www.infoglobe.cz » ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury – VIDEO

Publikováno: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell zná asi úplně každý. Tento spodně kvašený světlý ležák vznikl v českém královském městě na půli cesty mezi Prahou a německým Regensburgem. Ve městě, odkud pochází i světově proslulé lokomotivy Škoda, kde stojí nejvyšší kostelní věž České republiky a kde najdete druhou největší synagogu ve střední Evropě. Plzeň je v roce 2015 Evropské hlavní město kultury a tento status si rozhodně zaslouží. Pojďte se s námi podívat, co vás tam čeká!

Historické centrum Plzně je nejen plné krásných renesančních, barokních, klasicistních a neorenesančních domů, ale také je vynikající ukázkou středověkého plánování měst s pravidelnou sítí ulic. V samém středu pak stojí monumentální biskupská katedrála sv. Bartoloměje, jejíž stavba začala už ve 13. století v gotickém stylu. Její 102 metrů vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Česku a jednou z nejvyšších ve střední Evropě. Pokud budete mít dostatek sil, můžete po 301 schodech vyšplhat na její vyhlídkový ochoz, odkud se z výšky 62 metrů otevírá krásný výhled nejen na město, ale i daleko do okolní krajiny.

katedrála sv. Bartolomějekatedrála sv. Bartoloměje

Další dominantou plzeňského hlavního náměstí Republiky je renesanční radnice ze 16. století s krásně zdobenou omítkou. V měšťanském domě na protější straně pak najdete jedno z muzeí, které byste v Plzni rozhodně neměli vynechat, Muzeum loutek. Proč? Loutkářství má v Plzni hluboké kořeny a působili zde známí loutkáři jako Gustav Nosek, Josef Skupa a Jiří Trnka. Ano, hádáte správně – i slavná loutková dvojice Spejbla a Hurvínka se zrodila v Plzni. V muzeu se dozvíte spoustu překvapivých faktů o loutkách i příběhy jejich vzniku, uvidíte ukázky filmů a také originální loutkovou dvojici.

Plzeň

náměstí Republikynáměstí Republiky

Ještě předtím než vyrazíte na prohlídku pivovaru, zastavte se ve Velké synagoze. V Plzni žila před 2. světovou válkou opravdu početná židovská komunita – i díky tomu je tato synagoga druhá největší v celé střední Evropě. Židovská obec ji nedávno celou zrekonstruovala, a tak nyní opět vynikne její monumentální krása. Uvnitř najdete stálou expozici židovských tradic a zvyků a většinou také nějakou další zajímavou výstavu.

 Velká synagogaVelká synagogaVelká synagoga

Pilsner Urquell – Plzeňský Prazdroj – je opravdový pojem. Pokud byste v Plzni měli navštívit jen jedno místo, pak je to právě pivovar, kde toto slavné pivo v roce 1842 vzniklo. Rozhodně se nebojte nudného výkladu o tom, jak se vaří pivo – naopak – prohlídka zdejšího pivovaru vás do pivovarnictví doslova vtáhne a budete odcházet s hlavou plnou zajímavých vědomostí. Budete mít možnost porovnat výrobu piva v době svého vzniku a dnes – v době moderních technologií. A samozřejmě vám několik zdejších piv dají ochutnat přímo z ležáckých sudů.

pivovarpivovar

V roce 2015 získala Plzeň spolu s belgickým městem Mons prestižní titul Evropské hlavní město kultury. Díky tomu zde neustále probíhá ještě mnohem více kulturních akcí než obvykle – výstavy, koncerty, divadla, festivaly, besedy i mnoho méně tradičních událostí. Právě proto je nejlepší si na návštěvu Plzně vyhradit pátek, sobotu a ideálně i neděli – nudit se nebudete, nebojte. Nejzajímavější výstavní prostor, kde se také odehrává mnoho ze zmíněných netradičních akcí, je určitě nově otevřené DEPO 2015. Plzeňané toto bývalé tramvajové depo přestavěli na multifunkční prostor s kavárnou, koncertní halou, kreativními dílnami a coworkingem. Na videu můžete vidět několik výstav, které tam probíhaly v době jeho otevření.

Nove divadloNove divadlo

Zajímá-li vás věda a technika nebo jedete do Plzně s dětmi jakéhokoli věku, rozhodně byste neměli vynechat ani centrum Techmania v areálu zdejší lokomotivky. Čeká vás několik velice zábavných expozic, kde se ale zároveň dozvíte spoustu zajímavých informací a budete mít možnost si vyzkoušet, jak mnoho (nejen) fyzikálních pouček funguje v praxi.

