www.infoglobe.cz » ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů

ČR, Otrokovice – průmyslové město na rozmezí tří regionů

Publikováno: 2.8.2017
Po minulé návštěvě zlínské zoologické zahrady dnes navštívíme druhé největší město v okrese Zlín, které leží na soutoku řek Moravy a Dřevnice.

Otrokovice leží necelých 10 kilometrů od Zlína a nacházejí se na rozhraní tří moravských regionů – Slovácka, Valašska a Hané. Osídlení této oblasti se datuje už na mladší dobu kamennou, ale vůbec první písemná zmínka o městě pochází až z poloviny 14. století. Po vybudování železniční trati v roce 1841, resp. zřízení železniční zastávky v Otrokovicích nastaly v městečku významné změny. Samotná trať propojovala Vídeň přes Břeclav a Ostravsko s Bochniou (Polsko). Zakrátko byla vybudována i přípojná trať do Zlína a Vizovic.

Otrokovice

Díky tomuto dobrému spojení i poloze si městečka všiml závod Baťa, který zde v roce 1930 vybudoval pobočku zlínského závodu. To odstartovalo velkou výstavbu – sídliště, obytné domy a další infrastrukturu. V letech 1934 až 1938 byl vybudován Baťův kanál, který v délce 52 km propojuje Otrokovice s Rohatcem a sloužil k přepravě zboží, jakož i na závlahu území. Bohužel příchod druhé světové války zastavil tento nevídaný rozmach. Během působení podniku Baťa se město na nějakou dobu dokonce přejmenovalo na Baťov.

Otrokovice

Opětovné oživení města přinesla 70. a 80. léta 20. století. Díky rozvíjejícímu se průmyslu nastal výrazný nárůst počtu obyvatelstva a s ním i bytové výstavby. Postupně tak zanikla tradiční zástavba a zdemolované byly i vzácné památky jako lovecký zámeček nebo sýpka.

Otrokovice   Otrokovice

Město má stále svůj průmyslový ráz. Kvůli průmyslovému areálu Toma, závodu na výrobu pneumatik Barum Continental či světoznámému výrobci sportovních letadel značky Zlín však není moc turisticky vyhledávaným cílem.

Otrokovice

OtrokovicePřesto těsná blízkost přírodního parku Chřiby, přírodní památky Na letišti či množství cyklostezek vás přesvědčí, že se zde vyplatí zastavit. Na kole se můžete vydat za poznáváním města nebo si vyjet do okolí. Otrokovice jsou propojeny s Kroměříží, Uherským Hradištěm, Velehradem atd. Ale i samotné město nabízí prohlídku zajímavých památek. Za zmínku určitě stojí kostel svatého Michaela archanděla z roku 1769, soubor drobných sakrálních památek, baťovské domky, hotel Společenský dům, jehož otevření se zúčastnil i prezident Eduard Beneš, socha Tomáše Bati nebo jeden ze dvou teplárenských komínů, který je jednou z nejvyšších staveb v Česku.

Otrokovice nabízejí i sportovní vyžití v rekreačních areálech, sportovních centrech nebo na městském koupališti. Celoročně se zde koná mnoho akcí a město je zároveň ideálním výchozím bodem pro turisty. A to je jen pár důvodů, proč byste si návštěvu Otrokovic neměli nechat ujít.

GPS: 49°12'13.9"N 17°31'54.1"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Zlín - boty a velcí sportovní talenti
Publikováno: 13.4.2010
Když se řekne Zlín, každému se nejspíš vybaví silný příběh klanu podnikatelů Baťových. Ten z útrob města dýchá dál. Odráží se na zdech letitých továren, ve jménech ulic, nebo v názvu místní university.

ČR, Luhačovice – krásné lázně a zajímavé okolí I
Publikováno: 9.8.2017
Lázně Luhačovice jsou krásné, malebné a léčivé v každém ročním období. Vždy zas a znova okouzlují návštěvníky rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení.

