www.infoglobe.cz » ČR, Pražské věže – unikátní výlet

ČR, Pražské věže – unikátní výlet

Publikováno: 15.4.2015
Tentokrát se vydáme do hlavního města České republiky, abychom absolvovali nádhernou procházku po turisticky nejvyhledávanějších atrakcích, které nabízejí hned několik pohledů na rušný život tohoto královského města ležícího na Vltavě.

Od roku 2014 dostalo Muzeum hlavního města Prahy do správy pět pražských věží. Zavázalo se je nejen zvelebovat, ale i přiblížit jejich historii hlavně domácím turistům interaktivní formou. Návštěvník některé z věží, o kterých si více povíme už za chvilku, si může v každé z nich po zakoupení vstupenky požádat o tzv. Průkaz poctivého klíčníka Pražských věží. K němu dostane pracovní list s otázkami a dalšími úkoly týkajícími se navštívené věže. Po jejich správném vypracování získá razítko ve tvaru klíče. Pokud se tímto způsobem zapojí do nevšední hry i ve zbývajících čtyřech věžích, odměna ho nemine. Za pět nasbíraných razítek, které je třeba předat v hlavní budově muzea na Florenci, získá kromě vstupu do muzea zdarma i atraktivní přívěsek na klíče, a to v podobě umělecké kopie historického klíče z muzejních sbírek. Do hry se mohou zapojit i celé rodiny s dětmi, pro které to bude určitě velká zábava.
pražské věže

Protože my jsme do Prahy zavítali jen na jeden den, do hry jsme se nezapojili, ale aspoň jsme se pokusili navštívit všechny věže. Už úvodem musíme konstatovat, že tento náš pokus nevyšel, tedy pokud za návštěvu považujeme i prohlídku vnitřku věže. Přesto se vydejte spolu s námi na malou exkurzi.
pražské věže

Výlet po pražských věžích jsme začali u pozdně gotické Prašné brány. Ta kdysi stála nad vodním příkopem a oddělovala Staré Město od Nového Města pražského. V současnosti je jakousi vstupní branou do historického srdce Prahy. Postavena byla po roce 1475 na náklady samotných měšťanů jako reprezentativní, ale i obranný prvek města. V průběhu časů byla vícekrát stavebně upravována. Brána je bohatě zdobená buď sochami, reliéfy nebo nápisy. Zajímavostí je, že jeden z nápisů varuje návštěvníky před zlými úmysly.
Prašná brána

Prašná bránaPrašná brána

My jsme s dobrými úmysly pokračovali dále k Staroměstské mostecké věži, která se nachází mezi prvním a druhým pilířem Karlova mostu. Výstavba věže začala v roce 1357 na příkaz císaře Karla IV. Dokončena byla ještě za jeho vlády, i když o menší dekorativní úpravy se postaral už syn Václav. Díky šikovnosti tehdejších mistrů jsme měli možnost obdivovat jedno z nejpůsobivějších gotických děl na světě. Zajímavostí této věže je, že byla koncipována i jako symbolický vítězný oblouk, kterým procházeli čeští králové při své korunovaci cestou k chrámu sv. Víta na Pražském hradě.
Staroměstská mostecká věž     Staroměstská mostecká věž

Ani jsme se nenadáli a ocitli jsme se na druhé straně Karlova mostu u Malostranské mostecké věže. V podstatě jsou to věže dvě. Ta vyšší je dokonce nejmladší částí celého Karlova mostu. Byla postavena v roce 1464 na příkaz krále Jiřího z Poděbrad. Všimli jsme si, že se ve více prvcích podobá té na opačné straně mostu. A nemýlili jsme se! Přesto je na věži možno pozorovat ukázky pražské pohusitské gotiky. Spolu s menší věží sloužily k ochraně brány, kterou se vstupovalo na Malou Stranu. Výzdoba měla být nejprve stejně bohatá jako na předchozích věžích, ale pozorujeme zde mnoho prázdných ploch připravených pro umístění soch. Jako jedinou z věží jsme ji v rámci jednodenního výletu navštívili i zevnitř. Věž je vysoká 43,5 metru a jen kousek pod jejím vrcholem je vyhlídková plošina, z níž se naskýtá úchvatný pohled. Řekneme vám - bylo to něco neskutečného.
Malostranská mostecká věž

pohled z Malostranské mostecké věžepohled z Malostranské mostecké věže

Plni dojmů a s pořízenými fotografiemi jsme se vydali k nedaleké Svatomikulášské městské zvonici, která v minulosti sloužila i jako požární ohlašovna. Neposlední zajímavostí pro nás bylo, že zvonice se budovala spolu s kostelem sv. Mikuláše, ale její větší část byla dostavěna až po dokončení chrámu. Také nikdy nebyla majetkem církve, ale byla a dodnes také je součástí obecního majetku. Věž je stejně vysoká jako kupole chrámu. Překvapila nás také informace, že od 60. let minulého století sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti, která sledovala západní ambasády sídlící v jejím okolí.
Svatomikulášská městská zvonice

