www.infoglobe.cz » ČR: Praha – Židovské město I: Starý židovský hřbitov

ČR: Praha – Židovské město I: Starý židovský hřbitov

Publikováno: 21.6.2018
Žádný návštěvník Prahy by si neměl nechat ujít prohlídku židovského města, resp. památek, které tu po něm zbyly. Patří k tomu nejtajemnějšímu a nejkrásnějšímu, co můžete v tomto městě vidět. A nejen zde. Význam Starého židovského hřbitova dalece přesahuje hranice Prahy i Čech, je nejstarším a nejlépe dochovaným židovským hřbitovem v celé Evropě!

Jak dlouho žijeme spolu?

Podle historiků lze dějiny židů na Moravě vysledovat až k roku 906, v Praze pak k roku 965. Postavení židů upravují privilegia Přemysla Otakara II. v pol. 13. století a dnešní pražský Starý židovský hřbitov mezi ulicemi Široká a U Starého hřbitova tu existuje už nejméně od 15. století, přičemž měl prokazatelně ještě nejméně dva předchůdce. Přestože soužití židů a křesťanů nebylo nikdy pokojné, patřila pražská obec od 17. století přes všechny katastrofy k těm v Evropě nejpočetnějším, a to až do nešťastného roku 1939.

Obřadní síň

U vchodu na Starý židovský hřbitov stojí novorománská opuková budova obřadní síně z roku 1908. Uvnitř je umístěna sbírka fragmentů nejstarších náhrobních kamenů ze 14. stol. a nesmírně zajímavá expozice 15 obrazů z 18. století zachycujících zvyky a obřady spojené se smrtí a pohřbíváním, jež dokumentuje činnost pohřebního bratrstva založeného roku 1564 rabínem Eliezerem Aškenazim.

obřadní síň

Starý židovský hřbitov, nejtajemnější místo v Praze

Ale teď už na samotný hřbitov! Náhrobní kameny se tu hustě tisknou jeden ke druhému To proto, že hřbitovní parcelu po celých 350 let, kdy se tu pohřbívalo, už nebylo kam dále rozšiřovat a mrtvé bylo tedy nutné vršit na sebe. Z důvodu úspory místa se pohřbívalo většinou bez rakví do nejméně 56 cm vysoké vrstvy hlíny. Starší náhrobní kámen se pak vždy povysadil. Rodiny nejsou pohřbeny pohromadě, vždy se totiž pohřbívalo tam, kde bylo místo. Staré hroby není dovoleno rušit, proto se nikdy nedozvíme, zda jsou zde 3, 4, nebo snad dokonce 12 pohřebních vrstev, jak se traduje. Je tu celkem 12 000 náhrobních kamenů, pohřbů tu však proběhlo mnohonásobně více.

na hřbitově je 12 000 náhrobních kamenů

Náhrobní kameny jsou popsány hebrejským písmem, nejstarší jsou buď prosté obdélníky, nebo zakončené štítem, či obloukem. Ten úplně nejstarší dosud přečtený náhrobek nese datum 1439 a patří učenému básníku Avigdoru Karovi, synu Izákovu. Renesanční náhrobky už byly více zdobené a od roku 1600 se začínají objevovat tumby. Rakev však není v nich, ale až pod nimi v zemi. Dále nesou novější náhrobky vyobrazení symbolů, které vyjadřovaly příslušnost mrtvého k určité rodině nebo jeho pozemský úkol či společenský status. Pozorně se dívejte, spatříte konvičku, lva, vlka, hrozen vína nebo piniovou šišku…

Určitě si všimnete také náhrobků vsazených ve vnitřní zdi, pocházejících ze staršího hřbitova ve Vladislavské ulici. Ten byl zrušen už v roce 1489.

Přemístěné macevy našly nové místo ve zdi

Rabi Löw

Kroky všech návštěvníků vedou k místu u zdi proti hlavnímu vchodu, kde stojí tumba učeného rabi Jehudy Liwa ben Becalel, pravděpodobně nejproslulejší židovské osobnosti, jež je zde pochována. Budete ho jistě znát pod jmény rabi Löw nebo také Maharal. Za života byl respektovaným náboženským učencem a pedagogem, autorem mnoha filozofických spisů.

V českém prostředí je známá a populární legenda, podle které je tvůrcem Golema, hliněného obra, jenž byl oživován šémem a plnil příkazy toho, kdo jej oživil. Golem prý spočívá dodnes na půdě Staronové synagogy, a i když ho tam zatím nikdo neobjevil, baví nás věřit v jeho existenci. Ale není to jediná pověst, která se k Maharalovi váže. Podle jiné se prý jeho tumba v roce 1655 sama posunula, aby udělala místo jeho vnukovi Šemuelovi.