ČR, Zlín – unikátní zoologická zahrada
Publikováno: 26.7.2017
Dnes vás zavedeme na jedno úžasné místo, které se nachází přibližně 10 kilometrů od centra Zlína. Místo, které v roce 1930 založil nepsaný král obuvi Tomáš Baťa. Asi už tušíte, že řeč bude o zlínské zoologické zahradě, kterou místní nazývají i zoo Lešná.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění III
Publikováno: 3.6.2020
Po týdnu se opět vracíme do Trnavského kraje, přesněji do okolí Skalice. Navštívíme turisticky vyhledávanou lodní cestu, také se vydáme k jedinečnému automotodromu a procházku tímto regionem ukončíme na vinné (cyklo) cestě.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása I
Publikováno: 15.3.2017
Dnes se vydáme do města nádherných uliček, náměstí, sakrálních staveb, úžasných zahrad a UNESCO památek. Budeme se toulat po jednom z nejkrásnějších historických měst České republiky, které se díky mimořádným dějinám, kultuře a vzdělanosti nazývá i Hanácké Athény. Asi už pomalu tušíte, že řeč bude o městě Kroměříž.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása II
Publikováno: 22.3.2017
Dnes nás čeká první procházka Kroměříží – nahlédneme do těch nejúchvatnějších architektonických skvostů a pokocháme se velkolepými náměstími i malebnými uličkami.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása III
Publikováno: 29.3.2017
Minulý týden jsme se díky toulkám Kroměříží dostali až k Arcibiskupskému zámku, který se nachází na Sněmovním náměstí. Dnes budeme v objevování krás tohoto města pokračovat, ale ještě před vstupem do zámku se vydáme k Mlýnské bráně, která je součástí starého hradebního opevnění.

ČR, Kroměříž – podmanivá krása V
Publikováno: 12.4.2017
Naší závěrečnou zastávkou v Kroměříži bude Květná zahrada – skutečný skvost zahradní architektury ve světovém měřítku.

ČR: Kroměříž – podmanivá krása IV
Publikováno: 5.4.2017
Minulý týden jsme naše povídání o Kroměříži skončili na prahu Podzámecké zahrady, která je zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO a je místním přírodním skvostem.

ČR: Luhačovice - Valašsko pravé - lázeňské
Publikováno: 9.9.2011
Jestliže naše zastavení v několika lázeňských městech vypovídala spíše o tom, že lázeňství v Česku upadá, Luhačovice jsou v tomto ohledu výjimečné.

ČR, Valašské Klobouky: městečko mnoha podob – VIDEO
Publikováno: 31.3.2015
Jihovýchodně od města Zlín se nachází obec Valašské Klobouky, kterou protéká říčka Klobučka (Brumovka) a obklopuje ji pohoří Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Doslechli jsme se, že obec nabízí vícero zajímavých zážitků, a tak jsme se rozhodli pro její návštěvu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Zlín – nejhezčí zoo na Moravě
Navštivte prostřednictvím následujících fotografií snad nejkrásnější zoologickou zahradu na Morav...

ČR, Kroměříž – český klenot
Prostřednictvím naší fotogalerie vás zavedeme do města úžasných zahrad a historických památek, kd...

ČR: Valašské Klobouky a rozhledna na Královci
Jihovýchodně od Zlína se nachází obec Valašské Klobouky, kterou obklopuje pohoří Bílých Karpat a ...

ČR, Luhačovice – kouzelné lázně
V jihovýchodní části České republiky se nachází malé lázeňské městečko Luhačovice. Je situováno v...

ČR, Lázně Luhačovice – oddech pro tělo i duši
Lázně Luhačovice jsou nejen tradiční lázeňské a relaxační městečko, které nabízí širokou škálu sl...


Souvisejicí videa

ČR, Valašské Klobouky – městečko z nadhledu
Při našich toulkách Českou republikou jsme se zastavili také v malebném městečku Valašské Klobouk...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 27. 10. 2020
svátek:Šarlota, Zoe
dnes:
úterý 27.10.
7 °C
zítra:
středa 28.10.
9 °C