Postupně, ale jistě jsme se dostali k poslední a zároveň ke stavebně nejmodernější věži. Je jí Petřínská rozhledna postavená k příležitosti konání významné výstavy v roce 1891. Její tvůrci se nechali inspirovat známým pařížským projektem od Gustava Eiffela. Petřínskou věž jsme již v minulosti navštívili, proto jsme ji tentokrát vynechali. Více o ní si můžete přečíst zde.
Petřínská rozhledna

Petřínská rozhlednaPetřínská rozhledna

Krásným pohledem na rozlehlou metropoli Čech náš výlet pomalu končil. Samozřejmě kromě námi navštívených věží jich má Praha ještě několik desítek, ba možná i stovek. To je jedním z důvodů, proč se sem často vracíme. Prostě pořád je co objevovat, takže pokud budete mít čas a chuť cestovat a poznávat, určitě se vydejte třeba po stopách věží, které jsme vám doporučili.


Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR, Praha – naučná stezka Chuchelský háj
Publikováno: 11.6.2020
Přírodní rezervací nad pražskou Chuchlí prochází naučná stezka Chuchelský háj, která navazuje na naučnou stezku Barrandovské skály. Provede vás po žluté turistické a zároveň cyklistické asfaltové cestě převážně listnatým porostem z Velké do Malé Chuchle, nebo opačně. Největším lákadlem hlavně pro děti je místní zoo.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní – VIDEO
Publikováno: 15.7.2014
V Jeruzalémské, nenápadné ulici kousek od Jindřišské věže v Praze, se schovává skvost mezi pražskými stavbami – Jeruzalémská nebo také Jubilejní synagoga. Pamětníci ji můžou znát také jako Velkou synagogu.

ČR, Praha - Troja: zoo, která plní zvířecí sny - VIDEO
Publikováno: 24.6.2014
V trojské zoologické zahradě byl snad každý a každý, kdo tam byl, se tam rád vrací. Nejen Češi, ale i zahraniční turisté jsou tímto rájem zvířat na vltavském břehu doslova okouzleni.

ČR, Praha - Pařížská ulice: zóna luxusu – VIDEO
Publikováno: 14.1.2014
Bezpochyby nejdražší ulice v Česku – už podle toho, jaké názvy značek se odrážejí ve výlohách na spojnici mezi pražskou Letnou a věčně živým Staroměstským náměstím.

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO
Publikováno: 19.11.2013
Místo lidských setkání – přátelských, pracovních. Místo, kde se dá sportovat a především místo, které nabízí luxusní výhled na Prahu – pražská Letná.

ČR, Praha: Hvězdárna Ďáblice – blíž ke hvězdám - VIDEO
Publikováno: 26.3.2013
Napadl, doufejme, poslední letošní sníh a vytvořil tak kouzelnou atmosféru kolem ďáblické hvězdárny, která stojí na kopci zvaném Na vyhlídce v Ďáblickém háji. Je malá, ale kouzelná v tom, že všechno uvnitř je krásně staré – třeba dalekohledy z doby první republiky.

ČR, Praha: jak vypadá příprava na parkurovou sezonu - VIDEO
Publikováno: 19.3.2013
Jaro si s námi pěkně zahrává. Jednou je 16 stupňů a hned druhý den chumelí. Nic to ale nemění na tom, že se tohle nejkrásnější roční období nezadržitelně blíží. Nejen lidi, ale i zvířata na to mají své senzory.

ČR, Praha: Trmalova vila – dílo architekta Kotěry - VIDEO
Publikováno: 5.3.2013
Pražské Strašnice – jen málokdo by tam zabloudil hledat nějaký turistický cíl. A přece – jedním takovým by pro mnohé obdivovatele architektury mohla být strašnická Trmalova vila, která dnes slouží jako muzeum. V letech 1902 – 1903 ji vystavěl architekt Jan Kotěra, zakladatel moderní české architektury.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého města – VIDEO
Publikováno: 26.2.2013
Ať je jakékoliv počasí, kolem Karlova mostu a na Kampě se to pořád hemží turisty. Den, kdy teplota klesla 3 stupně pod nulu a občas sněží, nevyjímaje. Tohle místečko schované pod Karlovým mostem nabízí tisíc pohledů. Kampa se neokouká, krásná je v každé roční době.

