www.infoglobe.cz » ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO

Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.

Strakonice vznikly pravděpodobně v druhé polovině 12. století spojením několika vesnic v jeden celek. Na počátku 13. století začal rod Bavorů budovat místní hrad a v roce 1367 byla Strakonicím potvrzena městská privilegia. Už od poloviny 13. století patřila část hradu řádu johanitů, později známých také jako maltézští rytíři. Od roku 1421 se hrad stal sídlem velkopřevorů řádu, a tím pádem hlavním centrem johanitů v zemích Koruny české.

Strakonice

Na přelomu 19. a 20. století se ve Strakonicích začal prudce rozvíjet průmysl a jeho velký vliv je patrný dodnes. Nejvýznamnější pro město bylo založení textilní továrny Fezko a později pak České zbrojovky (ČZ). Ve Strakonicích se vyráběly i slavné motorky značky Jawa. Velkou roli hrál (a stále hraje) i místní pivovar, který je dnes unikátní tím, že v něm pivo vaří žena.

StrakoniceStrakonice

Fenoménem Strakonicka je i dudácká tradice – vždyť o nedalekém Bavorově se zpívá i v jedné z našich nejznámějších lidových písní a pověst o Švandovi dudákovi zná asi každý. Mnohaletá dudácká tradice je stále udržována mladými muzikanty a vytváří atmosféru, ve které se daří pravidelným setkáním dudáků. Každé dva roky se proto ve městě koná mezinárodní dudácký festival, který přitahuje diváky z celého světa. Pokud vás zajímá hudba a lidové tradice, určitě si ho nesmíte nechat ujít! Více informací a ukázky z minulých ročníků najdete na www.dudackyfestival.cz.

budova České spořitelnyhistorické centrum Strakonic

Mimo dudácký festival je asi největším turistickým lákadlem místní středověký hrad, ve kterém zároveň najdete Muzeum středního Pootaví, městskou knihovnu a městské kulturní středisko. Můžete vylézt na nejstarší věž Rumpál, kterou zde postavili už kolem roku 1300. Druhá věž Jelenka pak byla přistavěna zhruba o 200 let později. Celý areál hradu nedávno prošel rozsáhlou rekonstrukcí, a proto dnes doslova září novotou.

hrad

hradhrad

Zajímavé památky najdete i na Velkém náměstí, opravdu krásná je například neorenesanční radnice se sgrafitovou výzdobou podle návrhu Mikoláše Alše. Naproti radnici pak stojí taktéž renesanční spořitelna a dům U Hroznu. Zachovaly se i středověké Masné krámy – zastřešená úzká ulička, která je z obou stran lemovaná krámky. V barokní době na počátku 18. století byl vchod do uličky z náměstí zakryt branou. Poznáte ji podle plasticky znázorněné porážky vola v reliéfu štítu. Za prohlédnutí určitě stojí i dva domy na konci náměstí, které svým stylem připomínají jihočeskou lidovou architekturu, takzvané selské baroko.

neorenesanční radnice

centrum Strakoniccentrum Strakonic

Návštěvu Strakonic doporučujeme spojit s výletem do některé z okolních obcí jako například Volyně, Bavorov či Blatná. Nebo se můžete projít proti proudu řeky Otavy přes Podskalí. Na Strakonice se bohužel často kvůli kráse a slávě okolních měst zapomíná, přitom by byla škoda je ze seznamu vašich výletních cílů vynechat.

GPS: (Velké náměstí) 49°15'40.6"N 13°54'07.8"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: KetsaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

České Budějovice: výstava orchidejí
Publikováno: 11.2.2016
Kdo v únoru 2016 od 12. do 21. navštíví Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, bude mít možnost obdivovat krásu královské květiny orchideje. Výstava orchidejí, bromélií a jiných exotických květů je doplněna i o zástupce z živočišné říše.

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým
Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.

ČR, Prácheň – zřícenina tajuplného hradu nad Horažďovicemi
Publikováno: 11.7.2019
Na první pohled nenápadná zřícenina je místem spjatým s nejstaršími dějinami naší vlasti a její okolí je domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů.

ČR, Sušice: Procházka branou Šumavy
Publikováno: 13.6.2019
Město vzniklo v širokém údolí řeky Otavy pod hřebenem Svatoboru už v časech příchodu Slovanů. Bohatství Sušici přineslo převážně rýžování zlata v Otavě a Zlatá stezka. Nejznámějším sušickým artiklem jsou ale bezesporu zápalky Solo. Továrna na jejich výrobu byla ve městě postavena v roce 1839 a fungovala až do roku 2008.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 1.11.2018
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR: Churáňov: za Karlem Klostermannem
Publikováno: 14.6.2018
Jedno z neoblíbenějších lyžařských středisek Šumavy je zajímavé i v létě. Je ideálním výchozím místem pro poznávání okolí.

ČR: Holašovice – vesnička jak z pohádky
Publikováno: 3.5.2018
Jižní Čechy jsou krásný a turisty oblíbený kraj. Nejvíce láká Český Krumlov, ale každá druhá vesnička tu vypadá jako z pohádky. Náves se zdobenými štíty je takovým prototypem klasické české vsi, a když je na návsi ještě rybník, vůbec byste se nedivili, že si tam vodník bude šít na vrbě boty. Přesně takovou pohádkovou vesničkou jsou Holašovice, zapsané roku 1998 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky
Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou
Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou
Publikováno: 21.4.2016
V krásné přírodě jižních Čech (asi 17 km od Jindřichova Hradce) se nachází jedno opravdu romantické a pohádkové místo – vodní zámek Červená Lhota. Stojí na malém skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím ho spojuje jen kamenný most.

Netolice: poutní mše a slavnosti na zámku Kratochvíle
Publikováno: 7.9.2019
Zámecký areál spolu s kostelem Narození Panny Marie je považován za perlu italského stavitelství v Čechách. V neděli 8. září se uskuteční poutní mše k svátku Narození Panny Marie a k této příležitosti i celodenní zajímavý program.


Souvisejicí videa

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk
Město Strakonice se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy či „Čezetami“ České zbrojov...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2019
Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou rozmanitost a neopakovatelnou atmosféru. Poslední zářijový víkend je na zámku Schloss Hof věnován krásné tradici pouštění draků, která se těší popularitě již celá tisíciletí a svůj původ má v daleké Číně.

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 9. 2019
svátek:Berta
dnes:
pondělí 23.9.
20 °C
zítra:
úterý 24.9.
20 °C