornickou minulost městečka dnes připomíná nejvýrazněji Muzeum těžby zlata, které je pobočkou Hornického muzea v Příbrami. Sídlí v budově bývalé mincovny na náměstí Jiřího z Poděbrad. To zdobí také původně barokní kostel sv. Mikuláše a kašna se sochou Panny Marie Immaculaty.

kostel sv. Mikuláše   pomník před kostelem

Pokud máte radši pěší výlety, můžete se vydat na naučnou stezku s hornickou tematikou, která vede podél břehů řeky Kocáby. Jak název napovídá, je zaměřena hlavně na geologii a báňská díla, částečně ale vede také po okraji přírodní rezervace Vymyšlenská pěšina, rozkládající se blízko slapské přehrady.

Nový Knín – Muzeum těžby zlata

K Novému Knínu v současnosti patří i Starý Knín, který byl až do roku 1960 samostatný. Jeho nejvýraznější dominantou je kostel sv. Františka z Assisi, stojící u silnice směrem na Dobříš. Je v něm pohřben český šlechtic Václav Vratislav z Mitrovic, který se proslavil cestopisem, ve kterém zpracoval své zážitky z diplomatické cesty a zajetí v Osmanské říši.

GPS: Památník Karla Čapka 49°46'26.4"N 14°12'25.8"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Wikimedia Commons: Michal KmínekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Dobříš - místo pod rakouskou nadvládou - VIDEO
Publikováno: 13.9.2011
Ta Dobříš, ne ten Dobříš, jak se mnozí mylně domnívají, je město bezmála 50 kilometrů vzdálené od Prahy. V Dobříši se lidé stavují hlavně, aby viděli místní Chateau.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 25.11.2021
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR: Svatojánské proudy – krásný podzimní výlet kousek od Prahy
Publikováno: 19.10.2017
Jelikož se počasí v Čechách na nás ještě na posledních pár dní usmálo, nehodlali jsme tuto příležitost promarnit a rozhodli se vyrazit na příjemný výlet. Ze Smíchovského nádraží v Praze jsme vyrazili autobusem číslo 390 do Štěchovic, které lze využít jako startovní místo pro přibližně 10kilometrovou naučnou stezku Svatojánské proudy.

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdce Českého krasu – VIDEO
Publikováno: 8.10.2019
Český kras nabízí nespočet možností pro krásné výlety – ať už pěšky, na kole, nebo třeba na lodi. Jedním z nejoblíbenějších cílů je obec v samém srdci chráněné krajinné oblasti – Svatý Jan pod Skalou. Pojďme se do něj společně z nedaleké vesnice Srbsko vypravit.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X