www.infoglobe.cz » ČR, Praha: Svatoštěpánská procházka nejromantičtější pražskou čtvrtí

ČR, Praha: Svatoštěpánská procházka nejromantičtější pražskou čtvrtí

Publikováno: 26.12.2019
Druhý svátek vánoční je dnem sv. Štěpána. V Čechách se chodilo koledovat a dodnes ještě leckde děti na koledu chodí. Na Štěpána prý není pána a myslí se tím, že robotníci dostávají dočasnou svobodu, vypořádávají se roční účty a vyplácejí odměny. I kdybychom na sebe celý rok byli přísní, dnes si můžeme dopřát. Je tedy čas posnídat vánočku a vydat se na procházku.

Katedrála sv. Víta

Začneme příznačně na nejposvátnějším místě celých Čech, v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. 26. prosince se tu od 10 h koná bohoslužba. Můžete se zúčastnit, pokud ovšem nejste praktikující katolíci a katedrála vás zajímá jako turisty, přijďte až ve 12.30 h. Potom až do 16,00 h probíhá běžný návštěvnický provoz, během nějž si můžete katedrálu prohlédnout. Protože jsou historie katedrály i výbava interiéru velmi složité a bohaté, doporučujeme prohlídku s průvodcem. Jedině tak vám v této „matce všech kostelů“, schráně hrobů zemských světců a patronů, nic neunikne. Do katedrály se platí vstupné.

svatovítská katedrála

Přes Hradčanské náměstí na Nový Svět

Zážitky z katedrály nejlépe vstřebáme během romantické procházky. Hradní branou vyjdeme na rozlehlé Hradčanské náměstí obklopené paláci. Naše zraky přitahuje neobvyklý zdobený kandelábr uprostřed náměstí. Je to osmiramenný litinový sloup plynového osvětlení z roku 1868. Namíříme si to přes náměstí do pravého rohu k renesančnímu Martinickému paláci, kolem něhož projdeme úzkou Kanovnickou uličkou. V té už začíná nízká zástavba povětšinou renesančních a barokních domků, kamenných svědků života hradního služebnictva a prostého lidu. Za barokním kostelem sv. Jana Nepomuckého a budovou bývalého kláštera voršilek vlevo začíná Nový Svět.

kandelábr na Hradčanském náměstí

Nový Svět

Ocitáme se v nejromantičtější uličce pražských Hradčan. Zde má každý dům svou historii, která by vydala na román, až tudy budete procházet, budete ty příběhy přímo cítit. Každý dům má své jméno: Zlatá hruška, U Zlatého pluhu, U Zlatého beránka, U Bílého lva atd. Nápovědou jsou domovní znamení vyvedená v kameni nebo na plechových vývěsních štítech. Podle severní strany Nového Světa teče potok Brusnice, k němuž se svažují dvory přilehlých domů. V dlouhé zdi, která lemuje tuto stranu ulice, je v jednom místě branka, která vede do tiché veřejné zahrádky se starými stromy a s dětským hřištěm. V sousedství je stánek s občerstvením a letní divadelní scéna. Nebudete věřit, že jste uprostřed metropole!

Nový Svět

roh Kapucínské ulice  romantika Nového Světa

Na konci ulice stojí jediná pražská roubená chaloupka. Ta současná už je pouze kopií (byť věrnou) původní stavby z 18. století. Kdysi jí přímo přes dvůr tekla Brusnice, ta je dnes vedena podpovrchovým potrubím. Snad od těch časů se tu říká „U Raka“. Dnes je tu restaurace a hotel. Pár let patřil domek spisovatelům Arnoštu Lustigovi a Otu Pavlovi, kteří si jej koupili společně. Proti chaloupce se vypíná mohutná zeď pražského opevnění a doleva z malého plácku stoupá Černínská ulice.

roubenka U Raka na Novém Světě

Nový Svět býval čtvrtí chudiny, pro svého genia loci ovšem odedávna přitahuje umělce a kreativce všech oborů. Mnohé domy nesou pamětní cedule, které své slavné obyvatele připomínají. Žili zde Tycho de Brahe, klavírista Rudolf Friml, s jehož sestrou se oženil Karel Hašler, dále Milan Knížák, režisér Jindřich Polák atd. V Černínské uličce je dům Karla Zrzavého, o číslo dál žijí Švankmajerovi a katovna za rohem patřila Karlu Kachyňovi.

kapucínský kostel na Loretánském nám.