Plzeň

Budete-li mít chuť na chvíli odjet ven z města, určitě vyrazte do Starého Plzence a na nedaleký zámek Kozel, případně i na zříceninu nedalekého hradu Radyně. V okolních lesích si pak můžete vybrat některou z turistických tras a krásně si zde vyčistit hlavu.

PlzeňPrávnická fakulta ZČU

Plzeň můžete bez problémů navštívit i během jednodenního výletu z Prahy. Podle nás ale určitě stojí za to si na ni vyhradit alespoň dva dny. Město totiž nabízí mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát...

GPS: 49°44'50.1"N 13°22'39.0"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter BritainDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Plzeň – věž katedrály sv. Bartoloměje
Publikováno: 4.1.2018
V minulém článku jsme se podívali do katedrály, dnes se však zaměříme na její věž. Ta je totiž nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,26 m.

ČR: Klášter Plasy a jeho okolí
Publikováno: 31.5.2018
Nedaleko Plzně se v malém městečku Plasy nachází cisterciácký klášter, který založil Vladislav II. V r. 1421 ho však vypálili husité. Barokní vzhled kláštera a přilehlých budov je dílem architektů Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Jeana Baptisty Matheye, kteří v letech 1661 až 1739 vedli přestavbu kláštera do podoby, ve které ho známe dnes.

ČR – lovecký zámek Kozel nedaleko Plzně
Publikováno: 5.7.2018
V dnešním článku si představíme krásný lovecký zámek, který se nachází na místě, o kterém se vypráví velmi netradiční pověst. Původní název zámku byl Waldschloss, ale kdysi dávno Slované v době jarní rovnodennosti pravidelně obětovali právě v těchto místech kozla, protože doufali, že si udobří bohy a bude dobrá úroda. Pravdivost pověsti dokazují četné archeologické nálezy. V pozdějších letech se tedy název zámku změnil na Kozel.

ČR, Rabštejn nad Střelou – procházka kolem „vodopádů“
Publikováno: 30.8.2018
Pokud se použije spojení slov severní Plzeňsko a voda, mělo by být všem milovníkům turistiky jasné, že se bude jednat místo s protékající řekou Střelou. Své jméno získala podle rychlosti a dravosti, jakou si razí cestu k soutoku s Berounkou.

ČR, Radyně – hradní zřícenina v západních Čechách
Publikováno: 13.9.2018
Pokud se vydáte na hrad Radyně, který se nachází nedaleko města Plzeň, přivítá vás ve výšce 567 m n. m. zřícenina, která má ze své věže neuvěřitelný výhled do širokého okolí Plzeňského kraje. Radyně byla postavena za vlády Karla IV. někdy v polovině 14. století, přibližně mezi lety 1356 až 1361.

ČR, Plasy: Centrum stavitelského dědictví
Publikováno: 8.11.2018
V prostorách bývalého hospodářského zázemí a pivovaru kláštera v Plasích vznikla Expozice stavitelství, která se zaměřuje na prezentaci tradičních stavebních řemesel a materiálů. K ní patří i Dvůr stavebních řemesel, kde najdete například autentickou historickou dílnu klempíře nebo pece na pálení vápna. Expozice v nejstarších částech plaského kláštera vás provede stavební historií od středověku po současnost.

ČR, Javorná na Šumavě: Unikátní kostel a základna pro výlety – VIDEO
Publikováno: 21.5.2019
Na rozhraní CHKO Šumava a přírodního parku Kochánov najdete hned u hlavní silnice z Klatov na Železnou Rudu vesničku jménem Javorná. Zastavte se na chvíli u zdejšího kostela sv. Anny s unikátními věžemi krytými šindelem, nebo Javornou rovnou využijte jako skvělou základnu pro pěší i cyklovýlety po okolí.

ČR, Prácheň – zřícenina tajuplného hradu nad Horažďovicemi
Publikováno: 11.7.2019
Na první pohled nenápadná zřícenina je místem spjatým s nejstaršími dějinami naší vlasti a její okolí je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartoloměje
Publikováno: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartoloměje se nachází na plzeňském náměstí Republiky. V minulém článku jsem se o ní sice zmínila, ale byla by škoda neseznámit vás s tak krásným klenotem Plzně i zevnitř.

