ČR, Příbram – poutní místo Svatá Hora

Na Svatou Horu se můžete vydat dvěma cestami. Buď z placeného parkoviště alejí kolem jednoho z nejstarších stromů v Čechách – dubu svatého Václava, který je starší než samotná bazilika a jeho stáří se odhaduje na 400 let, nebo zakrytým schodištěm přímo z města. Schodiště dlouhé 400 metrů pochází z 18. století, předcházely mu však schody dřevěné a nezakryté, po kterých se místní vydávali i za nepříznivého počasí na Svatou Horu. Ke starému dubu a jeho předchůdci, který tu vyrůstal od 13. století, se váže pověst, o níž se dočtete z informační tabule.
Na velkém prostranství před bazilikou vás vítá socha Panny Marie Svatohorské na kamenném sloupu. Z dobových fotografií je patrné, že ani tak rozlehlé prostranství nebylo pro poutníky dostatečné. Za hlavní vstup do baziliky je považována Pražská brána. Při průchodu vidíte korunovační kapli a za ní se nachází ústřední bazilika Nanebevzetí Panny Marie, která je ale přístupná z bočních stran. Ústřední mariánská svatyně byla v průběhu let upravována a zdobena. Tam také najdete originál gotické dřevořezby sošky Panny Marie Svatohorské, která je k různým příležitostem oblékána do drahokamy a zlatem zdobených šatů. Její garderoba je prý dost početná.
Kaple, jejichž jádrem je středověký kostelík, jsou na vyvýšeném místě a celý prostor je obestavěný otevřenými chodbami (ambity). Klenuté stropy chodeb jsou zdobeny malbami znázorňujícími zázraky a neštěstí, stěny zdobí lunetové obrazy zachycující dějiny a pověsti Svaté Hory. Ambity budí dojem prostorných hradeb, které mají ochraňovat vnitřní kaple. Jsou obdélníkového půdorysu a v každém z rohů se nachází další kaple. Jen kapli Máří Magdalény najdete přímo pod Plzeňskou kaplí. Dostanete se k ní zmíněným schodištěm, jen nesmíte sestoupit až dolů do města. Uvnitř kaple je štuková výzdoba s umělými krápníky.
Návštěvnické centrum najdete vpravo od Pražské brány. Vstup do svatostánku je volný, s průvodcem placený, kdo se rozhodne pro prohlídku pouze s tištěným materiálem, zaplatí 50 Kč. Kapli s Mariánskou studánkou, bohužel dnes již bez vody, najdete stejně jako venkovní křížovou cestu v lesním parku u Svaté Hory. Křížová cesta s jednoduchými kříži bez obrazů, dlouhá asi 800 metrů, vede lipovou alejí a dovede vás k černému kříži Patera Toufara. Bezbariérový vstup pro handicapované je Březnickou branou od černého kříže. V celém areálu je zákaz fotografování.
V dřívějších dobách sloužila kaple na Svaté Hoře hlavně pro obyvatele Příbrami, v roce 1905 byla papežem povýšena na baziliku a roku 1995 prohlášena za národní kulturní památku. Obchody s upomínkovými předměty se nachází vlevo od hlavního vchodu.
GPS: 49°41'03.7"N 14°01'06.8"E
Text a foto: Monika Babická
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

ČR, Brdy: Ohrádka a Malá Ohrádka – po hřebeni Třemošné

ČR, Brdy – Slonovec a Klouček

ČR, Vacíkov – za ložisky zlata i historií

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk

ČR, Příbram – procházky po městě

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem

ČR, Lešetice – bývalý pracovní tábor, židovský hřbitov a osada Slivice

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Souvisejicí videa

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou
Lokace:
