www.infoglobe.cz » ČR: Praha – Židovské město II: Synagogy

ČR: Praha – Židovské město II: Synagogy

Publikováno: 28.6.2018
Dnes už z pražské židovské čtvrti nestojí žádné budovy, vyjma synagog a tajemného Starého židovského hřbitova, o němž jsme psali v předchozím díle. Synagogy patří ortodoxní Pražské židovské obci, v některých jsou expozice Židovského muzea. V běžném návštěvnickém režimu si je můžete prohlédnout.

Jak vypadalo pražské ghetto?

Představte si, že to víme, ačkoli z něho není zachováno téměř nic! Židovské ghetto na Starém Městě se rozkládalo přibližně mezi dnešními ulicemi Kozí, Široká a řekou Vltavou. Nejstarší část vznikala už od 10. století kolem dnešní Španělské synagogy, na jejímž místě ovšem až do 19. století stávala Stará škola. Další část ghetta si představte na zbytku území, vše oddělené zdmi a branami. Zajímavostí je, že šlo o dvě oddělené lokality, které se nikdy nespojily. Mezi nimi stál a dosud stojí kostel sv. Ducha (ul. Dušní). Jak to skutečně mezi domky vypadalo si však i dnes můžete prohlédnout, a to na slavném Langweilově modelu, který je vystaven v Muzeu Prahy (Na Poříčí 52/1554). Z tohoto modelu a mála dochovaných obrazů víme, jak romantická to byla místa: zástavba zde byla velmi hustá, uličky úzké a křivolaké, dvou- až třípatrové domy měly pavlače, přístavky ve dvorcích a většinou prosté fasády. Nepřehledná skrumáž živelně stavěných, požáry ničených a znovu obnovovaných budov.

Z důvodu neutěšeného stavebního stavu domů a i na tehdejší dobu tristních hygienických poměrů byla na počátku 20. století celá židovská čtvť asanována a na jejím místě byly postaveny nové výstavní domy uspořádané podél širokých rovných ulic. Dnes říkáme „bohužel”, neboť asanace proběhla bez stavebně-historických průzkumů, a dokonce bez provedení systematické dokumentace.

Zbyly jen synagogy. Pojďme se do nich podívat.

Staronová synagoga, Vysoká synagoga a radniční věžička

Staronová synagoga

Nejstarší synagoga severně od Alp byla postavena nejspíše na konci 13. století. Dodnes je využívána židovskou obcí, uvnitř uvidíte důkazy jak starobylosti celé stavby, tak i současného využívání (jmenovky v lavicích). Prohlédnete si gotické klenby, kamenný goticko-renesanční aron ha-kodeš (svatostánek), hebrejské nápisy na stěnách. Synagoga nemá ženskou galerii, ženy nahlížejí bohoslužby malými okénky z přistavěného křídla. Působil zde i slavný učenec Maharal, rabi Jehuda Liwa ben Becalel, mezi laiky proslaven zejména jako tvůrce golema, umělé bytosti sloužící tomu, kdo jej oživí. Na půdě Staronové synagogy také golema ukryl. I kdybyste jej našli, samo o sobě vám to nebude ještě nic platné. Pro jeho oživení potřebujete šém, tajemnou kabalistickou formulku, kterou golemovi vložíte do útrob.

No nic, pojďme dál.

Vysoká synagoga a židovská radnice

V těsném sousedství Staronové synagogy stojí budova staré židovské radnice s pitoreskní věžičkou. Na té jsou umístěné hodiny s hebrejskými čísly, jejichž ručičky se pohybují v opačném směru. K ní se přimyká budova Vysoké synagogy, kde můžete navštívit expozici synagogálních textilií.

Maiselova synagoga, Židovské muzeum v Praze

Maislova synagoga

Za rohem v Maislově ulici stojí nápadná, krásně zrekonstruovaná Maislova synagoga. Byla postavena na konci 16. století jako soukromá synagoga primase pražského Židovského města Mordechaje Maisla. Po několika požárech a přestavbách má dnes novogotickou podobu. Uvnitř je instalována stálá expozice „Židé v českých zemích, 10.– 18. století“ a v rámci této prohlídky si můžete prohlédnout ghetto na zmiňovaném Langweilově modelu, a to ve 2D projekci. Na dotykových obrazovkách si návštěvníci listují ve starých historických dokumentech, hebrejských rukopisech a plánech nebo pročítají seznamy významných židovských osobností. Ve večerních hodinách je synagoga místem komorních uměleckých vystoupení.

Klausová synagoga, Židovské muzeum v Praze

Klausová synagoga

Na dohled od Staronové synagogy, v areálu Starého židovského hřbitova, stojí největší synagoga – Klausová. Jmenuje se podle domů, tzv. klausů, které stávaly na jejím místě v 17. století. Byla to mj. i proslulá škola pro studium Talmudu rabiho Löwa. Dnes je v synagoze stálá expozice představující židovské tradice a zvyky.

Klausová synagoga interiér, Židovské muzeum v Praze

Pinkasova synagoga

Stojí na opačném konci Starého židovského hřbitova a je v ní zřízen Památník obětí šoa.

Vnitřní zdi synagogy jsou popsány jmény židů usmrcených za 2. světové války. Synagoga byla postavena jako soukromá na počátku 16. století. Před cca 40 lety při archeologickém průzkumu byla v blízkosti nalezena historická mikve, která je chodbou (návštěvníkům nepřístupnou) spojena se synagogou.

