ČR, Poledník – na nejvyšší vrchol Prášilska

Poledník dosahuje nadmořské výšky 1315 metrů a je tak nejvyšším bodem Prášilských plání. Zaoblený rulový vrchol leží kousek od německé hranice. Jméno hory je výstižné. Když bylo slunce přímo nad ní, místní obyvatelé věděli, že je pravé poledne. V 60. letech minulého století vyrostla na Poledníku radiová monitorovací stanice Topas, podobně jako například na Čerchově nebo na Dyleni. Z 37 metrů vysoké vojenské hlásky je dnes rozhledna, která poskytuje úchvatný kruhový výhled, pokud budete mít štěstí na počasí, dohlédnete až na Brdy nebo do Alp. V současnosti je sice rozhledna v rekonstrukci, která by měla skončit v srpnu 2021, ale i tak je výhled z hory působivý. Těsně pod vrcholem Poledníku je také vyznačena zážitková stezka Polom v horské smrčině, která umožňuje sledovat obnovu zdejších lesních porostů poškozených orkánem Kyrilem v roce 2007.
Přístup
Většina turistů míří na Poledník z bývalé tankové střelnice stojící na místě osady Grueberg. Tato osada vzala za své po druhé světové válce. Dnes je zde parkoviště a jen kousek od něho se nachází důležitý rozcestník značených tras. Na Poledník se dostanete nejrychleji po žluté turistické značce, která na rozcestí Liščí díry zahýbá dále na Zelenou horu a na Poledník odtud pokračuje značka zelená. Na Poledník se ale také můžete vypravit příhraniční cestou přes bývalou ves Dolní Ždánidla a rozcestí Frantův most a U Bývalé roty. Tato cesta je ale od poloviny listopadu do poloviny července uzavřena kvůli hnízdění a zimování tetřeva hlušce. Ostatně celá hora se nachází v klidovém pásmu, a proto je zde pohyb mimo vyznačené stezky zakázán.
Prášilské jezero
Další možností, jak se na Poledník dostat, je také červená turistická značka procházející kolem Prášilského jezera, které by bylo rozhodně škoda vynechat. Jezero leží v karu ve svahu Poledníku, stejně jako ostatní jezera na české straně Šumavy je ledovcového původu. Voda je v něm držena jedním balvanitým valem a dvěma morénami a hloubka jezera dosahuje místy až 15 metrů. Temné vody jezera prý skrývají několik smutných příběhů o nešťastných milencích, kteří skončili své životy skokem do jezera. Jednu z těchto historicky podložených tragických událostí připomíná pomníček Otokara Koreise.
Další tipy
Zmíněná cesta z parkoviště Grueberg, procházející přes rozcestí Liščí díry, sice vede po štěrkové silnici, ale na turisty čeká převýšení 400 metrů. Kamenitý terén není pro cyklisty navíc vůbec příjemný, zvláště při sjezdu zpátky. Na kole se také nedostanete k Prášilskému jezeru, ale pro cyklisty je těsně pod morénou zřízen dřevěný přístřešek, kde mohou kola nechat a pokračovat pěšky. Pro opravdu zdatné turisty se nabízí pokračovat přímo z Poledníku k jezeru Laka.
GPS: 49°04'35.2"N 13°23'57.8"E
Text a foto: Eliška Gregorová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR, Hojsova Stráž: Na výlet do Královského hvozdu

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO

ČR, Nýrsko: město v Pošumaví

ČR, Domažlicko – po naučné stezce V Zelenovském údolí – VIDEO

ČR, Šumava: Antýgl – Turnerova chata - Čeňkova Pila

ČR, Javorná na Šumavě: Unikátní kostel a základna pro výlety – VIDEO

ČR, kaple svatých Andělů Strážných – poutní místo shlížející na Sušici

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy

ČR: Do přírody!

ČR: Klášter Plasy a jeho okolí
Souvisejicí fotogalerie

ČR: Podzimní Šumava ll.

ČR: Podzimní Šumava l.

ČR: Zimní Šumava II.

ČR: Zimní Šumava I.
Souvisejicí videa

ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové

ČR, Šumava: Cestou na Špičák
Lokace:
