www.infoglobe.cz » ČR, Příbram – procházky po městě

ČR, Příbram – procházky po městě

Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

První písemná zmínka o městě je z roku 1261. Bylo majetkem pražských arcibiskupů, kteří tu o něco později začali otevírat první stříbrné a olověné doly. Naleziště kovů chránil arcibiskupský hrad. Dnes se nachází naproti budově hlavní pošty ve staré Příbrami a z jeho původní gotické podoby toho už bohužel moc nezůstalo. Budova byla během let několikrát přestavována, dokonce sloužila i báňskému učilišti. Dnes se na počest arcibiskupa Arnošta z Pardubic nazývá Ernestinum  a mimo jiné v ní sídlí také Galerie Františka Drtikola, pojmenovaná po slavném příbramském rodákovi.

Ernestinum s původním gotickým arkýřem

Na náměstí T. G. Masaryka se v bývalém sídle České pojišťovny nachází Dům Natura. Nabízí expozici věnovanou především CHKO Brdy, historii bývalého vojenského újezdu a místní přírodě. Čeká na vás například unikátní sbírka lišajů nebo expozice věnovaná plazům a obojživelníkům.

ulice V Brance, v pozadí věže kostela sv. Jakuba

Mezi další zajímavé památky patří kostel sv. Jakuba, který se nachází jen kousek od Domu Natura. V jádru je gotický, uvnitř se nachází cenné barokní zařízení. V průjezduvstup do Svatohorských schodů z Dlouhé ulice knihovny Jana Drdy se také nachází záhadný reliéf pocházející z gotické doby. Jeho význam je dodnes nevysvětlený, spekuluje se, že se mohlo jednat o domovní znamení. Z náměstí je to jen kousek do Pražské ulice a odtud se snadno jednou ze spojovacích uliček (například ulicí V Brance) dostaneme do Dlouhé ulice. Právě tady najdete vchod do Svatohorských schodů, po kterých se dá vystoupat k poutnímu areálu nad městem. Schodiště je dlouhé 400 m a bylo vystavěno dle plánů K. I. Dienzenhofera.

Svatá Hora

Samotná Svatá Hora bývala v minulosti největším poutním místem na území Rakouska-Uherska. Dnes bývá více ceněna spíše jako ukázkový příklad raně barokní architektury na našem území. Poutní tradice zde ale pořád žije, Svatá Hora je cílem evropské poutní cesty Via Nova.

Svatá Hora

V rozsáhlém areálu kostela stojí poutní chrám, obklopují ho ambity se dvěma vstupními portály, čtyřmi nárožními kaplemi a svatohorskou zvonkohrou. Poutní chrám stojí na 3 metry vysoké terase, kterou lemuje zábradlí s 62 sochami a vázami s reliéfy českých madon. Celý projekt je dílem architekta Carla Luraga.

Svatá Hora   Svatohorské náměstí

vstup do Svatohorských schodů na Svaté Hoře

Pokud na Svatou Horu nebudete stoupat po Svatohorských schodech, ale vydáte sesvatohorská studánka z parkoviště (leží u silnice směrem na Háje), přijdete jako první na Svatohorské náměstí. V jeho středu stojí na sloupu soška Panny Marie Svatohorské, za zády budete mít kalvárii a přímo před sebou poutní místo, po levé straně se pak nachází poutnické krámky a také cesta k dalšímu zázračnému místu – svatohorské studánce. Její pramen je bohužel poškozen hornickou činností, a tak se o jejích účincích dnes přesvědčit nemůžeme.

Místa posledních bojů II. světové války

Ze Svaté Hory se za dobrého počasí otevírá nádherný výhled na okolní krajinu. Směrem na Milín se v krajině tyčí haldy upozorňující na místa bývalých uranových dolů, lze také zahlédnout kostelík sv. Petra a Pavla na Slivici, toto místo je zajímavé především z toho důvodu, že právě zde došlo k poslední bitvě II. světové války na našem území. Rekonstrukci slivické bitvy zde pořádá skupina nadšenců jednou za dva roky.

naučná stezka vedoucí lesoparkem Padák

Odpočinek a relaxace

Ve městě najdeme i místa vybízející k procházkám a odpočinku. Jedním z nich je i vrch Padák se skiareálem a lesoparkem, kterým prochází naučná stezka, prostor k rekreaci a sportovnímu vyžití poskytuje také areál Nového rybníka.

