www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Vyšehrad, základní kámen Prahy  

ČR: Praha - Vyšehrad, základní kámen Prahy

Publikováno: 9.9.2013
Vyšehrad je jednou z nejznámějších a nejstarších dominant Prahy, jež je stálicí v programech turistických návštěv.

Vyšehrad, součást Prahy 2, leží u Vltavy mezi Novým Městem a Podolím. Vyšehrad patří k nejstarším a nejpamátnějším částem Prahy, jejíž historie začíná již v době před ukřižováním Krista, kdy už tehdy na jejím území existovalo pravěké hradiště, kterému se říkalo Chrasten.

V 10. století zde bylo vybudováno slovanské hradiště, o němž první písemná zmínka pochází z počátku 11. století. Sloužilo jako pomezní hradiště kmene Čechů. Na Vyšehradě bylo také bájné sídlo kněžny Libuše a Přemysla Oráče, o kterém vypráví Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Existenci vyšehradského hradiště potvrzují denáry Boleslava II., z poloviny 10. století, ražené v zdejší mincovně. Boleslav II. zde také postavil kamennou rotundu sv. Jana Evangelisty.

Vysehrad

V roce 1085 kníže Vratislav II. (1061 - 1092), který byl jmenován českým a polským Vysehrad - rotunda sv. Martinakrálem, za své sídlo zvolil právě hrad Vyšehrad. Vratislav II. zesílil hradby, vybudoval nový zděný palác, založil baziliku sv. Vavřince, rotundu sv. Martina, která je pravděpodobně nejstarší románskou rotundou v Praze, a kolem roku 1070 také Vyšehradskou kapitulu, která byla podřízena přímo papeži.

VysehradPo Vratislavovi II. na Vyšehradě byl kníže Soběslav II. (1125 - 1140), za jehož panování byla postavena bazilika sv. Petra a Pavla a který pečoval o uměleckou výzdobu kostelů. Po polovině 12. století kníže Soběslav I. přenesl sídlo českých králů na Pražský hrad a Vyšehrad tak ztratil své významné postavení.

Korunovace nového českého krále Vladislava v roce 1140 jen potvrdila nadřazenost Pražského hradu nad Vyšehradem, až do doby panování Karla IV. 

Karel IV. rozhodl, že čeští králové se po korunovaci musí poklonit památce prvních Přemyslovců. Vyšehrad připojil hradbami k Novému Městu Pražskému, vybudoval kamenné hradby a mohutnou bránu zvanou Špička, postavil gotický královský palác, kapitulní chrám.

Vysehrad

V roce 1420 během husitských válek Vyšehrad oblehli husité. Na pankrácké pláni 1. listopadu roku 1420 zde zvítězili nad křižáckými vojsky a Vyšehrad proměnili v ruiny.

Od poloviny 17. století byl Vyšehrad přebudován na barokní pevnost s vojenskou posádkou a zůstal pod vojenskou správou až do roku 1911. Zachovala se pouze vyšehradská kapitula s kostelem sv. Petra a Pavla. Pevnost byla zrušena v roce 1866.

Vysehrad

V druhé polovině 19. století byl přestavěn kostel sv. Petra a Pavla v novogotickém slohu podle návrhu J. Mockera a F. Mikše. Tehdy vznikla myšlenka zřídit na Vyšehradě na místě farního hřbitova, který měl být určen pro významné osobnosti českých dějin a pro který se ujal název Slavín. Slavín byl postaven v letech 1889 až 1893, architektem hrobky byl Antonín Wiehl, žák a následovník největšího českého architekta 19. století Josefa Zítka.

Vysehrad - hrbitov 

V současnosti je to místo, kde je pohřbeno téměř 600 významných osobností české historie, např. pěvkyně Ema Destinnová, malíř Vojtěch Hynais, herec Eduard Kohout, technik-vynálezce František Křižík, dirigent Rafael Kubelík, malíř Alfons Mucha, sochař Josef Václav Myslbek a mnoho jiných.  

Text a foto: Maxim Kucer, wikimedia commons: Ludek, sandwortDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: Zlatá medaile za květový med
Publikováno: 16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.

Praha: pravidla v ulicích metropole v nočních hodinách
Publikováno: 17.8.2019
Do konce září bude v pražských ulicích kampaň zaměřená na pravidla, která musí turisté v hlavním městě dodržovat. Soustředí se na chování turistů noční Prahy v problematických lokalitách.

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín
Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.

Praha: Vegetariánský festival na Vyšehradě
Publikováno: 24.9.2015
VEGEFEST 2015 se uskuteční ve dnech 26. a 27. září ve Starém purkrabství na Vyšehradě v Praze. Obliba festivalu stále roste a málokdo by tušil, že za jeho vznikem se skrývá nadšení jen dvou lidí.

Praha: Světová výstava Titanic
Publikováno: 9.2.2016
Velkolepá expozice světové výstavy Titanic se uskuteční v areálu PVA EXPO v Letňanech od 10. února a potrvá do 30. června 2016.

Praha: mapa metropole očima místních
Publikováno: 12.8.2017
Před několika dny byla vydána již sedmá edice mapy Prahy pro návštěvníky, kteří chtějí poznat v metropoli místa, kam by běžně nezabloudili. Letošním tématem je Praha stověžatá.

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem
Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.

ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - místo posledního odpočinku prvního krále
Publikováno: 9.3.2012
Podívejte se s námi na jedno z nejpamátnějších míst našeho hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Vyšehrad
Pojďme si alespoň na fotografiích prohlédnout kouzelnou atmosféru místa, které  bylo sídlem český...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.
15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 16. 12. 2019
svátek:Albína
dnes:
pondělí 16.12.
4 °C
zítra:
úterý 17.12.
3 °C