ČR, Praha - Národní muzeum: kam se posunula rekonstrukce století? - VIDEO
Publikováno: 15.1.2013
Vždycky, když se šlo se školou do Národního muzea, děti to vnímaly spíš jako trest, ale pořád menší zlo, než učení. Až když člověk patřičně dozrál a dokázal si dávat si věci do souvislostí, hledat analogie mezi minulostí a budoucností, pak teprve dokázal ocenit hodnotu všeho, co Národní muzeum ukrývá, resp. ještě nedávno ukrývalo.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mysteria kostela Stětí Jana Křtitele - VIDEO
Publikováno: 1.1.2013
Kostela stojícího na Bíleneckém náměstí v Praze Dolních Chabrech si nelze nevšimnout. Tahle menší románská stavba má jakési zvláštní kouzlo a všechny, kdo o něm něco málo ví, k sobě přitahuje jako magnet.

ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice - VIDEO
Publikováno: 26.6.2012
Češi, kteří jsou schopni kvůli „Dni Kozla“ ve Velkých Popovicích, vypravit z Prahy několik zvláštních vlaků, a navíc zdarma, by jen těžko vyvraceli tvrzení, že jsou "národem pivařů". Jenže nejen pivu holdují naši lidé. Od pradávna je česká mysl ovlivněna také vínem. 1104 let je tomu právě letos, od časů, kdy zde vyrůstal kníže Václav, patron české země, ale také vášnivý vinař.

ČR, Praha – Milíčovský les a naučná stezka
Publikováno: 20.8.2020
Lesopark na jihovýchodním okraji Prahy, založený na počátku 18. století jako součást Milíčovského dvora, je jako stvořený k vycházce v horkém letním dni. Cesty vás zavedou k odpočinkovým zónám, dětskému hřišti nebo k rybníkům, kde se lidé koupou. Koupání psů je však zakázáno.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Milíčovský les
Na jihovýchodním okraji Prahy, na konci sídliště, kde byste už nic ani nečekali, se vám rozprostř...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha v zimním hávu
Když Prahu zasype poprašek sněhu a ozáří ji polední slunce... Foto: Daniel Babický

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...


ČR: Národní technické muzeum Praha
V Národním technickém muzeu v Praze najdete expozice věnované dopravě a letectví, architektuře, s...


Souvisejicí videa

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova
Staronová synagoga stojící na pražském Josefově je nejstarší židovskou památkou ve střední Evropě...

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní
Jeruzalémská nebo také Jubilení synagoga stojí v Jeruzalémské ulici na Praze 1. Představuje kombi...

ČR, Praha - Malostranské náměstí: cestou na Hrad
Pražské Malostranské náměstí je součástí královské cesty, která vedla od Prašné brány až na Pražs...

ČR, Praha: Národní muzeum – rekonstrukce století
Máte doslova unikátní příležitost vidět prázdné Národní muzeum v Praze, užít si jeho, obvykle zav...

ČR: Praha - Karlův most - vidět ho se probouzet
Asi není slavnější pražské a snad i české památky než Karlova mostu, s jehož stavbou v samotném s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravý podzim

1. 10. – 30. 11. 2023
1. cena:
Podzimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Podzimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Podzimní balíček od vydavatelství CBS

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.9.2023
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 29. září do 1. října v Bratislavě a od 6. do 8. října 2023 v Košicích.
26.9.2023
Oblíbený festival vědy – Evropská noc výzkumníků se tento rok uskuteční 29. září 2023 v pěti slovenských městech, a to v Bratislavě, Banské Bystrici, Košicích, Žilině a Popradu.
23.9.2023
Ve středu 27. září 2023 si opět připomeneme Světový den cestovního ruchu, který se bude nést v duchu většího množství a lépe zacílených investicí pro lidi, planetu a prosperitu. Letošní hostitelskou zemí je druhé největší město v Uzbekistanu - Samarkand.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 9. 2023
svátek:Michal
dnes:
pátek 29.9.
12 °C
zítra:
sobota 30.9.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X