GPS: 49°41'05.1"N 14°01'01.8"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Jirka Jiroušek, SchiDDDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, okolí Dobříše – po stopách Karla Čapka i těžby zlata
Publikováno: 18.6.2020
Dobříš je sice zajímavá sama o sobě, ale my doporučujeme výlet i do okolí. Mezi nejoblíbenější místa patří Památník Karla Čapka na okraji nedaleké Staré Huti a Nový Knín spojený s těžbou zlata.

ČR, Lešetice – bývalý pracovní tábor, židovský hřbitov a osada Slivice
Publikováno: 9.5.2019
Okolí Lešetic je spjato s těžbou uranové rudy, možná vás ale překvapí i okolní krajina, která má taky něco do sebe. Blízko vsi se nachází památník politických vězňů a dá se odtud vyrazit i na další zajímavá místa.

ČR, Obecnice: Vodní nádrž i partyzánské úkryty
Publikováno: 11.4.2019
Venku všechno kvete, ptáci zpívají a vše je tak nějak veselejší. Po dlouhé zimě touží většina z nás jen vyrazit do přírody a užívat si první jarní paprsky. S námi se na jednu takovou procházku můžete vydat.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 1.11.2018
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR: Z Kamenného přívozu do Pikovic – procházka Posázavskou stezkou
Publikováno: 25.10.2018
Pokud se chcete projít nejkrásnějším a nejromantičtějším úsekem podél řeky Sázavy, potom úsek z Kamenného Přívozu do Pikovic je skvělá volba. Nahlédneme do historie trampingu, podíváme se na chaty a osady zasazené do skal, vyhlídky, vodopády, skalní útvary a mnohé další. Všechno umocní řeka, někde dravá a někde se líně valící podél skal.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny
Publikováno: 27.9.2018
Nejvyšší vrchol Brd ležel ještě nedávno ve vojenském újezdu, který nebyl přístupný ani o víkendech a státních svátcích. S otevřením CHKO Brdy už ale nejvyšší bod této oblasti můžete pokořit.

ČR, Rabštejn nad Střelou – procházka kolem „vodopádů“
Publikováno: 30.8.2018
Pokud se použije spojení slov severní Plzeňsko a voda, mělo by být všem milovníkům turistiky jasné, že se bude jednat místo s protékající řekou Střelou. Své jméno získala podle rychlosti a dravosti, jakou si razí cestu k soutoku s Berounkou.

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů
Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou – VIDEO
Publikováno: 22.5.2018
Chcete spojit výlet do krásné přírody s výletem do české historie? Vyrazte do obce Tetín nedaleko Berouna. Nejenže tu podle pověsti sídlila Krokova dcera Teta, ale také tu ve zdejším hradišti zavraždili kněžnu sv. Ludmilu.

ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody
Publikováno: 10.5.2018
Poutní kostel na Makové nad Smolotely je krajinnou dominantou, která se právem pyšní přezdívkou barokní perla středního Povltaví, ale také oázou klidu obklopenou překrásnou přírodou.

ČR, Brdy: Kam na běžky?
Publikováno: 1.2.2018
Nebojte se vyrazit do Brd i v zimě, zdejší krajina je totiž krásná v každém ročním období.

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí
Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Stará Huť – naučná stezka Karla Čapka
Zvolte si podle délky jednu ze tří tras a vydejte se na okružní stezku Karla Čapka. Od parkoviště...


Souvisejicí videa

ČR: Tetín – poutní místo a hradiště nad Berounkou
Obec Tetín nedaleko Berouna nabízí krásnou přírodu, ale také českou historii. Dle pověsti tu sídl...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 13. 7. 2020
svátek:Markéta
dnes:
pondělí 13.7.
22 °C
zítra:
úterý 14.7.
23 °C