www.infoglobe.cz » ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny

Publikováno: 27.9.2018
Nejvyšší vrchol Brd ležel ještě nedávno ve vojenském újezdu, který nebyl přístupný ani o víkendech a státních svátcích. S otevřením CHKO Brdy už ale nejvyšší bod této oblasti můžete pokořit.

Dopadové plochy a vřesoviště

Výchozím místem túry se může stát Bohutín nebo Kozičín. V obou vesnicích máte možnost zaparkovat auto nebo se do nich dostat autobusem. Z výchozího bodu se vydáte k vodní nádrži Pilská. Odtud cesta pokračuje po modré turistické značce až k rozcestí U Pilské studánky. Zde se dá uhnout směrem na Nepomuk a Skelnou Huť, na Tok však pokračujte rovně. Po necelém 1,5 km chůze odbočte na lesní cestu pojmenovanou Čihadelská. Po ní vyšplháte až téměř pod vrchol Toku. V místě, kde silnice ostře zahýbá doleva, odbočte na širokou lesní cestu. Po několika desítkách metrech přijdete přímo na okraj bývalé dopadové plochy Tok.

dopadová plocha Tok

Místo je hojně porostlé vřesem a má takovou tajuplnou atmosféru. Na Tok je to odtud už jen kousek. Po vyšlapané stezce se vydejte vřesovištěm, kolem dvou posedů a pokračujte po lesní cestě. Ta vás dovede až na křižovatku lesních cest téměř pod samotným vrcholem. Z tohoto místa se pak vydejte rovně a po pár minutách chůze se dostanete k cíli.  Samotný vrchol Toku vypadá nenápadně. Označuje ho kamenná hromada s křížem a cedulka na stromě. Vrchol je velmi protáhlý a plochý, nejvyšší bod leží ve výšce 865 m n. m. Někdy bývá za druhý vrchol Toku považován Bohutínský vrch tyčící se do výšky 843 m n. m.

východní svah Toku

kříž na vrcholu Toku   Tok

Na Tok z Obecnice

Na Tok se dostanete i z další vesnice na okraji CHKO Brdy. Také v Obecnici se dá nechat auto nebo sem můžete přijet autobusem z Příbrami. Cesta na Tok vede kolem jednoho z brdských vodních děl. Nádrž se sice oficiálně jmenuje vodní dílo Obecnice, ale nikdo jí zde neřekne jinak než Octárna. Cesta vede po lesní asfaltové cestě Obrázenecká a Rusínská. Ta vás dovede až k posedu, kde se silnice mění v lesní stezku. Ta stoupá mezi kameny strmě vzhůru. Po vystoupání tohoto úseku se napojíte na poněkud širší a pohodlnější lesní cestu. Po pravé straně se mezi stromy schovává srub Seník pod Tokem. Po zhruba 1,5 km chůze pak dojdete na stejné rozcestí silnice a lesní cesty, na které se dostanete po lesní stezce Čihadelská.

hráz přehrady Pilská   kozičínská hájovna

Zdatnější turisté a milovníci pěších výletů mohou výšlap na Tok spojit třeba i s návštěvou zříceniny hradu Valdek a pokračovat dále až do Hořovic. Z Obecnice se dá také pokračovat do Jinců. Na vlakové nádraží je to kolem 9 kilometrů. Na Tok se dá také vyšlápnout ze Strašic.

neznačené rozcestí lesních cest asi 0,5 km pod Tokem

Na co si dát pozor?

Během této túry budete procházet dopadovou plochou Tok. Ačkoli v této oblasti Pilská studánkaprobíhalo rozsáhlé čištění a vyhledávání nebezpečné munice, která tu zůstala z časů vojenského újezdu, nelze vyloučit, že se v lesích ještě něco neskrývá, doporučuji se tedy pohybovat jen po značených pěšinách. Počítejte také s tím, že v oblasti dosud probíhá značení turistických tras. Chybí rozcestníky a turistické značky se často vynoří uprostřed lesa a zase v něm stejně tajemně zanikají. Rozhodně doporučuji vybavit se dobrou turistickou mapou. Počítejte také s tím, že v centrální oblasti Brd se nenacházejí žádné chaty s možností občerstvení. Tu máte jenom ve vesnicích na okraji oblasti. Najdete zde ale množství studánek, ze kterých se můžete bez obav napít. Vydáte-li se sem na podzim, řešit to nebudete, ale v létě nezapomeňte, že Pilská nádrž i Octárna slouží jako zásobárny pitné vody a koupání je v nich tudíž zakázáno.

GPS: 49°42'31.9"N 13°52'55.8"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Brdy-res publicaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Příbram – poutní místo Svatá Hora
Publikováno: 24.9.2020
Vrch nad Příbramí, kde původně stávala dřevěná malá kaple pro poustevníky, se v průběhu staletí změnil na nejznámější poutní místo v Čechách. V 17. století zde byla zbudována rozsáhlá stavba s ambity a několika kaplemi. Procesí poutníků sem míří za soškou Panny Marie Svatohorské neustále.

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR: Klášter Plasy a jeho okolí
Publikováno: 31.5.2018
Nedaleko Plzně se v malém městečku Plasy nachází cisterciácký klášter, který založil Vladislav II. V r. 1421 ho však vypálili husité. Barokní vzhled kláštera a přilehlých budov je dílem architektů Jana Blažeje Santiniho-Aichela a Jeana Baptisty Matheye, kteří v letech 1661 až 1739 vedli přestavbu kláštera do podoby, ve které ho známe dnes.

ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu
Publikováno: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopují krásné brdské lesy a také se objevuje v mnoha místních pověstech.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska
Mariánská Týnice – bývalé poutní místo cisterciáckého kláštera v nedalekých Plasích, s nímž má sp...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
20.9.2022
Slavnosti jídla a pití z darů země jsou v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodů, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
16.9.2022
Největší festival současného umění na Slovensku – Bílá noc se tento rok uskuteční od 16. do 18. září v Bratislavě a od 23. do 25. září 2022 v Košicích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 26. 9. 2022
svátek:Andrea
dnes:
pondělí 26.9.
8 °C
zítra:
úterý 27.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X