www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.

Publikováno: 20.4.2012
V centru snad nejvýznamnější pražské čtvrti Hradčan, se nachází Hradčanské náměstí, které navazuje na I. nádvoří Pražského hradu, do kterého lze vejít Matyášovou branou. Náměstí je až na svoji jižní část, kde je ochoz s výhledem na Prahu, lemováno historickými budovami. Na náměstí se dá dostat několika vstupy, z nichž je nejznámější ten, který vede přes Nerudovu ulici.

Pokud půjdete směrem od zastávky tramvaje Pohořelec, projdete na náměstí Loretánskou ulicí. Mezi další vstupy patří Pražský hrad, Zámecké schody a Kanovnická ulice s Radničními schody.

Hradčanské náměstí se chlubí mnoha architektonickými skvosty. Patří mezi ně Schwarzenberský palác, Salmovský palác, Martinický palác, Šternberský palác, Mariánský morový sloup a v neposlední řadě také Arcibiskupský palác.

Černínský palác

Arcibiskupský palác se nachází blízko hlavní brány Pražského hradu a je sídlem pražských biskupů a arcibiskupů.

V druhé polovině 16. století císař Ferdinand I. daroval dům arcibiskupovi Antonínu Brusu z Mohelnice (1561 – 1580) jako arcibiskupskou rezidenci. Původně gotický dům byl přestavěn a rozšířen, do současnosti se zachovaly středověké zdi a některé původní prvky, např. výjevy "Jákobův sen" a "Medvědice požírající vlka".

V následujícím období byl palác přestavěn v renesančním slohu, např. kaple na jihovýchodní straně s malířskou výzdobou ilustrující život sv. Jana Křtitele aj. od Daniela Alexia z Květné.

V 17. století římským architektem J. B. Mathejem, který zaujímá přední místo v českém baroku, byla uskutečněna velká přestavba, která určila dnešní dochovaný vzhled paláce. V tomto období uprostřed hlavního průčelí byl přistavěn balkon ze sliveneckého mramoru.

Hradčanské náměstí

V 18. století arcibiskup Antonín Petr hrabě Příchovský z Příchovic (1764 – 1793) provedl další velkou přestavbu paláce v rokokovém slohu. Přestavbu uskutečnil architekt J. Wirch, který mimo jiné překlenul uličku do Šternberského pláce a vyzdobil v rokokovém stylu i reprezentační místnosti. Arcibiskup zakoupil vzácnou sbírku gobelínů, zasazených do zlacených rámů a představujících tropické krajiny s exotickými rostlinami, zvířaty a lidmi. Bohatá výzdoba fasád je prací Ignáce Platzera. Z tohoto období také pochází rokokové hlavní schodiště s tepaným lustrem, svítilnami a zábradlím. Na konci 18. století byla blízko Arcibiskupského paláce založena zahrada.

V 19. století za kardinála knížete Schwarzenberga (1850 – 1885) se palác téměř neopravoval, protože arcibiskup všechny svoje příjmy z arcibiskupských statků i z rodinných statků na Hluboké rozdal většinou chudým. Až jeho nástupce kardinál František de Paula hrabě Schönborn (1885 – 1899) provedl důkladnou opravu celé rezidence, včetně nové omítky fasád hlavních budov, postavení stájí a položení nových parketových podlah.

Arcibiskupský palác

Začátkem 20. století kardinál Lev Skrbenský pokračoval v opravách rezidence. Během tohoto období bylo v paláci zřízeno telefonní vedení, provedena výměna schodiště, zavedeno elektrické osvětlení aj.

Ve 20. století se poslední důkladná rekonstrukce konala v letech 1995 – 1998 za arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Vzhledem k rozsahu a náročnosti rekonstrukce požádal pražský arcibiskup vládu ČR o finanční pomoc k zajištění financování opravy Arcibiskupského paláce.

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer/Klára Svobodová Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

CZ: Praha - Hradčany
Publikováno: 3.11.2008
Hradčany, jenž byly původně samostatným městem, se roku 1784 staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy. Převážnou část Hradčan tvoří Pražský hrad, který vznikl postupnými přístavbami z hradu z 9. století a dnes je označován za jeden z největších hradních komplexů na světě.

Praha: mapa metropole očima místních
Publikováno: 12.8.2017
Před několika dny byla vydána již sedmá edice mapy Prahy pro návštěvníky, kteří chtějí poznat v metropoli místa, kam by běžně nezabloudili. Letošním tématem je Praha stověžatá.

Tipy na procházky Prahou
Publikováno: 20.5.2020
Praha je nádherná ve všech ročních obdobích a teď je navíc poloprázdná! Nabízí zážitky nejen pro milovníky historických památek a kultury, ale i pro ty, kteří rádi tráví čas v přírodě. Zde je několik tipů na krásné pražské parky.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí III.
Publikováno: 27.4.2012
Na Hradčanském náměstí můžete kromě dříve zmíněného Schwarzenberského paláce nebo Arcibiskupského paláce objevit další architektonické skvosty, o kterých vám povíme v dnešním článku.

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí
Publikováno: 7.9.2012
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín
Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem
Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.

ČR: Praha - Národní památník na Vítkově
Publikováno: 6.4.2012
S jarem v plném proudu si určitě, pokud můžete, nenechte ujít procházku na vrch Vítkov s monumentálním památníkem české státnosti.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2021
Nejstarší festival komorní hudby ve střední Evropě začíná ve čtvrtek 1. července koncertem Slovenského komorního orchestru v Kursalonu. Následně během letních prázdnin přinese akce osm výjimečných představení.
22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 25. 6. 2021
svátek:Ivan
dnes:
pátek 25.6.
20 °C
zítra:
sobota 26.6.
22 °C