www.infoglobe.cz » ČR: Renesanční zámek Březnice

ČR: Renesanční zámek Březnice

Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

Březnice (M. Svátková)

Pojedete-li vlakem, zastaví asi půl kilometru od zámku. Od autobusové zastávky půjdete asi 300 metrů (autobus z Příbrami a Strakonic) nebo se v těsné blízkosti zámku nacházejí dvě parkoviště, která jsou zdarma. Dostat se sem tedy není vůbec komplikované.

zámek Březnice

Za svůj vznik vděčí zámek Březnice zřejmě Zlaté stezce, kudy se do českých zemí převážela hlavně sůl. V té době zde ale stála jen tržní osada a pak v první polovině 13. století gotická tvrz, která patřila rodu Buziců. V roce 1422 však byla tvrz dobyta katolickými vojsky a i s městem vypálena. Na počátku 16. století ji získali Malovcové, kteří dali částečně opravenou tvrz rozšířit – přibyl vnější hradební systém s vodním příkopem. O renesanční vzhled se však postaral až další majitel – Jiří z Lokšan. Italští mistři, které povolal, respektovali dispozice tvrze, ale i tak přístavbami a úpravami vznikl renesanční zámek se sgrafitovou výzdobou s psaníčkovými tvary. Po jeho smrti převzala správu panství jeho žena a zámek se stal významným společenským centrem, kde se dokonce konala „skandální“ svatba arcivévody Ferdinanda (syna císaře Ferdinanda I.) s měšťankou.

zámek Březnice   pohled na zámek z parku (foto K. Bezděk)

Na zámku se pak vystřídalo několik dalších majitelů. Byly dokončeny poslední renesanční úpravy, které zahrnovaly i výstavbu kaple. Posledními vlastníky byl rod Pálffyů, kterým byl na základě prezidentských dekretů majetek zkonfiskován. Nyní je zámek ve správě Národního památkového ústavu.

kaple, která je součástí zámku

Březnice nabízí několik návštěvních okruhů. Tím prvním jsou zámecké interiéry, kteréLokšanská knihovna (foto K. Bezděk) přibližují jednotlivé šlechtické rody. Projdete se empírovým salonem, malou jídelnou ve stylu druhého rokoka, renesanční jídelnou nebo třeba salonem s loveckými trofejemi, který připomíná záliby posledního majitele – Jana Pálffyho. V dalším okruhu jsou tyto interiéry obohaceny o prostory hodovního sálu a hlavně o unikátní Lokšanskou knihovnu s nástěnnými malbami a dobovými skříněmi. Je to nejstarší zámecká knihovna v Čechách. Rozhodnete-li se pro návštěvu zámeckých zbrojnic, uvidíte většinu druhů zbraní od 15. do 19. století – chladné, palné, útočné i obranné. Doporučuji i prohlídku zámecké kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, která trvá 5 až 10 minut. Novinkou návštěvnické sezony 2017 je okruh zaměřený na Rok renesanční šlechty podle celoročního programu NPÚ. Uvidíte vystavené grafiky z 16. století.

hodovní sál (foto K. Bezděk)

Po náročném, ale zajímavém vyprávění o historii zámku a o životě jeho obyvatel pro vás bude procházka anglickým parkem příjemným zpestřením. Návštěvu doporučuji zakončit na zahrádce zámecké kavárny U Bylinkové zahrádky a vychutnat si tak atmosféru dávných časů.

kavárna U Bylinkové zahrádky

Do celého venkovního areálu zámku se dostanete jak s kočárkem, tak na vozíčku. Ale pozor, není sem povolen vstup se zvířaty, tentokrát je budete muset nechat doma.

zámecký park

Zámek ale není jedinou památkou široko daleko. Ve městě Březnice se nachází židovská čtvrť Lokšany se synagogou, která je veřejnosti zpřístupněna po více než 60 letech, nebo kostel sv. Ignáce a Františka Xaverského. Já osobně doporučuji navštívit asi 20 km vzdálený zámek Blatná nebo Hornické muzeum v Příbrami.

GPS: 49°33'26.9"N 13°57'21.2"E

www.zamek-breznice.cz

 

Text: Lenka Bauerová

Foto: Lenka Bauerová, Miluše Svátková, K. BezděkDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Příbram
Publikováno: 10.7.2008
Nachází se ve středočeském kraji asi 60 km jihozápadně od Prahy. Dnes zde žije přibližně 35 000 obyvatel. Příbram je známá jako historické hornické město, které připomíná jedno z největších hornických muzeí v ČR, Hornické muzeum Příbram, součástí kterého je i rozsáhlý skanzen.

ČR: Michalovice – procházka na Michalovickou putnu
Publikováno: 27.8.2020
V parném letním dni se ne každému chce trávit čas celodenním pochodem, ale co dělat, pokud nechcete ani proležet celý den u vody? Jestliže hledáte kompromis, je dnešní procházka pro vás skvělým tipem. Zajímavý výlet navíc ocení i děti, nudit se rozhodně nebudou. Celou cestu lze také absolvovat se psem či na kole.

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým
Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 25.11.2021
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů
Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody
Publikováno: 10.5.2018
Poutní kostel na Makové nad Smolotely je krajinnou dominantou, která se právem pyšní přezdívkou barokní perla středního Povltaví, ale také oázou klidu obklopenou překrásnou přírodou.

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí
Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR: Tipy na výlety za památkami jižních Čech
Publikováno: 3.10.2020
Na stromech se barví listí, ale sluníčko se ještě nevzdává. Babí léto k výletům jen vybízí. Víte, kam vyrazit v jižních Čechách?

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky I
Publikováno: 10.5.2017
Tentokrát se vydáme do statutárního města Mladá Boleslav, které se nachází ve Středočeském kraji. Město vzdálené necelých 50 kilometrů severovýchodně od Prahy je známé především sídlem světové automobilové značky.

ČR, Mladá Boleslav – město nejen známé automobilky II
Publikováno: 17.5.2017
Minulý týden absolvovali výlet historií a památkami města Mladá Boleslav, dnes navštívíme hlavní turistický magnet, kde se více než sto let vyrábějí automobily. Asi už tušíte, že řeč bude o závodě a muzeu automobilky Škoda.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Souvisejicí videa

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk
Město Strakonice se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy či „Čezetami“ České zbrojov...

ČR: Písek - město plné romantiky
Jihočeský Písek je starobylé město ležící na vodáky oblíbené řece Otavě. Mimo jiných skvostů je&n...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X