www.infoglobe.cz » ČR: Říše středu v Praze

ČR: Říše středu v Praze

Publikováno: 12.11.2015
Bohaté depozitáře Národního muzea skrývají poklady. Když se otevřou, umožní nám zblízka až na dotek kontakt se svědky dávných časů, cizích zemí a strastiplných dlouhých cest. Období let cca 200 až 1650 n. l. v Číně vám prostřednictvím vzácných sbírkových předmětů přiblíží výstava „Říše středu“ v Náprstkově muzeu.

„Říší středu“ se už od starověku označuje centrální území ovládané čínským impériem, geografická oblast natolik rozsáhlá, soběstačná a nezávislá, aby sama sebe považovala za nejmocnější a nepokořitelnou. Víte, co mají společného papír, litina, střelný prach, knihtisk, porcelán, hedvábí a kompas? No ano, jsou to vynálezy původem z Číny, do Evropy dopravené po tzv. Hedvábné stezce. Důkaz čilého obchodu Evropy se středověkou Čínou byl nalezen při jednom archeologickém výzkumu i v Praze. A tento exponát – porcelánovou misku – si můžete mezi ostatními také na výstavě prohlédnout.

porcelánová mísa – exportní porcelán, tzv. kraak s typickým dekorembílá keramika je považována za předchůdce porcelánu – dynastie Sung (960–1279) až Jüan (1271–1368)

Ovlivňování kultur bylo ale oboustranné. Čínská společnost se v tomto období velmi proměňovala. Zvenčí přišel do Číny např. buddhismus, jeden ze tří hlavních dosud živých náboženských směrů (těmi dalšími jsou konfuciánství a taoismus). Toho se týká i nejvzácnější exponát výstavy, předmět patřící do kolekce tzv. top 10 nejvzácnějších předmětů ve sbírkách Národního muzea vůbec. Je jím 34 cm vysoká dřevěná soška bódhisattvy soucitu. Jde o jedno z nejoblíbenějších božstev, bytost, která se vzdala úsilí o vlastní osvícení ve prospěch pomoci druhým na této cestě. Zde je zobrazena jako krásná dívka, napadne vás asi paralela s Pannou Marií. Další exponáty v první části výstavy jsou hrobové figury představující lidi, zvířata a předměty, o nichž se věřilo, že mrtvému mohou být k užitku, a fantastická zvířata jako ochránci hrobky.

    bóthisattva Kuan-jin – dynastie Tchang (618–907) až Sung (960–1279)bóthisattva Kuan-jin patřila k nejoblíbenějším buddhistickým božstvům        Buddha Amitájus držící nádobu s nápojem nesmrtelnosti

Život v Číně před rokem 1550 n. l. pomáhají přiblížit dva hedvábné svitkové obrazy. 10 m dlouhý svitek „Klid a mír na řece“ zobrazuje mužský svět obchodu, podnikání a cest. Druhý obraz je 8,5 m dlouhé vyobrazení výjevů z ženské části paláce „Jaro v paláci Chanů“. Jsou plné detailů – oděvy, zbraně, zvířata, lodě, starožitnosti a umělecké předměty, ordinace lékaře, kancelář písaře atp. A také svitek ze života Tchao Jüan-minga, který žil v čase Šesti dynastií (kolem r. 400) a byl obdivován pro dobrovolnou volbu života v bídě před úřednickou kariérou v poměrech, s nimiž nesouhlasil. Jeho text Návrat (překlad Marta Ryšavá a Josef Hiršal) si můžete pročítat posléze doma v klidu, na stránkách aplikace muzea.

Klid a mír na řece – malba na hedvábí

detail svitkového obrazudetail svitkového obrazu

Nejlépe tehdejší společnost pochopíme na osudech konkrétních lidí. Představu o životě Číňanů názorně pomáhají dotvořit drobné popisy osudů a peripetií fiktivních dětských postav, které budou bavit nejen malé návštěvníky. Li C´-jüan je vzdělaný chlapec z bohaté rodiny, Borte je dcera mongolského nájezdníka, Che-šang mladý buddhistický mnich. Děti si pro udržení pozornosti na výstavě mohou doplňovat pracovní list. Další rozšíření vědomostí o tehdejší Číně a vystavených předmětech poskytuje návštěvníkům muzeum prostřednictvím série QR kódů a aplikace do mobilních telefonů.

detail svitkového obrazudetail svitkového obrazu

A v neposlední řadě připravilo Náprstkovo muzeum sérii doprovodných přednášek a workshopů.

hrobové figury dvorních dam představují dobový ideál krásy, dynastie Tchang (618–907)   váza, cloisionné - dynastie Ming (1368–1644)   kamenná stéla s bódhisattvou Kuan-jin

Čína, její příroda, tradiční kultura a bohatá minulost stále vzbuzují zvědavost. Nikdy ji úplně nepoznáme, nikdy jí zcela neporozumíme, ale na výstavě, jako je tato, propadneme jejímu kouzlu.

