www.infoglobe.cz » ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín

ČR: Praha - Vyšehradský hřbitov a Slavín

Publikováno: 16.3.2012
Místo odpočinku nejvýznamnějších Čechů.

Julius ZeyerHřbitov na místě současného Vyšehradského hřbitova existoval již v roce 1260, v 17. století pak zde byl farní hřbitov vyšehradské kapituly. V sedmdesátých letech 19. století z podnětu proboštů vyšehradské kapituly Václava Štulce a Mikuláše Karlacha vzniklo národní pohřebiště, které má rozlohu 0,81 ha. První mramorové náhrobky na jižní a východní straně hřbitova navrhl A. Barvitius a na jeho práci v letech 1891 - 1908 navázal A. Wiehl, který navrhl arkády kolem okraje hřbitova. Novorenesanční arkády mají křížovou klenbu opírající se o toskánské sloupy z pískovce a jsou zdobené malbami. Hlavní cesta přes hřbitov vede ke Slavínu, panteonu významných osobností české národní kultury.

SlavínMyšlenka založit společnou hrobku českých velikánů vznikla v roce 1862 ve spolku Svatobor, v jehož čele tehdy stál František Palacký. Petr Fischer, starosta Smíchova a obchodník se dřevem, věnoval potřebný obnos na její vybudování. Slavín byl postaven v letech 1889 - 1893 podle návrhu architekta Antonína Wiehla, žáka J. Zítka, největšího českého architekta 19. století.  

Krypta se nachází za kostelem sv. Petra a Pavla. Vede k ní žulové schodiště s balustrádovým zábradlím. Samotná krypta je krytá plošinou a je v ní 44 pohřebních hrobek. Uprostřed plošiny stojí hlavní pomník, nad jeho vrcholem je sarkofág, nad kterým se sklání alegorická okřídlená postava „Génia vlasti“.  Po obou stranách pomníku jsou rozmístěny dvě sochy: zleva „Vlast truchlící“, zprava „Vlast vítězná“, dílo J. Maudra. Na přední straně jsou tří tabule, kde jsou zvěčněna jména prvních 15 osobností pochovaných na Slavíně. Prvním byl básník Julius Zeyer (1901), jehož verše jsou umístěny naSlavín soklech postranních soch: „Svých synů prach vlast, truchlíc, zemi vrací“, „Jich skutky, jásajíc, po věky lidstvu hlásá“. Nad tabulemi je napsáno motto Slavína, které bylo ve věnovací listině, kterou Petr Fišer odevzdal Slavín do věčné péče a užívání spolku Svatobor – „Ač zemřeli - ještě mluví“.

Kolem plošiny je stěna s dalšími 36 jmény, na obou koncích stěny jsou rozmístěny pilíře s kamennými vázami. Při pohřebním obřadu, ještě před uložením do krypty na katafalku, se vystavovaly rakve nebo urny. Tyčí se na něm bronzový kříž s Ukřižovaným, podle modelu sochaře V. Levého. Stěny krypty jsou obložené mramorem a na stropě je barevná mozaika. Během rekonstrukce krypty pod vedením J. Fanty byly přidány okna a dveře, lampy, skoby, knoflíky na zavěšování věnců atd., vyrobené z bronzu.  Pod stropem se nachází epitaf od spisovatele F. Táborského: „Svědomí ustlalo nám tu klidně, ač chtěli jsme víc, Slavínnež jsme zmohli. Kéž tak i vám, co přijdete po nás a lidskosti chrám vystavíte výš!“

Pohřby na Slavíně se většinou uskutečňovaly na žádost významných vědeckých a kulturních institucí, se kterou se obracely na spolek Svatobor, který rozhodoval o případném pohřbu na základě stanoviska vyšehradské kapituly.

V současnosti je na hřbitově pochováno 600 význačných osobností české národní kultury.  Náhrobky jsou dílem J. V. Myslbeka, F. Bílka, B. Kafky, O. Španiela, K. Lidického, J. Wagnera a mnoha dalších.

Z nejvýznamnějších spisovatelů jsou zde pochováni: K. Čapek, K. H. Mácha, J. Neruda, B. Němcová, V. Nezval. Z nejvýznačnějších českých malířů zde odpočívají v pokoji: M. Aleš, A. Chittussi, J. Mařák, K. Purkyně, M. Holý. Sochaři: V. Levý, O. Španiel. Hudební skladatelé: A. Dvořák, B. Smetana, Z. Fibich. Vědci: fyziolog J. Ev. Purkyně, J. Heyrovský. Na Slavíně jsou pochování např. spisovatelé: J. Zeyer, J.Vrchlický, J. Hora. Malíři: V. Hynais, A. Mucha, V. Špála. Sochaři: J. V. Myslbek, J. Štursa, B. Kafka, L. Šaloun, J. Louda. Architekti: K. Hilbert, J. Gočár, J. Fragner. Housloví virtuosové: J. Kubelík, J. Kocián. Klavíristé: J. Heřman, F. Maxián. Operní pěvci: E. Destinnová, V. Zítek, Z. Otava. Herci: Z. Štěpánek, E.Kohout. Vynálezce František Křižík. 

Text a foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Nejvyšší pražský chrám
Publikováno: 2.10.2011
Stověžatá Praha se může pyšnit mnoha honosnými sakrálními stavbami, ale která je opravdu ta nejvyšší? O tom bude právě dnešní putování.

Praha: Zlatá medaile za květový med
Publikováno: 16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.

ČR, Praha: Karlín – kousek Francie u Vltavy – VIDEO
Publikováno: 6.11.2018
Kdo před velkou povodní v roce 2002 a ještě několik let po ní tušil, že se z Karlína stane jedna z nejluxusnějších pražských čtvrtí? Dnes zde otevírá jedna skvělá kavárna, bistro či restaurace vedle druhé, domy se povedlo krásně opravit a ulice jsou neustále plné života. Snadno tu zapomenete, že nejdete po nějaké francouzské avenue.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí
Publikováno: 7.9.2012
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.
Publikováno: 20.4.2012
V centru snad nejvýznamnější pražské čtvrti Hradčan, se nachází Hradčanské náměstí, které navazuje na I. nádvoří Pražského hradu, do kterého lze vejít Matyášovou branou. Náměstí je až na svoji jižní část, kde je ochoz s výhledem na Prahu, lemováno historickými budovami. Na náměstí se dá dostat několika vstupy, z nichž je nejznámější ten, který vede přes Nerudovu ulici.

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem
Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.

ČR: Praha - Vyšehrad, základní kámen Prahy  
Publikováno: 9.9.2013
Vyšehrad je jednou z nejznámějších a nejstarších dominant Prahy, jež je stálicí v programech turistických návštěv.

ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - místo posledního odpočinku prvního krále
Publikováno: 9.3.2012
Podívejte se s námi na jedno z nejpamátnějších míst našeho hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Vyšehrad
Pojďme si alespoň na fotografiích prohlédnout kouzelnou atmosféru místa, které  bylo sídlem český...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 17. 6. 2021
svátek:Adolf
dnes:
čtvrtek 17.6.
31 °C
zítra:
pátek 18.6.
32 °C