www.infoglobe.cz » ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
ČR, Šumava: Černé a Čertovo jezero – pozůstatky doby ledové – VIDEO
Publikováno: 27.2.2023
Nedaleko města Železná Ruda můžete na Šumavě během jednoho výletu navštívit hned dvě krásná ledovcová jezera. To větší z nich – Černé – je navíc největší jezero v České republice, které vzniklo bez přispění člověka.
Pokud na výlet vyrazíte z obce Špičák, kde se nachází nejbližší vlaková stanice a také zde snadno zaparkujete, čeká vás nejdříve prudký výstup po špičácké sjezdovce, pak už ale po pohodlné cestě smrkovým lesem dojdete k nedalekému Čertovu jezeru.
Čertovo jezero se nachází v nadmořské výšce 1 030 metrů, dosahuje hloubky přes 35 metrů a jeho rozloha je 10,33 ha. Zajímavé je, že jako jediné ledovcové jezero u nás patří do povodí Dunaje, protože voda z něj odtéká jezerním potokem do říčky Řezné a dále do Německa.
Stejně jako nad Černým jezerem se nad tím Čertovým zvedá majestátní Jezerní hora, kterou téměř celou pokrývá smrkový prales. Zachoval se zde hlavně díky tomu, že za minulého režimu patřila skoro celá oblast do nepřístupného pohraničního pásma a dnes je přísně chráněná.
Po cestě dále na Černé jezero vás čeká nejdřív výšlap směrem na horu Špičák a následně po několika kilometrech prudký sestup. Černé jezero se rozkládá na ploše 18,43 ha v nadmořské výšce 1 008 metrů a jeho maximální hloubka dosahuje 40,6 m.
Své jméno získalo pravděpodobně díky temnému odrazu hustého lesa, který jej obklopuje, a také kvůli tmavé usazenině pylu stromů na dně. Jeho voda odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy a následně Berounkou a Vltavou až do Labe. Čeho si určitě při návštěvě všimnete, je malá vodní elektrárna, která vodu z jezera také využívá. V letech 1929 a 1930 byla totiž na Černém jezeře postavena naše první přečerpávací elektrárna, která dodnes funguje.
Od Černého jezera se buď můžete vrátit zpět na Špičák se zastávkou na rozhledně na jeho vrcholu, nebo pokračovat některou ze 3 dalších cest. Vyrazit samozřejmě můžete i na kolech, případně v zimě na běžkách.
Šumava je krásné místo. Sami jsme tam několikrát byli a proto bych sem chtěla doporučit ubytování - http://www.nadrybnikem.eu/ubytovani-plzensko/. Myslím si, že lepší ubytování na Šumavě není.
Hojsova Stráž možná není tak rušná jako Špičák a Železná Ruda, zvláště zavítáte-li sem mimo sezonu. Jako výchozí místo pro výšlap na Pancířský hřbet je přímo ideální, počítejte ale, že se při výstupu na Můstek pořádně zapotíte. Kromě toho se i v samotné vsi nachází mnoho zajímavostí.
Mnoho částí Českého lesa patří k těm koutům Česka, které na své objevení ještě čekají. Pojďme se teď společně projít po krásné naučné stezce nedaleko Domažlic.
Láká vás turistika v zimě? Dnes vám představíme 5 míst, která se rozhodně vyplatí navštívit. Na své si tu přijdou jak lyžaři, tak i turisté. Nechte se unést mrazivou atmosférou i kouzelnými výhledy.
Město vzniklo v širokém údolí řeky Otavy pod hřebenem Svatoboru už v časech příchodu Slovanů. Bohatství Sušici přineslo převážně rýžování zlata v Otavě a Zlatá stezka. Nejznámějším sušickým artiklem jsou ale bezesporu zápalky Solo. Továrna na jejich výrobu byla ve městě postavena v roce 1839 a fungovala až do roku 2008.
Ať už přijíždíte do Sušice z jakéhokoli směru, vrch Stráž s kaplí svatých Andělů Strážných nelze přehlédnout. Spolu se Svatoborem patří k nezaměnitelným dominantám tohoto pošumavského města.
Nejvýše položený hrad v Čechách, největší vodní plocha v Čechách, největší národní park v Čechách, největší síť cyklostezek a cyklotras v Čechách a možná i nejlepší aktivní dovolená v Čechách.
Karanténa nám dává v podstatě jedinou možnost, jak si užít čerstvý vzduch, a to jsou procházky ve volné přírodě, ideálně v místech, kde budeme sami. Pojďme tedy chvíli přestat panikařit z toho, co všechno se nesmí a užijme si tiché pozorování probouzející se přírody. Je to totiž krása!
Zdaleka viditelný vrchol Poledníku nedaleko Prášil je snadno rozpoznatelný i díky rozhledně, která patří mezi nejvýše položené stavby tohoto typu v naší republice.
Na rozhraní CHKO Šumava a přírodního parku Kochánov najdete hned u hlavní silnice z Klatov na Železnou Rudu vesničku jménem Javorná. Zastavte se na chvíli u zdejšího kostela sv. Anny s unikátními věžemi krytými šindelem, nebo Javornou rovnou využijte jako skvělou základnu pro pěší i cyklovýlety po okolí.
Krasavec zdobící šumavské vrchy a nejvýše položený královský hrad v Čechách. Hrad Kašperk se mnohým turistům může zdát nedobytný i dnes, v době, kdy už se nemusí bránit žádným válečným nájezdům.
Městečko ležící nejblíž k hradu Kašperk, respektive v jeho podhradí, Kašperské Hory, je ozdobou Šumavy. Hned na první pohled si ho řada turistů nejspíš zamiluje. Je ideálním základním táborem pro výlety po okolí ať už na kole, či pěšky.
Sušice se mezi lidmi proslavila svou legendární továrnou na výrobu sirek a mezi vodáky svým kempem, odkud většina z nich začíná svou pouť po řece Otavě. Stojí na samé hranici s Národním parkem Šumava a CHKO Šumava, což poslední dobou přidává Sušici na turistickém významu.
Přemýšlíte, kam vyrazit na výlet na Šumavu? Jestli nechcete jezdit autem, může být skvělou možností hora Špičák a její okolí. Čeká vás krásná příroda, nezapomenutelný výhled i možnost navštívit dvě nedaleká ledovcová jezera.
Nedaleko Plzně se v malém městečku Plasy nachází cisterciácký klášter, který založil Vladislav II. V r. 1421 ho však vypálili husité. Barokní vzhled kláštera a přilehlých budov je dílem architektů Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Jeana Baptisty Matheye, kteří v letech 1661 až 1739 vedli přestavbu kláštera do podoby, ve které ho známe dnes.
Malá horská obec s dávnou historií rýžování zlata, kterou procházela obchodní Zlatá stezka. Dnes celoročně navštěvované rušné turistické centrum. Území slatí, smíšených lesů a okolních obcí vytváří oblast zvanou Kvildsko, kde v krajině chladného podnebí, s polohou více jak 1000 metrů nad mořem, přesto najdete mnoho vzácných druhů vegetace.
Mezi oblasti, které nás přitahují svou krásou, patří i šumavské Povydří, kterým kdysi procházela Zlatá stezka – významná obchodní cesta spojující Podunají a české země. Jedním z míst, kde po celodenním pochodu karavana nocovala, a soumaři nabírali nové síly, byla Turnerova chata (Turnerhütte).
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
Nenechte si ujít akci, která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.