www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Vyšehrad, základní kámen Prahy  

ČR: Praha - Vyšehrad, základní kámen Prahy

Publikováno: 9.9.2013
Vyšehrad je jednou z nejznámějších a nejstarších dominant Prahy, jež je stálicí v programech turistických návštěv.

Vyšehrad, součást Prahy 2, leží u Vltavy mezi Novým Městem a Podolím. Vyšehrad patří k nejstarším a nejpamátnějším částem Prahy, jejíž historie začíná již v době před ukřižováním Krista, kdy už tehdy na jejím území existovalo pravěké hradiště, kterému se říkalo Chrasten.

V 10. století zde bylo vybudováno slovanské hradiště, o němž první písemná zmínka pochází z počátku 11. století. Sloužilo jako pomezní hradiště kmene Čechů. Na Vyšehradě bylo také bájné sídlo kněžny Libuše a Přemysla Oráče, o kterém vypráví Staré pověsti české od Aloise Jiráska. Existenci vyšehradského hradiště potvrzují denáry Boleslava II., z poloviny 10. století, ražené v zdejší mincovně. Boleslav II. zde také postavil kamennou rotundu sv. Jana Evangelisty.

Vysehrad

V roce 1085 kníže Vratislav II. (1061 - 1092), který byl jmenován českým a polským Vysehrad - rotunda sv. Martinakrálem, za své sídlo zvolil právě hrad Vyšehrad. Vratislav II. zesílil hradby, vybudoval nový zděný palác, založil baziliku sv. Vavřince, rotundu sv. Martina, která je pravděpodobně nejstarší románskou rotundou v Praze, a kolem roku 1070 také Vyšehradskou kapitulu, která byla podřízena přímo papeži.

VysehradPo Vratislavovi II. na Vyšehradě byl kníže Soběslav II. (1125 - 1140), za jehož panování byla postavena bazilika sv. Petra a Pavla a který pečoval o uměleckou výzdobu kostelů. Po polovině 12. století kníže Soběslav I. přenesl sídlo českých králů na Pražský hrad a Vyšehrad tak ztratil své významné postavení.

Korunovace nového českého krále Vladislava v roce 1140 jen potvrdila nadřazenost Pražského hradu nad Vyšehradem, až do doby panování Karla IV. 

Karel IV. rozhodl, že čeští králové se po korunovaci musí poklonit památce prvních Přemyslovců. Vyšehrad připojil hradbami k Novému Městu Pražskému, vybudoval kamenné hradby a mohutnou bránu zvanou Špička, postavil gotický královský palác, kapitulní chrám.

Vysehrad

V roce 1420 během husitských válek Vyšehrad oblehli husité. Na pankrácké pláni 1. listopadu roku 1420 zde zvítězili nad křižáckými vojsky a Vyšehrad proměnili v ruiny.

Od poloviny 17. století byl Vyšehrad přebudován na barokní pevnost s vojenskou posádkou a zůstal pod vojenskou správou až do roku 1911. Zachovala se pouze vyšehradská kapitula s kostelem sv. Petra a Pavla. Pevnost byla zrušena v roce 1866.

Vysehrad

V druhé polovině 19. století byl přestavěn kostel sv. Petra a Pavla v novogotickém slohu podle návrhu J. Mockera a F. Mikše. Tehdy vznikla myšlenka zřídit na Vyšehradě na místě farního hřbitova, který měl být určen pro významné osobnosti českých dějin a pro který se ujal název Slavín. Slavín byl postaven v letech 1889 až 1893, architektem hrobky byl Antonín Wiehl, žák a následovník největšího českého architekta 19. století Josefa Zítka.

Vysehrad - hrbitov 

V současnosti je to místo, kde je pohřbeno téměř 600 významných osobností české historie, např. pěvkyně Ema Destinnová, malíř Vojtěch Hynais, herec Eduard Kohout, technik-vynálezce František Křižík, dirigent Rafael Kubelík, malíř Alfons Mucha, sochař Josef Václav Myslbek a mnoho jiných.  

Text a foto: Maxim Kucer, wikimedia commons: Ludek, sandwortDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: v pomníku na Letné galerie nebude
Publikováno: 5.1.2019
V podstavci bývalého Stalinova pomníku na Letné měla vzniknout galerie. Nové vedení Prahy chce prostor pod jedním z nejbizarnějším komunistickým monumentem nechat volně přístupný či pro dočasné akce.

Praha: Nová scéna oslavila 35 let a čeká ji rekonstrukce
Publikováno: 8.12.2018
Od otevření Nové scény na Národní třídě uplynulo minulý měsíc 35 let. Nyní se plánuje asi dvouletá rekonstrukce, po které vznikne moderní divadlo s variabilním jevištním prostorem i hledištěm. Nová scéna je příkladem specifického využití skla v architektuře, která má své příznivce i odpůrce.

Praha: mapa metropole očima místních
Publikováno: 12.8.2017
Před několika dny byla vydána již sedmá edice mapy Prahy pro návštěvníky, kteří chtějí poznat v metropoli místa, kam by běžně nezabloudili. Letošním tématem je Praha stověžatá.

Praha: Světová výstava Titanic
Publikováno: 9.2.2016
Velkolepá expozice světové výstavy Titanic se uskuteční v areálu PVA EXPO v Letňanech od 10. února a potrvá do 30. června 2016.

Praha: Vegetariánský festival na Vyšehradě
Publikováno: 24.9.2015
VEGEFEST 2015 se uskuteční ve dnech 26. a 27. září ve Starém purkrabství na Vyšehradě v Praze. Obliba festivalu stále roste a málokdo by tušil, že za jeho vznikem se skrývá nadšení jen dvou lidí.

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín
Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem
Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.

ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - místo posledního odpočinku prvního krále
Publikováno: 9.3.2012
Podívejte se s námi na jedno z nejpamátnějších míst našeho hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Vyšehrad
Pojďme si alespoň na fotografiích prohlédnout kouzelnou atmosféru místa, které  bylo sídlem český...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
23.6.2019
Od 4. do 7. července se uskuteční největší a nejstarší folklorní festival na Slovensku – Východná 2019, kde se po 65. představí více než tisíc účinkujících. Těšit se můžete na domácí folklorní soubory, dětské folklorní soubory, pěvecké skupiny, lidové hudby a sólisty, špičkové zahraniční soubory, jakož i na vítěze celostátních soutěžních přehlídek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 6. 2019
svátek:Ivan