ČR: Sgrafita v Plzni – Mikoláš Aleš
Publikováno: 21.12.2017
Plzeň už od středověku plně podporuje umělecké dění, důkazem jsou gotické stavby, renesanční domy, moderna a další. Památky jsou soustředěny zejména ve středu města a já bych vám ráda představila okrasu Plzně, které si málokdo napoprvé všimne. Není to tím, že by to nebylo zajímavé, ale výzdobu domů nemáme v úrovni očí, a tak kolikrát ani místní obyvatelé nevědí, že procházejí kolem uměleckých děl. Dnes se tedy podíváme na výzdobu sgrafity od Mikoláše Alše. Byl to vynikající český grafik a ilustrátor, ale především přední malíř českých dějin.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury I.
Publikováno: 4.3.2015
Na západě Čech se nachází jedna výjimečná metropole, která nabízí procházku bohatou historií, zajímavými turistickými atrakcemi a v neposlední řadě kulturními zážitky. Tou metropolí je město Plzeň.

ČR, Mrákov: Lomeček – pozorování ryb z podvodní kabiny
Publikováno: 25.2.2016
Nenechte se zmást, právě zimní období je k pozorování podvodního světa nejvhodnější. Voda je průzračně čistá a kolem vás krouží štiky, candáti, karasi a hejna kaprů. Lom v Mrákově na Domažlicku je toho důkazem.

ČR: Vodní hrad Švihov
Publikováno: 14.4.2016
Unikátní obranný systém založený na možnosti v krátké době zatopit nejen příkopy kolem hradu, ale i rozbahnit široké okolí vodou z Úhlavy dělal ze Švihova nedobytnou pevnost. Pojďme se podívat, co se z této důmyslné stavby do dnešních dnů zachovalo. Hrad i dnes budí údiv.

ČR, Plzeň – náměstí Republiky v období Vánoc
Publikováno: 14.12.2017
Pokud budete v Plzni blízko centra a budete hledat náměstí Republiky, zvedněte hlavu a rozhlédněte se! Jistě uvidíte kostelní věž gotické katedrály svatého Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v České republice, měří 102,6 m a stojí přímo uprostřed náměstí. Z ochozů můžete na celé město a jeho okolí shlížet z výšky 60 metrů.

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – k soše sv. Peregrina
Publikováno: 30.11.2017
Cílem dnešního výletu je socha sv. Peregrina, než se tam ovšem dostaneme, ráda bych vás seznámila s místem, které je až pohádkově kouzelné a kam vás zavedou jen místní.

ČR: Podzimní výlet za žulovými balvany v okolí Žihle – skalní městečko Viklany
Publikováno: 23.11.2017
V minulém článku jsem psala o žulových balvanech Dědek a Bába a jen kousek od nich se nachází skalní městečko Viklany.

ČR: Podzimní putování za žulovými balvany v okolí Žihle – za Dědkem a Bábou
Publikováno: 16.11.2017
Dnes se spolu s námi vydáte na výlet 50 km od Plzně, k vesnici Žihle. Pokud nechcete cestovat autem, je sem výborné spojení vlakem, zastavují zde jak osobní vlaky, tak i rychlíky. Žihle je jednou ze zastávek na trati Plzeň–Žatec a místní nádraží se stává turistickým uzlem i díky dalším autobusovým spojením Kralovice–Manětín. Dnešním cílem výletu jsou obrovské žulové balvany Dědek a Bába, které vznikly zvětráváním a rozpadem hrubozrnné žuly. Každý, kdo má trochu představivost, si po lese jistě najde i další pohádkové i jiné kameny – vnučka, velryba, kačer, zajíc...

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým
Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.

Plzeň: Markéta Vacovská oživí svým tancem Papírnu Plzeň
Publikováno: 17.11.2015
Přípravy taneční inscenace I CERTAINLY EXIST/Spot the difference vrcholí. Světová premiéra se uskuteční 25. a 26. listopadu 2015 v prostorách Papírny Plzeň (Zahradní 173/2, 326 00 Plzeň) v 19.00.

ČR, Plzeň – Evropské hlavní město kultury II.
Publikováno: 11.3.2015
Minulý týden jsme navštívili Evropské hlavní město kultury 2015 - Plzeň a dnes budeme v jejím objevování pokračovat. Zaměříme se převážně na zážitky a události, které byste si určitě neměli nechat ujít.


Souvisejicí videa

ČR, Javorná na Šumavě – unikátní kostel a základna pro výlety
Javorná je hezká sama o sobě, ale je také skvělou základnou, ze které můžete vyrazit na výlet do ...

ČR, Plzeň – město piva a (evropské) kultury
Když se řekne Pilsner Urquell, tak všichni vědí, že tento světlý ležák pochází z Plzně. Už ale mé...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.8.2019
V horní části podtatranské obce Ždiar můžete navštívit novou letní expozici zachycující svět unikátních živočichů.

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 8. 2019
svátek:Radim
dnes:
neděle 25.8.
24 °C
zítra:
pondělí 26.8.
24 °C