ČR, Pražské věže – unikátní výlet

Od roku 2014 dostalo Muzeum hlavního města Prahy do správy pět pražských věží. Zavázalo se je nejen zvelebovat, ale i přiblížit jejich historii hlavně domácím turistům interaktivní formou. Návštěvník některé z věží, o kterých si více povíme už za chvilku, si může v každé z nich po zakoupení vstupenky požádat o tzv. Průkaz poctivého klíčníka Pražských věží. K němu dostane pracovní list s otázkami a dalšími úkoly týkajícími se navštívené věže. Po jejich správném vypracování získá razítko ve tvaru klíče. Pokud se tímto způsobem zapojí do nevšední hry i ve zbývajících čtyřech věžích, odměna ho nemine. Za pět nasbíraných razítek, které je třeba předat v hlavní budově muzea na Florenci, získá kromě vstupu do muzea zdarma i atraktivní přívěsek na klíče, a to v podobě umělecké kopie historického klíče z muzejních sbírek. Do hry se mohou zapojit i celé rodiny s dětmi, pro které to bude určitě velká zábava.
Protože my jsme do Prahy zavítali jen na jeden den, do hry jsme se nezapojili, ale aspoň jsme se pokusili navštívit všechny věže. Už úvodem musíme konstatovat, že tento náš pokus nevyšel, tedy pokud za návštěvu považujeme i prohlídku vnitřku věže. Přesto se vydejte spolu s námi na malou exkurzi.
Výlet po pražských věžích jsme začali u pozdně gotické Prašné brány. Ta kdysi stála nad vodním příkopem a oddělovala Staré Město od Nového Města pražského. V současnosti je jakousi vstupní branou do historického srdce Prahy. Postavena byla po roce 1475 na náklady samotných měšťanů jako reprezentativní, ale i obranný prvek města. V průběhu časů byla vícekrát stavebně upravována. Brána je bohatě zdobená buď sochami, reliéfy nebo nápisy. Zajímavostí je, že jeden z nápisů varuje návštěvníky před zlými úmysly.
My jsme s dobrými úmysly pokračovali dále k Staroměstské mostecké věži, která se nachází mezi prvním a druhým pilířem Karlova mostu. Výstavba věže začala v roce 1357 na příkaz císaře Karla IV. Dokončena byla ještě za jeho vlády, i když o menší dekorativní úpravy se postaral už syn Václav. Díky šikovnosti tehdejších mistrů jsme měli možnost obdivovat jedno z nejpůsobivějších gotických děl na světě. Zajímavostí této věže je, že byla koncipována i jako symbolický vítězný oblouk, kterým procházeli čeští králové při své korunovaci cestou k chrámu sv. Víta na Pražském hradě.
Ani jsme se nenadáli a ocitli jsme se na druhé straně Karlova mostu u Malostranské mostecké věže. V podstatě jsou to věže dvě. Ta vyšší je dokonce nejmladší částí celého Karlova mostu. Byla postavena v roce 1464 na příkaz krále Jiřího z Poděbrad. Všimli jsme si, že se ve více prvcích podobá té na opačné straně mostu. A nemýlili jsme se! Přesto je na věži možno pozorovat ukázky pražské pohusitské gotiky. Spolu s menší věží sloužily k ochraně brány, kterou se vstupovalo na Malou Stranu. Výzdoba měla být nejprve stejně bohatá jako na předchozích věžích, ale pozorujeme zde mnoho prázdných ploch připravených pro umístění soch. Jako jedinou z věží jsme ji v rámci jednodenního výletu navštívili i zevnitř. Věž je vysoká 43,5 metru a jen kousek pod jejím vrcholem je vyhlídková plošina, z níž se naskýtá úchvatný pohled. Řekneme vám - bylo to něco neskutečného.
Plni dojmů a s pořízenými fotografiemi jsme se vydali k nedaleké Svatomikulášské městské zvonici, která v minulosti sloužila i jako požární ohlašovna. Neposlední zajímavostí pro nás bylo, že zvonice se budovala spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla dostavěna až po dokončení chrámu. Také nikdy nebyla majetkem církve, ale byla a dodnes také je součástí obecního majetku. Věž je stejně vysoká jako kupole chrámu. Překvapila nás také informace, že od 60. let minulého století sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti, která sledovala západní ambasády sídlící v jejím okolí.
Postupně, ale jistě jsme se dostali k poslední a zároveň ke stavebně nejmodernější věži. Je jí Petřínská rozhledna postavená k příležitosti konání významné výstavy v roce 1891. Její tvůrci se nechali inspirovat známým pařížským projektem od Gustava Eiffela. Petřínskou věž jsme již v minulosti navštívili, proto jsme ji tentokrát vynechali. Více o ní si můžete přečíst zde.
Krásným pohledem na rozlehlou metropoli Čech náš výlet pomalu končil. Samozřejmě kromě námi navštívených věží jich má Praha ještě několik desítek, ba možná i stovek. To je jedním z důvodů, proč se sem často vracíme. Prostě pořád je co objevovat, takže pokud budete mít čas a chuť cestovat a poznávat, určitě se vydejte třeba po stopách věží, které jsme vám doporučili.
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO

ČR, Praha – naučná stezka Chuchelský háj

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní – VIDEO

ČR, Praha - Troja: zoo, která plní zvířecí sny - VIDEO

ČR, Praha - Pařížská ulice: zóna luxusu – VIDEO

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO

ČR, Praha: Hvězdárna Ďáblice – blíž ke hvězdám - VIDEO

ČR, Praha: jak vypadá příprava na parkurovou sezonu - VIDEO

ČR, Praha: Trmalova vila – dílo architekta Kotěry - VIDEO

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města – VIDEO

ČR, Praha - Národní muzeum: kam se posunula rekonstrukce století? - VIDEO

ČR, Praha, Dolní Chabry: mysteria kostela Stětí Jana Křtitele - VIDEO

ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice - VIDEO

ČR, Praha – Milíčovský les a naučná stezka
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Milíčovský les

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj

ČR, Praha – kouzelný mořský svět

ČR: Praha v zimním hávu

ČR: Praha - pražská zákoutí III.

ČR: Praha - pražská zákoutí II.

ČR: Praha - pražská zákoutí I.

ČR: Národní technické muzeum Praha
Souvisejicí videa

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní

ČR, Praha - Malostranské náměstí: cestou na Hrad

ČR, Praha: Národní muzeum – rekonstrukce století

ČR: Praha - Karlův most - vidět ho se probouzet
Lokace:
