www.infoglobe.cz » ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.

Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

Rok 2015 je pro město Plzeň výjimečným, jelikož díky její umělecké tradici a zajímavému kulturnímu projektu získala spolu s belgickým městem Mons titul Evropské hlavní město kultury 2015.
renesanční radnice a barokní morový sloup

Na skok do historie

Plzeň je od pradávna křižovatkou obchodních cest a dodnes jí to přináší ideální podmínky pro rozvoj. Ten se začal projevovat již od jejího založení Václavem II. v roce 1295. Město se každým rokem měnilo, výstavba pokračovala a Plzeň se stávala důležitým obchodním, ale i kulturně-společenským centrem, což dokazuje i fakt, že v letech 1599 až 1600 byla centrem Habsburské říše a dočasné sídlo zde měl i Rudolf II. Abychom vás nezahltili historií, podáme jen pár zajímavých událostí, které se zde udály.
pivovar Pilsner Urquell

Všichni milovníci piva znají Plzeň díky pivovaru Pilsner Urquell, který v roce 1842 navařil první pivo netušíc, že ​​jeho úspěch bude v budoucnu světový. Neméně známá firma Škoda zde založila svůj první a dodnes prosperující automobilový závod. Psal se rok 1869. A nedá nám nezmínit i rok 1945, kdy jako jedno z mála míst byla Plzeň osvobozena od německých vojsk americkou armádou. A takto bychom mohli pokračovat ještě velmi dlouho, proto pokud jste příznivci historie, tak vám doporučujeme přečíst si a podívat se i na naši videotoulku městem ZDE. Pokud jste více na zážitky a turistické atrakce, čtěte dál.

Velkolepé centrum

Snad nejzajímavější částí města je historické centrum. To je prohlášeno za městskou památkovou rezervaci a vskutku, když se po něm budete procházet, narazíte na učebnici stavebních slohů. Určitě nevynechejte návštěvu náměstí Republiky, velkolepého gotického chrámu sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v České republice (102,26 m), dále nejkrásnější renesanční radnici v Čechách, barokní morový sloup či františkánský klášter. Za prohlídku určitě stojí i Velká synagoga, která je třetí největší na světě.
 chrám sv. Bartoloměje

Pro vyznavače zeleně má Plzeň připravený neuvěřitelně krásný tzv. městský sadový okruh, který obklopuje tři čtvrtě historického centra. Tato oáza zeleně vznikala již od 19. století na místech zbořených městských hradeb. Kromě travnatých ploch, květeny a laviček zde můžete zhlédnout i sochy a pomníky významných osobností města.
Velká synagoga

Zážitky na každém kroku

Máte rádi zážitky? Tak se vydejte třeba do pivovaru a zažijte nevšední prohlídku spojenou s ochutnávkou nefiltrovaného piva načepovaného přímo z ležákového sudu. V pivovarnickém muzeu zas poznáte příběh piva od středověku až do vzniku velkých průmyslových pivovarů. Zajímavá určitě bude pro vás i prohlídka Plzeňského historického podzemí, které bylo budováno již od 14. století. Podzemí patří mezi nejrozsáhlejší v Čechách a nabízí labyrint chodeb a sklepů. Poznávejte i interiéry světoznámého architekta Adolfa Loose, který v Plzni vytvořil na počátku 20. století cca 13 bytových realizací nebo si prohlédněte přes 2 miliony sbírkových předmětů v Západočeském muzeu, tematické výstavy v Národopisném muzeu Plzeňska, Muzeu církevního umění, nebo v Západočeské galerii a Galerii města Plzeň.
historická brána do pivovaru               Loosův interiér

Naši návštěvu tohoto města nekončíme, pouze ji chvilku přerušíme, abychom už za týden přinesli tipy na další atrakce města, jakož i na výjimečné události, které se zde letos budou konat.

Pozor soutěž!

Pošlete nám správnou odpověď na otázku: "Jak se jmenuje druhé Evropské hlavní město kultury pro rok 2015?" a vyhrajte dárkové předměty PLZEŇ 2015. Odpovědi zasílejte na: info@infoglobe.sk do 18. 3. 2015. Výsledky budou zveřejněny v následující den na našich facebookových stránkách.

Text: Oskár Mažgút
Foto: Klára Svobodová, plzen2015.cz

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – náměstí Republiky v období Vánoc
Publikováno: 14.12.2017
Pokud budete v Plzni blízko centra a budete hledat náměstí Republiky, zvedněte hlavu a rozhlédněte se! Jistě uvidíte kostelní věž gotické katedrály svatého Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,6 m a stojí přímo uprostřed náměstí. Z ochozů můžete na celé město a jeho okolí shlížet z výšky 60 metrů.

