www.infoglobe.cz » ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel

ČR, Poniklá – ruční výroba vánočních ozdob a Muzeum krkonošských řemesel

Publikováno: 7.12.2017
Přemýšlíte, kam vyrazit o adventním víkendu? Pokud se nacházíte v Krkonoších nebo někde poblíž, určitě navštivte malebnou vísku Poniklá. V podstatě pár metrů od sebe najdete dva skvosty. V obou na vás dýchne nádherná historie a způsob jakým žili naši předkové v drsných horských podmínkách. Čím se živili, jaké měli starosti, ale i radosti. Dozvíte se, že život zde byl mnohdy složitý, ale místní lidé si ho dokázali i náležitě užít.

Rautis – ruční výroba vánočních ozdob a skleněných korálků

Výroba perličkových ozdob zde má více než stoletou tradici, všechno probíhá ručně a tato technika je jediná svého druhu na světě. Skládá se ze tří částí. První z nich je naprosto jedinečná exkurze, která vás provede procesem výroby. Od ručního foukání, stříbření, barvení, malování až po montáž ozdob. Podíváte se přímo do reálné výroby, pod ruce žen, které neúnavně a pečlivě tvoří tuto tradiční krkonošskou nádheru. Druhá část je kreativní dílna, kde se vydovádí jak děti, tak i dospělí. Budete si moci vybrat z nepřeberného množství korálků a vyrobit vánoční ozdoby, které si můžete po zaplacení odnést domů. Tvoření probíhá pod dohledem zkušené lektorky. Třetí částí je firemní prodejna Třpytivá krása, kde si můžete vybrat z velkého množství krásných a jedinečných výrobků a odnést si něco na váš vánoční stromeček.

foukání perliček   výroba

Rautis patří na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR od roku 2015, a dokonce možná bude i na seznamu UNESCO. K dostání je zde turistická známka číslo 1368.

zpracovaná dokumentace pro UNESCO

Exkurze probíhají každý den. Začínají v 9, 11, 13 a 15 hodin ve firemní prodejně Třpytivá krása. O letních prázdninách, svátcích a o víkendech se provádí každou hodinu. Zavřeno je 24. a 25. prosince a na Velikonoční pondělí. Vstupné je 40 Kč, pro děti 20 Kč a prohlídka trvá přibližně 40 minut. Kreativní dílna je otevřená každý den od 9.00 do 17.00 a není potřeba rezervace.

večerníček   barvení ozdob

Muzeum krkonošských řemesel

Chcete vidět sáně, na kterých se proháněl prezident T. G. Masaryk, nebo tkalcovský stav, který hrál ve filmu Krakonoš a lyžníci? V tom případě jste tu správně. Expozice popisuje náročný život obyvatel na horách, kteří se s ním hrdinně prali a dokázali si ho i užít. Muzeem provází sama paní majitelka, která ho založila se svým manželem před 18 lety. Muzeum funguje bez jakýkoliv dotací a grantů, což v dnešní době není úplná samozřejmost.

jak to vypadalo na faře

Rozkládá se ve čtyřech patrech bývalé stodoly a můžeme zde vidět zemědělskou expozici, místnost na faře, svícení, zpracování lnu, praní a žehlení prádla, výrobu másla, ševcovinu, výrobu knoflíků a perličkových ozdob, truhlařinu, hospůdku, módu a módní doplňky 1. republiky, dětský koutek, galerii krajek a další zajímavosti. Například černé perly nebo vánoční stromeček z husích per. Nádherná je rovněž sbírka kočárků paní Jitky Krejčové, která se nachází v nejvyšším patře muzea.

výstava kočárků paní Jitky Krejčové

V prodeji jsou dvě turistické známky (č. 1368 a č. 2212).

Muzeum je otevřeno celoročně každý den v týdnu. Komentovaná prohlídka trvá hodinu, začíná v 10.00 a ve 14.00. 

myška zlobilka  tkalcovský stav z filmu Krakonoš a lyžníci  v muzeu

Věřím, že v krkonošské vesničce Poniklá strávíte hezké chvilky.

GPS: 50°39'44.3"N 15°27'57.5"E

 

Text a foto: Filip DyršmídDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, ČR: Noc muzeí a galerií 2020 – změna termínu!
Publikováno: 3.5.2020
Celoevropská akce Noc muzeí a galerií, která je realizovaná pod patronací Rady Evropy s cílem v co největší míře prezentovat kulturní dědictví a šířit informace o kulturní rozmanitosti jednotlivých zemí, se uskuteční v listopadu 2020.