Černínská ulice vede na Loretánské náměstí, kde si v kapucínském kostele můžete prohlédnout tradiční betlém ze slaměných soch v životní velikosti. Loretu a Černínský palác si necháme na příště, teď je čas na hrnek svařeného vína.

GPS: 50°05'28.5"N 14°23'24.2"E

 

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha: Staré Město – tisíce příběhů mnoha století – VIDEO
Publikováno: 30.10.2018
Spolu s Hradčany, Karlovým mostem a Malou Stranou patří Staré Město pražské mezi ikonická místa, která alespoň z fotek znají skoro po celém světě. Historie městské části sahá do 9. století, zdejší světoznámá radnice vznikla už v roce 1338 jako první v Čechách. Pojďme se společně vypravit na nejznámější místa i do skrytých zákoutí.

ČR: Plavba lodí Praha – parníkem po Vltavě
Publikováno: 5.6.2016
Hlavní město České republiky je zajímavé samo o sobě. Nabízí množství památek i historických uliček. Dějiny tudy skutečně procházely. Vidět Prahu ovšem můžete i z trochu jiného úhlu pohledu – vydejte se ji poznávat netradičně – plavby po Vltavě jsou možné po celý rok. Během plavby parníkem vás čeká i zajímavý výklad, kde se dozvíte o památkách i takové informace, o kterých jste dosud možná vůbec neslyšeli.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění
Publikováno: 29.10.2017
Praha nabízí k vidění mnoho nádherných památek, náměstí i zákoutí. Tentokrát vás zavedeme do městské části Holešovice, známé hlavně díky Výstavišti. Avšak my svou pozornost zaměříme na Veletržní palác.

ČR: Praha – Židovské město I: Starý židovský hřbitov
Publikováno: 21.6.2018
Žádný návštěvník Prahy by si neměl nechat ujít prohlídku židovského města, resp. památek, které tu po něm zbyly. Patří k tomu nejtajemnějšímu a nejkrásnějšímu, co můžete v tomto městě vidět. A nejen zde. Význam Starého židovského hřbitova dalece přesahuje hranice Prahy i Čech, je nejstarším a nejlépe dochovaným židovským hřbitovem v celé Evropě!

ČR: Praha – Židovské město II: Synagogy
Publikováno: 28.6.2018
Dnes už z pražské židovské čtvrti nestojí žádné budovy, vyjma synagog a tajemného Starého židovského hřbitova, o němž jsme psali v předchozím díle. Synagogy patří ortodoxní Pražské židovské obci, v některých jsou expozice Židovského muzea. V běžném návštěvnickém režimu si je můžete prohlédnout.

Firemní akce – na lodi Praha a pronájem vlaku nejen v Praze
Publikováno: 15.5.2017
Párty na parníku už jste asi zažili, ale víte, že si můžete pronajmout celý vlak? Hledáte originální prostředí pro svatbu? Chystáte firemní akci, párty, teambuilding nebo chcete zaujmout obchodní partnery netradiční prezentací? Pronajměte si parník, nebo rovnou vlak!

ČR, Praha: Karlín – kousek Francie u Vltavy – VIDEO
Publikováno: 6.11.2018
Kdo před velkou povodní v roce 2002 a ještě několik let po ní tušil, že se z Karlína stane jedna z nejluxusnějších pražských čtvrtí? Dnes zde otevírá jedna skvělá kavárna, bistro či restaurace vedle druhé, domy se povedlo krásně opravit a ulice jsou neustále plné života. Snadno tu zapomenete, že nejdete po nějaké francouzské avenue.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha v době koronaviru
Centrum hlavního města České republiky v době, kdy už se lidé osmělili vyjít do ulic a užít si at...

ČR, Praha – naučná procházka botanickou zahradou
Praha má mnoho krásných míst. Jedním z nich je i trojská botanická zahrada na pravém břehu Vltavy...

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

ČR: Praha - Vyšehrad
Pojďme si alespoň na fotografiích prohlédnout kouzelnou atmosféru místa, které  bylo sídlem český...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...


Souvisejicí videa

ČR, Praha: Karlín – kousek Francie u Vltavy
Pražskou čtvrť Karlín v r. 2002 silně zasáhla povodeň, dnes patří k těm nejluxusnějším. Kdo by to...

ČR, Praha: Staré Město – tisíce příběhů mnoha století
Staré Město pražské znají alespoň z fotek skoro po celém světě. Nejslavnější je samozřejmě Karlův...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 11. 2020
svátek:Klement
dnes:
pondělí 23.11.
3 °C
zítra:
úterý 24.11.
-1 °C