www.infoglobe.cz » ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervace SOOS

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervace SOOS

Publikováno: 23.7.2015
Zveme vás na výlet až na samý západ Čech. Uvidíte opravený hrad, zříceninu hradu, památkově chráněné hrázděné domy, úzkorozchodnou železnici a pozoruhodné přírodní jevy – mofety v přírodní rezervaci i mimo ni. Tak jedeme?

Obce mezi Františkovými Lázněmi, Kynšperkem nad Ohří a Skalnou se sdružily do mikroregionu Kamenné Vrchy. Dobře se tu jezdí na kole. Vyznačené trasy vedou po málo frekventovaných silničkách nebo polních cestách a celý mikroregion leží v ploché pánvi bez velkých převýšení. Nebojte se proto vyjet i s dětmi, výlet bude zábavný i pro ně.

Začněme třeba ve Skalné, malém městečku 3 km od hraničního přechodu Vojtanov. Místním slavným rodákem je fotbalista Pavel Nedvěd, který tu prožil dětství. Obec vznikla před cca 800 lety kolem hradu Vildštejn. Ten je dnes v soukromých rukou, můžete tu navštívit stylovou restauraci a minizoo na nádvoří s malými čuníky či klokanem.

náves ve SkalnéVildštejn

Asi dva kilometry od Vildštejna stojí nepřehlédnutelná fotogenická zřícenina Starý Rybník. Přestože se v jejích útrobách skrývají krásné na sloupech klenuté sklepy, důrazně doporučuji dodržet zákaz vstupu. Nedávno se zřítila boční zeď, stavba není staticky zajištěna a vstup do hradu proto není bezpečný. Obejděte ale oba přilehlé rybníky, v jejichž hladinách se zřícenina v každou denní dobu odráží. Pořídíte zde díky tomu působivé fotografie.

zřícenina Starý Rybník vošnovská kaple

Odsud se dá pokračovat 3,5 km do Žírovic, kde je atrakcí Motýlí dům, nebo jinou trasou přes Vonšov, kolem nově opravené barokní kaple. Z obou obcí je to pak cca 2 km do obce Nový Drahov, kde nejspíše budete obdivovat hrázděnou architekturu chebského typu. Jednotlivé stavby jsou roztroušeny ve všech obcích. Zde je ale seskupeno několik památkově chráněných velkých statků.

Nový Drahovstatek v Novém Drahově

A už jste jen kousek od národní přírodní rezervace SOOS. Jedná se o rozlehlé rašeliniště a slatiniště. Přes něj vás provede 1,5 km dlouhý chodník s instalovanými infopanely. Chebská krajina je charakteristická tzv. mofety, přirozenými bahenními vývěry CO2, které jsou pozůstatkem sopečné činnosti, a můžete na ně narazit zcela náhodně kdekoli v přírodě. Proslulé a snadno nalezitelné jsou např. 7 km vzdálené Hartoušovské mofety (50°7'58.101"N, 12°27'47.119"E). Zde v rezervaci se budete procházet po dně vyschlého minerálního jezera s typickou faunou i flórou. Roste zde například slanomilná orchidej korálice trojklanná a další slanomilné rostliny.

národní přírodní rezervace SOOSmalá bahenní sopka v rezervaci SOOS

Pokud by to vaše děti nudilo, je tu připravena jiná atrakce. Nadšencům se podařilo znovu zprovoznit úzkorozchodnou (600mm) železnici, kterou se původně přepravoval vytěžený jíl. Čtvrt hodiny trvající jízda malou mašinkou po okraji rezervace je pro děti zábavná, stejně tak jako expozice „Dějiny země“ u vstupu do rezervace, kde jsou vystaveny modely dinosaurů. V rámci jedné vstupenky můžete navštívit ještě expozici Příroda Chebska a Příroda SOOSu a expozici Ptačí svět Chebska. Úzkorozchodná železnice ale nejezdí denně, o jejím provozu je vhodné se předem informovat na stránkách CS IMC Plzeň, který se o dráhu stará.

úzkorozchodná železnicedinosauři v expozici u vstupu do rezervace

GPS: (Skalná) 50°10'11.8"N 12°21'38.3"E

Text a foto: Radka SnížkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rezervace SOOS
Publikováno: 25.8.2007
Rezervace se nachází v malé obci Hájek, 6 km od Františkových Lázní.

ČR, Přírodní krásy země příběhů II
Publikováno: 29.5.2019
Minulý týden jsme vás zavedli k lomu Velká Amerika, ke krasové propasti Macocha nebo ke skalnímu městečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v poznávání přírodních míst Česka pokračovat. Naší další zastávkou bude přírodní sopečná rarita Soos.

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

Františkovy Lázně nebo také Franzensbad
Publikováno: 20.8.2010
Město, kde se hovoří česky i německy. Místo, z něhož naleziště pramenů udělalo nejprve kolonii města Chebu a po schválení projektu veřejné zástavby, dne 27. dubna 1793, i ulicovou vesnici s hlavní třídou. Projekt schvaloval císař František I. a tento den je považován za datum založení Františkových Lázní. Dnes město žije čilým turistickým a lázeňským ruchem.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolí
Publikováno: 2.2.2015
Na rozdíl od devadesátých let se už nyní neopakuje tak často, abychom byli svědky zápisů dalších objektů či rezervací v ČR na Seznam světového dědictví UNESCO. Nyní ale tato výjimečná událost opět nastává, o zápis do tohoto prestižního seznamu se uchází "Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří", žádost předkládají společně česká a vedoucí německá (saská) strana. V následujícím roce se rozhodne, zda krajina bude zapsána.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Lázeňské město Františkovy Lázně
Západočeské město plné parků, kolonád a historických budov (od 17.stol) s kavárničkami a obchůdky...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X