Jména popravených za 2. sv. Pinkasova synagoga Pinkasova synagoga

Španělská synagoga

Nádherný interiér Španělské synagogy je častým místem konání koncertů. Synagoga byla vystavěna v maorském slohu teprve na konci 19. století. Můžete si zde prohlédnout sbírku vzácných předmětů ze stříbra a listiny a předměty vztahující se k dějinám židovské komunity v 19. a 20. století.

Španělská synagoga

Proč se židovská čtvrť jmenovala Josefov?

Omezující zákony, vyhlášky a opatření, jejichž důsledkem bylo neúnosné přetěžování ghetta, zmírnila až osvícenská vláda Josefa II. Ten povolil židům usadit se kdekoli, nabývat majetek, navštěvovat veřejné školy a především živit se celou řadou do té doby nepovolených řemesel. Území staré židovské čtvrti bylo pak r. 1850 na panovníkovu počest pojmenováno Josefov.

Se spoustou historických zajímavostí a s minulostí i současností Pražské židovské obce seznamuje návštěvníky Židovské muzeum. Při návštěvě Prahy jej nesmíte vynechat.

GPS: 50°05'25.5"N 14°25'06.9"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Židovské muzeum Praha, Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města – VIDEO
Publikováno: 26.2.2013
Ať je jakékoliv počasí, kolem Karlova mostu a na Kampě se to pořád hemží turisty. Den, kdy teplota klesla 3 stupně pod nulu a občas sněží, nevyjímaje. Tohle místečko schované pod Karlovým mostem nabízí tisíc pohledů. Kampa se neokouká, krásná je v každé roční době.

Praha: uzavření Španělské synagogy
Publikováno: 18.5.2019
Židovské muzeum v Praze uzavře od 1. června 2019 kvůli plánované rekonstrukci Španělskou synagogu, která je součástí návštěvnického okruhu a patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze. Práce potrvají do posledního čtvrtletí roku 2020.

Praha: festival Open House 2019
Publikováno: 14.5.2019
Pátý ročník festivalu Open House Praha otevře brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. O víkendu 18. a 19. května si můžete zdarma prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců, reprezentativních vil nebo se na město podívat ze střech výškových budov.

Praha: modernizace Masarykova nádraží
Publikováno: 9.3.2019
S Masarykovým nádražím jsou velké plány. Do tří let by měla začít jeho modernizace, při které se nádraží stane pražským dopravním uzlem s napojením na letiště. Do nového vestibulu povede devět kolejí oproti původních sedmi.

Praha: robotická restaurace Cyberdog
Publikováno: 1.1.2019
Dvoupatrový objekt u stanice metra Nové Butovice svým tvarem připomíná hlavu a tělo psa. U kolemjdoucích budí zájem, neboť ocelová konstrukce s nerezovou fasádou a oblými rohy připomíná tak trochu vesmírné těleso. Jedna z prosklených stěn prvního patra je zároveň projekční plochou pro vnitřní i venkovní prostor. Nejzajímavější je vinárna s robotickou rukou.

ČR, SR: Den architektury 2019
Publikováno: 28.9.2019
Od úterý 1. do pondělí 7. října máte možnost získat nový pohled na moderní, historickou i opomíjenou architekturu, která vás obklopuje. Ve více jak osmdesáti městech po celé České republice a také na Slovensku jsou pro veřejnost připraveny přednášky, projekce, workshopy, procházky vedené architekty, urbanisty či historiky nebo se můžete v rámci akce dostat do jinak nepřístupných staveb.

ČR, Praha - Pařížská ulice: zóna luxusu – VIDEO
Publikováno: 14.1.2014
Bezpochyby nejdražší ulice v Česku – už podle toho, jaké názvy značek se odrážejí ve výlohách na spojnici mezi pražskou Letnou a věčně živým Staroměstským náměstím.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO
Publikováno: 19.11.2013
Místo lidských setkání – přátelských, pracovních. Místo, kde se dá sportovat a především místo, které nabízí luxusní výhled na Prahu – pražská Letná.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Praha – Valdštejnská zahrada a jiná malebná zákoutí
Publikováno: 5.11.2017
Tentokrát se vydáme na procházku pražskými uličkami. Vyhneme se hlavním atrakcím města a navštívíme spíše místa se svébytnou atmosférou, kterou si určitě zamilujete.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění
Publikováno: 29.10.2017
Praha nabízí k vidění mnoho nádherných památek, náměstí i zákoutí. Tentokrát vás zavedeme do městské části Holešovice, známé hlavně díky Výstavišti. Avšak my svou pozornost zaměříme na Veletržní palác.

ČR: Praha – Židovské město I: Starý židovský hřbitov
Publikováno: 21.6.2018
Žádný návštěvník Prahy by si neměl nechat ujít prohlídku židovského města, resp. památek, které tu po něm zbyly. Patří k tomu nejtajemnějšímu a nejkrásnějšímu, co můžete v tomto městě vidět. A nejen zde. Význam Starého židovského hřbitova dalece přesahuje hranice Prahy i Čech, je nejstarším a nejlépe dochovaným židovským hřbitovem v celé Evropě!


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...


ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.10.2019
V sobotu 19. října probíhá v Národním domě na Vinohradech již sedmý ročník veletrhu a festivalu současné fotografie – FOTOEXPO 2019, který představí to nejlepší ze současné fotografické tvorby, fotografické techniky a příslušenství, ale hlavně spoustu inspirace a zábavy.
17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 18. 10. 2019
svátek:Lukáš
dnes:
pátek 18.10.
16 °C
zítra:
sobota 19.10.
17 °C