www.infoglobe.cz » ČR, Příbram – poutní místo Svatá Hora

ČR, Příbram – poutní místo Svatá Hora

Publikováno: 24.9.2020
Vrch nad Příbramí, kde původně stávala dřevěná malá kaple pro poustevníky, se v průběhu staletí změnil na nejznámější poutní místo v Čechách. V 17. století zde byla zbudována rozsáhlá stavba s ambity a několika kaplemi. Procesí poutníků sem míří za soškou Panny Marie Svatohorské neustále.

Svatá Hora, Příbram

Na Svatou Horu se můžete vydat dvěma cestami. Buď z placeného parkoviště alejí kolem jednoho z nejstarších stromů v Čechách – dubu svatého Václava, který je starší než samotná bazilika a jeho stáří se odhaduje na 400 let, nebo zakrytým schodištěm přímo z města. Schodiště dlouhé 400 metrů pochází z 18. století, předcházely mu však schody dřevěné a nezakryté, po kterých se místní vydávali i za nepříznivého počasí na Svatou Horu. Ke starému dubu a jeho předchůdci, který tu vyrůstal od 13. století, se váže pověst, o níž se dočtete z informační tabule.

Svatá Hora, dub sv. Václava   Svatá Hora, cesta

Svatá Hora, Příbram

Na velkém prostranství před bazilikou vás vítá socha Panny Marie Svatohorské na kamenném sloupu. Z dobových fotografií je patrné, že ani tak rozlehlé prostranství nebylo pro poutníky dostatečné. Za hlavní vstup do baziliky je považována Pražská brána. Při průchodu vidíte korunovační kapli a za ní se nachází ústřední bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je ale přístupná z bočních stran. Ústřední mariánská svatyně byla v průběhu let upravována a zdobena. Tam také najdete originál gotické dřevořezby sošky Panny Marie Svatohorské, která je k různým příležitostem oblékána do drahokamy a zlatem zdobených šatů. Její garderoba je prý dost početná.

Svatá Hora, kaple

Kaple, jejichž jádrem je středověký kostelík, jsou na vyvýšeném místě a celý prostor je obestavěný otevřenými chodbami (ambity). Klenuté stropy chodeb jsou zdobeny malbami znázorňujícími zázraky a neštěstí, stěny zdobí lunetové obrazy zachycující dějiny a pověsti Svaté Hory. Ambity budí dojem prostorných hradeb, které mají ochraňovat vnitřní kaple. Jsou obdélníkového půdorysu a v každém z rohů se nachází další kaple. Jen kapli Máří Magdalény najdete přímo pod Plzeňskou kaplí. Dostanete se k ní zmíněným schodištěm, jen nesmíte sestoupit až dolů do města. Uvnitř kaple je štuková výzdoba s umělými krápníky.

Svatá Hora, Příbram   Svatá Hora, bazilika

Svatá Hora, bazilika

Návštěvnické centrum najdete vpravo od Pražské brány. Vstup do svatostánku je volný, s průvodcem placený, kdo se rozhodne pro prohlídku pouze s tištěným materiálem, zaplatí 50 Kč. Kapli s Mariánskou studánkou, bohužel dnes již bez vody, najdete stejně jako venkovní křížovou cestu v lesním parku u Svaté Hory. Křížová cesta s jednoduchými kříži bez obrazů, dlouhá asi 800 metrů, vede lipovou alejí a dovede vás k černému kříži Patera Toufara. Bezbariérový vstup pro handicapované je Březnickou branou od černého kříže. V celém areálu je zákaz fotografování.

Svatá Hora, kaple se studánkou   Svatá Hora, křížová cesta

Svatá Hora, černý kříž

V dřívějších dobách sloužila kaple na Svaté Hoře hlavně pro obyvatele Příbrami, v roce 1905 byla papežem povýšena na baziliku a roku 1995 prohlášena za národní kulturní památku. Obchody s upomínkovými předměty se nachází vlevo od hlavního vchodu.

Svatá Hora, bazilika

GPS: 49°41'03.7"N 14°01'06.8"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy: Ohrádka a Malá Ohrádka – po hřebeni Třemošné
Publikováno: 20.5.2021
Nezaměnitelná Třemošná, tyčící se nad Příbramí, je jedním z nejvíce navštěvovaných míst v Brdech. Její hřeben však pokračuje dvěma trochu opomíjenými vrcholy, a to Ohrádkou a Malou Ohrádkou. Jestli hledáte místa s oslnivými výhledy, tento hřeben vás jistě nadchne, za dobré viditelnosti odtud dohlédnete až na Šumavu.

ČR, Brdy – Slonovec a Klouček
Publikováno: 18.3.2021
Jakmile bude možné se volně pohybovat po republice, doporučujeme tento krásný výlet do přírody. Oba zmíněné vrcholy patří k oblíbeným a často navštěvovaným oblastem Brd, nabízejí výhledy na údolí Litavky, Příbramsko a okolí bohaté na přírodní památky.

ČR, Vacíkov – za ložisky zlata i historií
Publikováno: 5.11.2020
Brdská obec Vacíkov vešla ve známost hlavně kvůli aktivitám zdejšího občanského sdružení bojujícího proti těžbě zlata na Petráškově hoře. Dobrou zprávou je, že jeho snaha není marná a do lesů okolo Vacíkova plných hub, lesních plodů a také mnoha historických a přírodních zajímavostí se tak můžeme vydat i dnes.

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 1.4.2022
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 25.11.2021
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR, Lešetice – bývalý pracovní tábor, židovský hřbitov a osada Slivice
Publikováno: 9.5.2019
Okolí Lešetic je spjato s těžbou uranové rudy, možná vás ale překvapí i okolní krajina, která má taky něco do sebe. Blízko vsi se nachází památník politických vězňů a dá se odtud vyrazit i na další zajímavá místa.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny
Publikováno: 27.9.2018
Nejvyšší vrchol Brd ležel ještě nedávno ve vojenském újezdu, který nebyl přístupný ani o víkendech a státních svátcích. S otevřením CHKO Brdy už ale nejvyšší bod této oblasti můžete pokořit.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...


Souvisejicí videa

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou
Obec Tetín nedaleko Berouna nabízí krásnou přírodu, ale také českou historii. Dle pověsti tu sídl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 9. 6. 2023
svátek:Stanislava
dnes:
pátek 9.6.
15 °C
zítra:
sobota 10.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X