www.infoglobe.cz » ČR, orlická přehrada – pohled z jiné perspektivy

ČR, orlická přehrada – pohled z jiné perspektivy

Publikováno: 27.2.2020
Do konce března letošního roku se návštěvníkům orlické přehrady naskytne pohled na místa, která jsou běžně skrytá pod vodou. Dá se tu jen tak vyrazit na vycházku po obnažených březích nebo navštívit některé známé historické památky.

Vodní dílo Orlík bylo postaveno mezi lety 1957 až 1962. Velikostí plochy ho sice předčí lipenská přehrada, podle objemu zadržované vody a ostatních parametrů je ale Orlík největším vodním dílem nejen na vltavské kaskádě ale i v celé republice.

Otava těsně před soutokem s Vltavou   soutok Otavy s Vltavou

Hladina vody je v současnosti snížena o zhruba 7 metrů kvůli pracím na lodním výtahu. Tento stav by měl trvat do konce března 2020, kdy s příchodem plavební sezony dojde ke zvýšení hladiny. Podobný pohled na orlickou přehradu by se měl naskytnout znovu v období od srpna 2020 do března 2021, kdy bude hladina opět snížena. Kromě stavebních prací se situace využilo také k úklidu. V rámci akce Ukliďme Česko zorganizovalo Povodí Vltavy 15. 2. 2020 ve spolupráci s Českým rybářským svazem a Českým svazem ochránců přírody úklid obnažených břehů.

Hrad Zvíkov

Míst, která jsou běžně pod vodou, je mnoho. Pokud nevíte, kam vyrazit, zkuste třeba hrad Zvíkov. Hradní areál se rozkládá na ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou, který je možno pozorovat buď z vyhlídkových teras v areálu, nebo sestoupit k přístavišti, kde snížená hladina odkrývá zbytky dlážděné silničky, patníků a také pařezy upomínající na les, který byl před napuštěním přehrady vykácen. Při pohledech z dálky se také výrazněji uplatňuje skála, na které hrad stojí.

letecký pohled na hrad Zvíkov

Při zatopení údolí zmizela pod vodou původní ves Zvíkovské Podhradí s kostelem sv. Mikuláše. Skála, na které Zvíkov stojí, musela být zabezpečena betonovými injektážemi. Stejné úpravy se dotkly i nedalekého zámku Orlík. Areál hradu Zvíkov je otevřen i v zimním období od 8 do 18 hodin, je volně průchozí k zmiňovanému přístavišti. Další vyhlídky na přehradu se otevírají od břitové věže a ze vstupního mostu, několik pěkných míst s výhledem na Otavu se dá najít také na přístupové cestě k hradu.

patník u zatopené silnice (Zvíkov)

Orlík a zámecký park

Ze Zvíkova to k zámku Orlík není daleko. Zajímavé pohledy se otevírají z několika míst v bezprostředním okolí zámku, kromě přehrady uvidíte třeba Makovou horu. Na samotný zámek se zase otevírají zajímavé pohledy ze zámeckého parku. Do původní podoby orlího hnízda tyčícího se na skále má zámek sice daleko, ale i tak to stojí za to. Nejkrásnější výhled na zámek je ze dvou vyhlídek v zámeckém parku. Spojuje je stezka značená červenou turistickou značkou. První vyhlídka se nachází na skále u kapličky postavené na památku vítězství Karla I. Filipa Schwarzenberga nad Napoleonem v bitvě u Lipska, druhá je jen o pár desítek metrů dále. Na trase naučné stezky se také nachází novogotická Schwarzenberská hrobka. S hradem Zvíkov spojuje Orlík 30 kilometrů dlouhá naučná stezka. Místy vede velmi náročným terénem a zabere vám celý den, nic vám ale nebrání projít si jen krátký úsek.

pohled na Orlík z vyhlídky v zámeckém parku   Schwarzenberská hrobka v zámeckém parku Orlík

zámek Orlík a Orlická přehrada (plně napuštěná)

GPS: hrad Zvíkov 49°26'20.9"N 14°11'30.2"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Miluše Svátková, Wikimedia Commons: KareljDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou
Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Souvisejicí fotogalerie

Vodní nádrž Orlík: Ráj člunů a plachetnic
Vodní nádrž Orlík byla uvedena do provozu v roce 1961 a patří do Vltavské kaskády. Jezero tvoří t...


Souvisejicí videa

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk
Město Strakonice se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy či „Čezetami“ České zbrojov...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Mezi květy

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Kniha Krkonoše zámé i neznámé z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Putování českou přírodou z Knižního klubu
Cena redakce:
Víkendový pobyt pro 2 osoby se snídaní a neomezeným vstupem do wellness v hotelu Zlatý Lev**** v Žatci!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.4.2020
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb, které jsou prozatím ve značné míře omezené. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
9.4.2020
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemělo dostatek výstavních prostor. Před dvěma lety počaly práce na přístavbě ve tvaru obřího broušeného krystalu. Stavební práce byly v minulých dnech dokončeny, otevření je plánováno po restriktivních opatřeních, nová expozice pak na konec letošního roku.
8.4.2020
Velikonoce jsou tu, a proto jsme moc rádi, že vám ve spolupráci s Muzeem Polička můžeme přinést fotonávod na výrobu vrkoče.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - BRAZÍLIE a SALVADOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVADORU:

 

BRAZÍLIE:

Paraty – bez aut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásné pláže (I., II.)

Amazonie – cesta do pralesa

Manaus: Paříž Jižní Ameriky

Z Uruguaye do Porto Alegre

 

SALVADOR:

Alegría – cesta k laguně

Joya de Cerén a San Salvador

 

Vše důležité, co byste o Brazílii měli vědět, najdete zde a o Salvadoru zde.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 10. 4. 2020
svátek:Darja
dnes:
pátek 10.4.
16 °C
zítra:
sobota 11.4.
12 °C