ČR, Radyně – hradní zřícenina v západních Čechách
Publikováno: 13.9.2018
Pokud se vydáte na hrad Radyně, který se nachází nedaleko města Plzeň, přivítá vás ve výšce 567 m n. m. zřícenina, která má ze své věže neuvěřitelný výhled do širokého okolí Plzeňského kraje. Radyně byla postavena za vlády Karla IV. někdy v polovině 14. století, přibližně mezi lety 1356 až 1361.

ČR, Plasy: Centrum stavitelského dědictví
Publikováno: 8.11.2018
V prostorách bývalého hospodářského zázemí a pivovaru kláštera v Plasích vznikla Expozice stavitelství, která se zaměřuje na prezentaci tradičních stavebních řemesel a materiálů. K ní patří i Dvůr stavebních řemesel, kde najdete například autentickou historickou dílnu klempíře nebo pece na pálení vápna. Expozice v nejstarších částech plaského kláštera vás provede stavební historií od středověku po současnost.

ČR: Atrakce roku 2022, které musíte vidět!
Publikováno: 26.2.2022
Tento rok přibude v České republice mnoho nových, zrekonstruovaných a zajímavých atrakcí, které by jste určitě měli vidět. První z nich je superpočítač Anselm v ostravském Velkém světě techniky (Dolní Vítkovice).

ČR, Domažlicko – po naučné stezce V Zelenovském údolí – VIDEO
Publikováno: 18.5.2021
Mnoho částí Českého lesa patří k těm koutům Česka, které na své objevení ještě čekají. Pojďme se teď společně projít po krásné naučné stezce nedaleko Domažlic.

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

ČR – lovecký zámek Kozel nedaleko Plzně
Publikováno: 5.7.2018
V dnešním článku si představíme krásný lovecký zámek, který se nachází na místě, o kterém se vypráví velmi netradiční pověst. Původní název zámku byl Waldschloss, ale kdysi dávno Slované v době jarní rovnodennosti pravidelně obětovali právě v těchto místech kozla, protože doufali, že si udobří bohy a bude dobrá úroda. Pravdivost pověsti dokazují četné archeologické nálezy. V pozdějších letech se tedy název zámku změnil na Kozel.

ČR, Prácheň – zřícenina tajuplného hradu nad Horažďovicemi
Publikováno: 11.7.2019
Na první pohled nenápadná zřícenina je místem spjatým s nejstaršími dějinami naší vlasti a její okolí je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým
Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje
Publikováno: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartoloměje se nachází na plzeňském náměstí Republiky. V minulém článku jsem se o ní sice zmínila, ale byla by škoda neseznámit vás s tak krásným klenotem Plzně i zevnitř.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.

ČR: Rokycany – neprávem opomíjené město na západě Čech - VIDEO
Publikováno: 19.5.2015
Rokycany leží asi 17 kilometrů od Plzně, přímo na hlavní železniční trati do Prahy a nedaleko dálnice D5. Většina výletníků tudy ale bohužel jen projíždí, i když Rokycany si určitě pozornost zaslouží. Nejen díky malebnému historickému centru, ale i přírodě a památkám v okolí.

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO
Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

ČR, Mrákov: Lomeček – pozorování ryb z podvodní kabiny
Publikováno: 25.2.2016
Nenechte se zmást, právě zimní období je k pozorování podvodního světa nejvhodnější. Voda je průzračně čistá a kolem vás krouží štiky, candáti, karasi a hejna kaprů. Lom v Mrákově na Domažlicku je toho důkazem.

SR: Evropské hlavní město kultury 2026
Publikováno: 8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

ČR, klatovské katakomby: vědecky podložená mystika - VIDEO
Publikováno: 24.7.2012
Velmi vřelého přivítání se nám dostalo na radnici v neméně přívětivém městě Klatovech. Místostarosta a předseda občanského sdružení Klatovské katakomby Václav Chroust chvilku nechal úřední povinnosti stranou a protáhl nás budovou radnice, chladným mystickým podzemím, ale hlavně bohatou historií města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé poutní místo cisterciáckého kláštera v nedalekých Plasích, s nímž má sp...

ČR: Plasy – Muzeum stavitelství
V dochovaných prostorách bývalého pivovaru kláštera Plasy vznikla expozice stavitelství, která vá...


Souvisejicí videa

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...

ČR: Rokycany – neprávem opomíjené město
I přes svou polohu a dlouhou historii jsou Rokycany turisty často opomíjené. Město a okolí je ale...

ČR, Klatovy: klenot Plzeňska
Přinášíme malý pohled na město, které založil král Přemysl Otakar II., a jemuž se říká "brán...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X