    Rabi Löw  Hendel Baševi

Říká se, že v moci učených židovských nebožtíků je prý plnit lidská přání. Můžete to zkusit: přání napište na malý papírek, položte na náhrobek a zatižte malým kamínkem. Je dobré podpořit své snahy modlitbou a vzdáním úcty mrtvým.

Tolik příběhů…

Mramorová tumba se dvěma lvy patří Hendel Baševi (zemř. 1628), které se říkalo „matka chudiny”. Její manžel byl primasem židovské obce a prvním židem v Čechách, který byl povýšen do šlechtického stavu.

Jiná tumba patří Mordechaji Maiselovi (zemř. 1601), staviteli Maiselovy synagogy, byl primasem pražského Židovského Města.

Na pahorku nefel stávala dříve židovská nemocnice, která shořela při požáru roku 1689. Od počátku 18. století se zde pohřbívaly děti, které zemřely krátce po narození. Také jsou zde pohřbené přenesené ostatky z části hřbitova, jež byla zrušena kvůli stavbě budovy Uměleckoprůmyslového muzea.

nejstarší náhrobky

Přestože je hřbitov dnes spíše turistickou atrakcí než tichým místem odpočinku, jeho kouzlo trvá. Můžeme-li radit, vyberte si k jeho návštěvě spíše dopolední hodiny mimo návštěvnickou špičku. Ticho a samota k takové vycházce patří.

V příštím díle si prohlédneme pražské synagogy.

GPS: 50°05'23.6"N 14°25'04.1"E

 

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: uzavření Španělské synagogy
Publikováno: 18.5.2019
Židovské muzeum v Praze uzavře od 1. června 2019 kvůli plánované rekonstrukci Španělskou synagogu, která je součástí návštěvnického okruhu a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Práce potrvají do posledního čtvrtletí roku 2020.

Praha: festival Open House 2019
Publikováno: 14.5.2019
Pátý ročník festivalu Open House Praha otevře brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května si můžete zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců, reprezentativních vil nebo se na město podívat ze střech výškových budov.

Praha: modernizace Masarykova nádraží
Publikováno: 9.3.2019
S Masarykovým nádražím jsou velké plány. Do tří let by měla začít jeho modernizace, při které se nádraží stane pražským dopravním uzlem s napojením na letiště. Do nového vestibulu povede devět kolejí oproti původních sedmi.

ČR: Praha – Židovské město II: Synagogy
Publikováno: 28.6.2018
Dnes už z pražské židovské čtvrti nestojí žádné budovy, vyjma synagog a tajemného Starého židovského hřbitova, o němž jsme psali v předchozím díle. Synagogy patří ortodoxní Pražské židovské obci, v některých jsou expozice Židovského muzea. V běžném návštěvnickém režimu si je můžete prohlédnout.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města – VIDEO
Publikováno: 26.2.2013
Ať je jakékoliv počasí, kolem Karlova mostu a na Kampě se to pořád hemží turisty. Den, kdy teplota klesla 3 stupně pod nulu a občas sněží, nevyjímaje. Tohle místečko schované pod Karlovým mostem nabízí tisíc pohledů. Kampa se neokouká, krásná je v každé roční době.

ČR: Plavba lodí Praha – parníkem po Vltavě
Publikováno: 5.6.2016
Hlavní město České republiky je zajímavé samo o sobě. Nabízí množství památek i historických uliček. Dějiny tudy skutečně procházely. Vidět Prahu ovšem můžete i z trochu jiného úhlu pohledu – vydejte se ji poznávat netradičně – plavby po Vltavě jsou možné po celý rok. Během plavby parníkem vás čeká i zajímavý výklad, kde se dozvíte o památkách i takové informace, o kterých jste dosud možná vůbec neslyšeli.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikováno: 13.1.2012
Dnešní článek je věnován jednomu z hlavních pražských mostů.

ČR: Praha - pražské mosty II. - Palackého most
Publikováno: 20.1.2012
Jaký je původ známého pražského mostu pojmenovaného po jednom z nejvýznamnějších národotvorců?

ČR: Praha - pražské mosty III. - Jiráskův most
Publikováno: 27.1.2012
Další z významných pražských mostů spojující dvě krásné historické čtvrti hlavního města.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.10.2019
V sobotu 19. října probíhá v Národním domě na Vinohradech již sedmý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2019, který představí to nejlepší ze současné fotografické tvorby, fotografické techniky a příslušenství, ale hlavně spoustu inspirace a zábavy.
17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 18. 10. 2019
svátek:Lukáš
dnes:
pátek 18.10.
16 °C
zítra:
sobota 19.10.
17 °C