www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Národní památník na Vítkově

ČR: Praha - Národní památník na Vítkově

Publikováno: 6.4.2012
S jarem v plném proudu si určitě, pokud můžete, nenechte ujít procházku na vrch Vítkov s monumentálním památníkem české státnosti.

Na severovýchodním okraji pražské čtvrti Žižkov, 270 metrů nad mořem, se tyčí vrch Vítkov, rozdělující Žižkov a Karlín. Vítkov je známý především tím, že zde 14. července 1420 Jan Žižka z Trocnova v čele početně slabších husitských vojsk porazil křižáckou armádu krále Zikmunda Lucemburského.

Národní památník

Na počest této události tak významné pro české dějiny byl Janu Žižkovi postaven na Vítkově památník, na který mohou být nejen Pražané, ale i Češi pyšní, protože ho tvoří největší jezdecká socha na světě. Pokud byste se však na Žižkově ocitli v 19. století, správně byste bydleli ve čtvrti Královských Vinohrad, které byl teprve později dán dnešní název a byla povýšena na město. Hned první žižkovský starosta přišel v roce 1882 s iniciativou založení Spolku na výstavbu Žižkova pomníku na Žižkově, ale později se snahám spolku postavila první světová válka.

 Národní památník

Komunistické mauzoleum

Po vzniku samostatného československého státu se v období let 1928 - 1938 podle plánů architekta Jana Zázvorky stavěl Památník národního osvobození. Protože se zároveň jednalo o 10. výročí založení ČSR, zúčastnil se pokládání základního kamene také prezident T. G. Masaryk. Hrubá práce na tomto monumentálním díle byla dokončena už v roce 1933 a pozornost se poté soustředila na interiéry a vnitřní výzdobu. Roku 1938 byly ale práce přerušeny, protože republika se stala zajatcem německé říše, což se také projevilo na dalším využívání památníku, ze kterého si německá armáda udělala sklad a po válce, v roce 1948, se z něj stala síň Rudé armády.

 Národní památník

Od roku 1951 žižkovský památník začal sloužit pro účely československých komunistů, kteří tam začali přesunovat ostatky svých významných partajníků. Po smrti prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda se památník stal jeho mauzoleem, kde se o jeho mrtvé tělo až do roku 1962 staral lékařský personál a posléze bylo zpopelněno. Sametová revoluce byla opět pro žižkovský památník předělem, protože těla pohřbených předáků komunistů byla převezena do soukromých hrobů. Roku 2001 byl Národní památník na Vítkově s hrobem neznámého vojína a sochou Jana Žižky z Trocnova předán do správy Národního muzea a v současné době zde můžete navštívit jeho stálé expozice (Křižovatky české a československé státnosti; Laboratoř moci).

 Národní památník

Interiér

Pohled na památník zevnitř je impozantní. V jeho středu stojí Slavnostní síň tvořená trojlodním sálem. Přední prostor síně, který jí dominuje, měl původně sloužit jako pódium, které by se využívalo během slavnostních nebo smutečních příležitostí. V roce 1938 byla do tohoto prostoru umístěna kovová plastika okřídleného Génia zvěstování svobody od sochařů Karla Kotrby a Ladislava Kofránka, která byla Němci zničena a následně po válce restaurována.

Národní památník

Nad pódiem visí gobelín se znakem první Československé republiky od akademického malíře Karla Svolinského. Nad římsou se nachází keramické plochy s historickými znaky zemí z první republiky. V západní části Slavnostní síně můžete vidět hudební tribunu s varhany a místem pro zpěváky a pod ní leží vlastenecká mozaika Kde domov můj od Jakuba Obrovského.

 

Jak jste se mohli dočíst výše, součástí památníku je i Hrob neznámého vojína. Jsou to ve skutečnosti ostatky několika neznámých vojáků, uložené do jedné rakve. Mramorové pilíře, které sarkofág obklopují, zároveň podpírají sochu. V předsálí hrobu můžete uvidět také plastiky, které mají zobrazovat vojenské ctnosti – Věrnost a Statečnost. V nedávných letech byla ale výzdoba rozšířena o pamětní desky účastníků novodobých zahraničních misí a v roce 2006 zde byl pochován hrdina první republiky, generál Alois Eliáš s manželkou.

 Národní památník

Vítkov je krásným místem pro odpočinek v Praze, zejména v jarních a letních měsících. Sice je potřeba absolvovat nejprve menší výšlap, ale pohled na hlavní město, které se skutečně před člověkem rozkládá jako kdyby bylo na dlani, je dostatečnou odměnou. Ve výstavních sálech památníku probíhají pravidelně různé tématické výstavy. Letní otevírací doba od 1. 4. 2012:
středa - neděle: 10.00 - 18.00 hod., ostatní zde

Otevírací doba vyhlídky - do 17.30 hod.,
prodej posledních vstupenek na vyhlídku do 17.00 hod.

 

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - Grébovka aneb Havlíčkovy sady
Publikováno: 30.3.2012
Na okraji Vinohrad se nachází malebný pražský park s příjemnou atmosférou a mnoha místy k prozkoumání.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.
Publikováno: 20.4.2012
V centru snad nejvýznamnější pražské čtvrti Hradčan, se nachází Hradčanské náměstí, které navazuje na I. nádvoří Pražského hradu, do kterého lze vejít Matyášovou branou. Náměstí je až na svoji jižní část, kde je ochoz s výhledem na Prahu, lemováno historickými budovami. Na náměstí se dá dostat několika vstupy, z nichž je nejznámější ten, který vede přes Nerudovu ulici.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2021
Nejstarší festival komorní hudby ve střední Evropě začíná ve čtvrtek 1. července koncertem Slovenského komorního orchestru v Kursalonu. Následně během letních prázdnin přinese akce osm výjimečných představení.
22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 23. 6. 2021
svátek:Zdeňka
dnes:
středa 23.6.
23 °C
zítra:
čtvrtek 24.6.
23 °C