ČR, Krkonoše – výjimečný horský hotel
Publikováno: 11.3.2020
Dnes se vydáme do jedné z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí České republiky, do majestátních a zároveň nejvyšších hor země – Krkonoš. Naším cílem bude největší a nejstarší krkonošská horská chata Luční bouda (1410 m n. m.).

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.

Jablonec nad Nisou: hráz přehrady Mšeno bude uzavřena
Publikováno: 27.7.2019
Oprava hráze vodní nádrže Mšeno znemožní korzo místním i návštěvníkům Jablonce nad Nisou. Povodí Labe připravuje uzavření koruny hráze od září 2019, práce potrvají do listopadu 2020.

ČR, Český ráj: krásná místa jihovýchodně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 25.7.2017
Vítáme vás u pokračování naší cesty po chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tentokrát se vydáme směrem jihovýchodně od Turnova, kde na nás čekají například překrásná skalní města. Výchozím bodem je pro nás Turnov, město obklopené Českým rájem. Naše kroky budou přímo kopírovat červenou turistickou značku – Zlatou stezku Českého ráje.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Český ráj: Turnov a příroda na jihozápadě – VIDEO
Publikováno: 18.7.2017
Český ráj je velmi oblíbený a lidé se sem rádi vracejí. Tato oblast, která se nachází 80 km severovýchodně od Prahy, je chráněnou krajinnou oblastí (CHKO) od roku 1955, je tedy první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa. CHKO Český ráj vznikla především díky unikátním skalním městům, které je potřeba chránit pro další generace. Kromě skalních měst najdete klid i u nádherné přírody v okolí jezer a také se zde nachází mnoho historických památek, které můžete navštívit.

ČR, Krkonoše: Vrchlabí
Publikováno: 8.9.2016
Sjíždíte z kopce do údolí, které kolem dokola svírají zelené kopce. Kontrastně vás oslní zářící bílá nespočtu budov výrobního autozávodu. Jsou to haly Škodovky, kde se od roku 2012 vyrábějí převodovky. Naše cesta ale směřuje dál do centra. Dominantou Vrchlabí je místní zámek a chrám sv. Vavřince, jehož věž se mi stěží vejde do záběru fotoaparátu.

ČR, Příchovice – vesnička pro lyžařskou dovolenou
Publikováno: 11.3.2017
Pokud rádi lyžujete, jezdíte na snowboardu nebo na běžkách, měli byste určitě zvážit pobyt v horské vesnici Příchovice. Tato vesnička je součástí obce Kořenov a leží na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš v dobré dostupnosti do Harrachova či Rokytnice nad Jizerou. Z Prahy se sem dostanete po silnici E65 a ubytovat se je možné třeba v jedné z místních stylových roubenek.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece
Publikováno: 3.2.2013
Podruhé se zastavíme v českých nejvyšších horách - Krkonoších, aby jsme zdolali horu vůbec nejvyšší. Odkud vyrazit, jak se připravit a co očekávat od dlouhého stoupání a následné hřebenové tůry, během které překonáte hned několik z nejvyšších českých vrcholů.

ČR, Krkonoše: Sněžka - výstup na nejvyšší českou horu z Pece II.  
Publikováno: 10.2.2013
Výstup na českou nejvyšší horu, to je věc kterou by měl alespoň jednou za život udělat asi každý správný patriot. Sněžka se stává objektem zájmu především v letních měsících, ale snad ještě větší kouzlo má tento malý český Everest v zimě, co myslíte...?


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Adršpašsko-teplické skály a Horolezecké muzeum
V dnešní fotografické procházce zavítáme do oblasti mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují ve výc...

ČR, Harrachov – unikátní muzea
Horské městečko Harrachov, které leží v obklopení krásných Krkonoš, nabízí spoustu turistických a...

ČR, Jilemnice – město svatého Vavřince
Dalším turisty vyhledávaným městem v podhůří Krkonoš je Jilemnice. Oproti Vrchlabí je rozlohou i ...

ČR, Krkonoše – Stezka korunami stromů
Bezbariérový přístup od parkoviště až na vrchol a bez jednoho dne celoroční provoz dělá z tohoto ...

ČR, Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie
Na úpatí Jizerských hor se rozkládá město proslavené bižuterií, řekou Nisou, která je vlastně Luž...

ČR, Krkonoše: Vrchlabí – město na Labi
Známé krkonošské město leží v nadmořské výšce 477 m pod nejvyšším vrcholem Krkonoš – Sněžkou (160...

Krkonoše
Rozkládají se v severovýchodních Čechách na hranicích s Polskem a jsou nejvyšším pohořím v České ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 11. 2020
svátek:Klement
dnes:
pondělí 23.11.
3 °C
zítra:
úterý 24.11.
-1 °C