www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.

Publikováno: 20.4.2012
V centru snad nejvýznamnější pražské čtvrti Hradčan, se nachází Hradčanské náměstí, které navazuje na I. nádvoří Pražského hradu, do kterého lze vejít Matyášovou branou. Náměstí je až na svoji jižní část, kde je ochoz s výhledem na Prahu, lemováno historickými budovami. Na náměstí se dá dostat několika vstupy, z nichž je nejznámější ten, který vede přes Nerudovu ulici.

Pokud půjdete směrem od zastávky tramvaje Pohořelec, projdete na náměstí Loretánskou ulicí. Mezi další vstupy patří Pražský hrad, Zámecké schody a Kanovnická ulice s Radničními schody.

Hradčanské náměstí se chlubí mnoha architektonickými skvosty. Patří mezi ně Schwarzenberský palác, Salmovský palác, Martinický palác, Šternberský palác, Mariánský morový sloup a v neposlední řadě také Arcibiskupský palác.

Černínský palác

Arcibiskupský palác se nachází blízko hlavní brány Pražského hradu a je sídlem pražských biskupů a arcibiskupů.

V druhé polovině 16. století císař Ferdinand I. daroval dům arcibiskupovi Antonínu Brusu z Mohelnice (1561 – 1580) jako arcibiskupskou rezidenci. Původně gotický dům byl přestavěn a rozšířen, do současnosti se zachovaly středověké zdi a některé původní prvky, např. výjevy "Jákobův sen" a "Medvědice požírající vlka".

V následujícím období byl palác přestavěn v renesančním slohu, např. kaple na jihovýchodní straně s malířskou výzdobou ilustrující život sv. Jana Křtitele aj. od Daniela Alexia z Květné.

V 17. století římským architektem J. B. Mathejem, který zaujímá přední místo v českém baroku, byla uskutečněna velká přestavba, která určila dnešní dochovaný vzhled paláce. V tomto období uprostřed hlavního průčelí byl přistavěn balkon ze sliveneckého mramoru.

Hradčanské náměstí

V 18. století arcibiskup Antonín Petr hrabě Příchovský z Příchovic (1764 – 1793) provedl další velkou přestavbu paláce v rokokovém slohu. Přestavbu uskutečnil architekt J. Wirch, který mimo jiné překlenul uličku do Šternberského pláce a vyzdobil v rokokovém stylu i reprezentační místnosti. Arcibiskup zakoupil vzácnou sbírku gobelínů, zasazených do zlacených rámů a představujících tropické krajiny s exotickými rostlinami, zvířaty a lidmi. Bohatá výzdoba fasád je prací Ignáce Platzera. Z tohoto období také pochází rokokové hlavní schodiště s tepaným lustrem, svítilnami a zábradlím. Na konci 18. století byla blízko Arcibiskupského paláce založena zahrada.

V 19. století za kardinála knížete Schwarzenberga (1850 – 1885) se palác téměř neopravoval, protože arcibiskup všechny svoje příjmy z arcibiskupských statků i z rodinných statků na Hluboké rozdal většinou chudým. Až jeho nástupce kardinál František de Paula hrabě Schönborn (1885 – 1899) provedl důkladnou opravu celé rezidence, včetně nové omítky fasád hlavních budov, postavení stájí a položení nových parketových podlah.

Arcibiskupský palác

Začátkem 20. století kardinál Lev Skrbenský pokračoval v opravách rezidence. Během tohoto období bylo v paláci zřízeno telefonní vedení, provedena výměna schodiště, zavedeno elektrické osvětlení aj.

Ve 20. století se poslední důkladná rekonstrukce konala v letech 1995 – 1998 za arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Vzhledem k rozsahu a náročnosti rekonstrukce požádal pražský arcibiskup vládu ČR o finanční pomoc k zajištění financování opravy Arcibiskupského paláce.

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer/Klára Svobodová Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

CZ: Praha - Hradčany
Publikováno: 3.11.2008
Hradčany, jenž byly původně samostatným městem, se roku 1784 staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy. Převážnou část Hradčan tvoří Pražský hrad, který vznikl postupnými přístavbami z hradu z 9. století a dnes je označován za jeden z největších hradních komplexů na světě.

Praha: festival Open House 2019
Publikováno: 14.5.2019
Pátý ročník festivalu Open House Praha otevře brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května si můžete zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců, reprezentativních vil nebo se na město podívat ze střech výškových budov.

Praha: mapa metropole očima místních
Publikováno: 12.8.2017
Před několika dny byla vydána již sedmá edice mapy Prahy pro návštěvníky, kteří chtějí poznat v metropoli místa, kam by běžně nezabloudili. Letošním tématem je Praha stověžatá.

ČR: 700. výročí císaře Karla IV.
Publikováno: 16.4.2015
Císaře Karla IV. snad ani není třeba představovat, byla to totiž jedna z největších osobností českého národa, která se zasloužila o územní rozmach země, obohatila svět o Karlův most či hrad Karlštejn nebo se podílela na založení nejstarší univerzity ve střední Evropě.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí
Publikováno: 7.9.2012
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí III.
Publikováno: 27.4.2012
Na Hradčanském náměstí můžete kromě dříve zmíněného Schwarzenberského paláce nebo Arcibiskupského paláce objevit další architektonické skvosty, o kterých vám povíme v dnešním článku.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín
Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem
Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.

ČR: Praha - Národní památník na Vítkově
Publikováno: 6.4.2012
S jarem v plném proudu si určitě, pokud můžete, nenechte ujít procházku na vrch Vítkov s monumentálním památníkem české státnosti.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 15. 12. 2019
svátek:Radana
dnes:
neděle 15.12.
9 °C
zítra:
pondělí 16.12.
5 °C