www.infoglobe.cz » ČR, Ploučnice – na vodu v době karantény

ČR, Ploučnice – na vodu v době karantény

Publikováno: 23.4.2020
Nešťastná doba klasickému a často velmi společenskému vodáctví úplně nepřeje, s partou se dnes na raft opravdu bohužel vydat nemůžeme, režim se ale postupně uvolňuje, a tím pádem máme možnost využít více zajímavých venkovních aktivit.

Koho již nebaví procházky, tenis či plážový volejbal, může si půjčit kánoi a vydat se alespoň ve dvou sjet nějakou krásnou českou řeku. Voda je sice stále extrémně ledová, nicméně sluníčko získává postupně na síle, tak i nechtěné vylodění je nakonec spíše zábavným osvěžením. Pro jistotu ale přibalte neopreny s sebou, pořád je teprve duben.

Další aktivitou, kterou můžete v karanténě dělat, je sjíždění řeky.

A na kterou českou řeku se tedy vydat? Pokud si chcete odpočinout od přelidněných parků a utéct do téměř liduprázdné přírody, vyzkoušejte úzkou řeku Ploučnici. Ta pramení pod Ještědem v okrese Liberec a protéká přes okresy Česká Lípa a Děčín, kde přímo v Děčíně poté ústí do Labe. Ploučnice je dlouhá 106 kilometrů a má v úvodu dva prameny. Řeka protéká krásnou přírodou, kde se střídají louky, lesy i občasné skalní průrvy, které s dalšími skalními útvary lákají i na pěší turistiku v širokém okolí řeky. Nachází se zde plno druhů rostlin i živočichů, z nichž někteří patří i mezi druhy ohrožené (např. ledňáček říční). Každý vodák tak zpravidla potká minimálně plno divokých kachen a sem tam spatří i nádhernou volavku.

Ploučnice

Od klasických vodáckých řek se Ploučnice odlišuje především svým množstvím meandrů a nejrůznějšími přírodními překážkami v toku, kdy je občas opravdu výzvou vymyslet ideální cestu. V době, kdy ještě není řeka pro vodáky prořezána, počítejte se zvýšenou náročností a občasným přenášením lodi přes spadlé klády.

Ploučnice   Ploučnice

Vyplouvá se zpravidla od pískovcové soutěsky u obce Noviny pod Ralskem, která přechází v průrvu (Průrva Ploučnice). Přes meandry v loukách se pokračuje do České Lípy, dále přes Ralsko až do Mimoně. Za ní se nachází kemp Boreček, který slouží jako zastávka pro přenocování i nástupní místo na další část plavby, která prochází původním vojenským prostorem Ralsko. Odsud se pluje na Brennou – výstupní místo, jež se nachází 15 kilometrů od Borečku. Ploučnice je klidná řeka, kde jsou jen drobné peřeje. Její zrádnost však spočívá v četných meandrech, úzkém korytu a v obrovském množství překážek na cestě (zvláště v období před prořezáním). Počítejte s tím, že pokud se nenamočíte, rozhodně se ušpiníte při překonávání spadlých stromů či během proplouvání nejrůznějším roštím. Odměnou vám však bude naprosto nádherná rozmanitá krajina všude kolem. Celkově se na Ploučnici dá splout 90 kilometrů, záleží však na množství vody.

Ploučnice – před průrvou

Půjčovna lodí zde funguje, takže nemusíte mít svou vlastní loď.

GPS: 50°41'16.3"N 14°45'52.5"E

 

Text a foto: Veronika SchubertováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Louny – jižní brána Českého středohoří – VIDEO
Publikováno: 19.11.2019
Na dolním toku řeky Ohře leží nenápadné město Louny. Nedejte ale na první pohled, Louny si rozhodně zaslouží pozornost. Ať už jako součást výletu do Českého středohoří, nebo při objevování české historie.

ČR, Ještěd – pozdrav z budoucnosti
Publikováno: 28.1.2022
Nezaměnitelná a nepřehlédnutelná dominanta severočeské krajiny je jedním z nejnavštěvovanějších míst v kraji, a to v každém ročním období. Vrchol je dobře dostupný lanovkou, sítí turistických cest i hojnými zákruty asfaltové silničky. Nahoře budete ohromeni výhledem na celou severní polovinu Čech a také unikátní multifunkční budovou tvaru rotačního hyperboloidu. To je Ještěd.

ČR – z Liberce na zasněžený Ještěd
Publikováno: 31.1.2019
Liberec leží na severu Čech a jedná se o statutární město se zhruba 104 000 obyvateli. Město je přes zimní sezonu hojně navštěvované. Po zbytek roku sem lidé jezdí hlavně do aquaparku či do science centra s planetáriem IQLANDIA Liberec.

ČR, Kokořín: kultovní záležitost - VIDEO
Publikováno: 13.8.2013
Kokořín je další z hradů, jejichž návštěva je pro každého Čecha skoro povinností. Obklopen krásou chráněné krajinné oblasti, láká Kokořín turisty do svých komnat už pěknou řádku let.

Německo, Sasko – Jeptiška v Žitavských horách
Publikováno: 14.9.2015
Hledáte ferratu, kde si můžete vyzkoušet všechny možné nástrahy? Na česko-německých hranicích je skála zvaná Jeptiška, která je obehnaná lanem, kramlemi, stupy, žebříky, můstkem, převisy, propastmi i soutěskami.

ČR: Sázava – nejoblíbenější řeka
Publikováno: 20.7.2017
Sázavu vyhledává opravdu hodně vodáků. Pokud někdo říká, že pojede na Zlatou řeku, mluví jistě o Sázavě. Té se tak říká kvůli své barvě, do hnědožluté se barví v důsledku odnášení jílovitých částic. Sázava pramení jako Stružný potok, který spolu s dalšími potoky napájí největší rybník na Českomoravské vrchovině, rybník Velké Dářko, který je populární rekreační oblastí a centrem windsurfingu a dračích lodí.

ČR: řeka Sázava – z kempu Horka II do Českého Šternberka
Publikováno: 27.7.2017
Vodácké kouzlo řeky Sázavy jsme vám představili v minulém článku. Nyní ale pojďte nasednout na lodě – máme před sebou 2denní plavbu z kempu Horka II do Českého Šternberka. Tento úsek je klidný s občasným jezem. Denní úseky jsou poměrně dlouhé kvůli občerstvení a kempům, které jsou místy poměrně vzdálené. Úsek je sjízdný i v případě nižšího vodního stavu, ale pouze pro kánoe.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 7. 7. 2022
svátek:Bohuslava
dnes:
čtvrtek 7.7.
14 °C
zítra:
pátek 8.7.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X