GPS: 50°05'02.4"N 14°24'59.5"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Národní muzeum



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – v cestě koně a vodopády
Publikováno: 7.11.2015
Zdálo se, že probouzet se do horských rán naplněných příjemným oparem se nám nikdy nemůže omrzet. V našem hostelu jsme spali už několikátou noc a při každé snídani na terase pod horskými štíty jsme dumali, jestli jsou i místní pořád tak okouzleni.

Čína, Na studiích: Li-ťiang – Jsi turista? Zaplať!
Publikováno: 10.10.2015
Už v minulém článku jsem tak trochu začala vyprávění o jezeru La-š'-chaj 拉市海, ke kterému jsme se chtěli vypravit. Jezero se rozkládá při jižním úpatí Sněžné hory nefritového draka (čínsky Jü-lung süe-šan 玉龙雪山) v nadmořské výšce přes 2 400 metrů, jeho plocha činí asi 5 330 hektarů. Dříve tudy vedla stará koňská čajová stezka, velmi důležitým artiklem byl chuťově výrazný čaj pchu-er 普洱. Dnes je jezero hnízdištěm téměř šedesáti druhů ptáků – v zimě se jich tu slétne na třicet tisíc. Nejlepším časem na jejich pozorování je prý prosinec.

Čína, Na studiích: soutěska Tygřího skoku – ráj na dohled
Publikováno: 17.10.2015
Z Li-ťiangu 丽江, malého a turisticky velmi známého jihočínského městečka, jsme odjížděli vcelku rádi. Trochu nás tížilo pomyšlení, že se do našeho hostelu budeme muset na zpáteční cestě vrátit, ale rozhodli jsme se hodit starosti za hlavu a těšit se na další dobrodružství.

Čína, Na studiích: Chu-tchiao sia – kde tygři dávají dobrou noc
Publikováno: 24.10.2015
Ačkoliv se zdálo, že nějaký balvan na nás cestou do hostelu zkrátka spadnout musí, řidič nás dovezl v naprostém pořádku a ještě jsme zvládli viset z okýnek a fotit okolní krajinu, jako by to byla jediná příležitost. Během několika následujících dnů jsme však zjistili, že toho místa se snad skutečně nelze nabažit...

Čína: Na studiích – Li-ťiang: vstup zakázán
Publikováno: 3.10.2015
Návštěvu jihočínského městečka Li-ťiang 丽江 jsme nezačali právě ideálně. Díky mé snaze bydlet „mezi místními“ jsme mezi nimi bydleli možná až příliš. Od samotného historického centra jsme byli vzdáleni dobrou půlhodinu jízdy autem a k našemu hostelu nejelo ani taxi, natož pravidelný linkový autobus. Hostitelka byla – mírně řečeno – nepříliš pohostinná a do toho všeho pršelo, jako kdyby měl přijít konec světa.

Čína: Na studiích - Ta-li: kouzelné jezero s kouzelným dědečkem
Publikováno: 12.9.2015
Ta-li 大理 je městečko etnika Pai 白. Na první pohled je patrný jiný ráz, než je tomu u chanských 汉 (tj. etnicky čínských) měst. Poté, co jsme se ubytovali, jsme procházeli uličkami kolem našeho hostelu. Nějakým zázrakem se nám povedlo ubytovat v místě, kde jsme nepotkávali ani zahraniční, ani čínské turisty – to byla opravdu příjemná změna.

Čína: Na studiích – Ta-li: uhni mi z cesty
Publikováno: 19.9.2015
V Ta-li 大理, městečku ležícím v jihočínské provincii Jün-nan 云南, jsme se snad každý den našeho pobytu probouzeli do chladného slunečného rána. Oproti rozpáleným uspěchaným velkoměstům to byla příjemná změna. Tady jsme najednou získali spoustu životního prostoru a nemuseli jsme neustále uhýbat před motorkáři, cyklisty s různými náklady, zuřivými řidiči aut a autobusů a dalšími a dalšími nástrahami.

Čína: Na studiích – Li-ťiang: na samotě u jezera
Publikováno: 26.9.2015
Nastal čas odjezdu z městečka Ta-li 大理, kde se nám ani po pár dnech nepřestalo líbit. Rozloučili jsme se s pohostinnou paní domácí, jejím tatínkem i jejich obřím štěnětem, naložili batohy na záda a vydali se k zastávce autobusu.

Čína: Na studiích – Ta-li: konečně využíváme bundy
Publikováno: 5.9.2015
Po několika dnech strávených v Kchun-mingu 昆明 nastal čas, abychom se z „města věčného jara“ vydali dál. Naším dalším cílem bylo o poznání menší městečko Ta-li 大理 v jihočínské provincii Jün-nan 云南 (stejně jako Kchun-ming, hlavní město této provincie).


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X