www.infoglobe.cz » ČR, Třebíč: Z Hladova na kole až do Třebíče a zpět

ČR, Třebíč: Z Hladova na kole až do Třebíče a zpět

Publikováno: 8.10.2020
Třebíč leží na rozhraní Vysočiny a Moravy. Tam se dnes vydáme na kole z Hladova a čeká nás celkem 63km okruh. Třebíč je ideálním místem, kde můžete prozkoumávat bohatou historii a zároveň pobýt v nerušené přírodě. Malebný ráz zdejší krajiny a příroda vytvářejí vhodné relaxační podmínky a široké možnosti k aktivnímu odpočinku, zejména v turistice či cykloturistice.

řeka Jihlava

Naše jízda z Hladova vede přes Opatov, Heraltice, Okříšky, Přibyslavice, Novou Ves až do Třebíče. Jedeme mezi lesy, poli, loukami, ale také silnicemi a novými cyklostezkami. Zpět se budeme vracet podél řeky a přes obce Sokolí, Hvězdoňovice, Pokojovice, kopec Kobylí hlava u Chlístova, Opatov a zase zpátky do Hladova. Tato trasa je skvělým kompromisem k poznání přírody a krás města zároveň. Bohužel zde není moc míst, kde se občerstvit, takže je dobré s sebou mít malou svačinu a oběd si dát až ve městě. V Třebíčí je velké množství restaurací, kde si dát chutný oběd.

klášter v Třebíči

V Třebíči je toho k vidění opravdu mnoho. Hned při příjezdu do města nás na náplavce u řeky Jihlava přivítá velkolepá stavba benediktinského kláštera, zámecký areál, dále pak uvidíme baziliku sv. Prokopa, projedeme si židovskou čtvrť až k synagoze a židovskému hřbitovu. Ten je jeden z největších a vůbec nejlépe zachovalých v celé naší republice. Areál bývalého benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa a židovská čtrvrť se hřbitovem jsou zapsány v prestižním seznamu UNESCO. Ale Třebíč toho poskytne k vidění daleko víc. Jsou zde zbytky opevnění města, městská věž, větrný mlýn nebo třeba zajímavá architektonická stavba vodojemu. Tím ale nekončíme. Máte možnost ochutnat pravou českou whisky z Třebíče, samozřejmostí je pivo z místního pivovaru nebo legendární limonáda ZON, kterou si mnozí nás pamatují z dětských let.

synagoga v židovské čtvrti

krajina na Vysočině   lesy Třebíčsko

Ať už z Třebíče pojedete kamkoliv, bude to do kopce. To může být důvodem, proč návštěvu Třebíče nebudete na kole chtít absolvovat, ale k prozkoumávání malých uliček je kolo ideálním dopravním prostředkem. Navíc nemusíte řešit parkování a uděláte něco pro své zdraví. 

GPS: 49°13'04.8"N 15°52'46.6"E

 

Text: Veronika Kocmanová

Foto: Veronika Kocmanová, Wikimedia Commons: Marius Svoboda, NostrifikatorDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO – VIDEO
Publikováno: 14.7.2020
V roce 2003 přibyla na seznam světového dědictví UNESCO unikátní Třebíčská židovská čtvrť a nedaleká bazilika svatého Prokopa. Pojďme se do nich nyní společně prostřednictvím videa vypravit.

ČR, Telč: Cyklovýlet z Hladova do Telče
Publikováno: 24.10.2020
Pokud se rozhodnete vyrazit na Vysočinu, doporučujeme navštívit město Telč. Bezesporu patří k nekrásnějším českým městům. Dnes se tam spolu vyprávíme na kole, čeká nás zhruba 43 km a budeme se pohybovat mezi lesy, drobnými plochami mezí, remízků či nespočtem rybníků. Ale nepojedeme pouze po rovince, čeká nás i pár kopečků.

ČR, Třebíč – nejmladší zářez na pažbě UNESCO
Publikováno: 29.6.2017
Zatím posledním zápisem českých hmotných památek v prestižním seznamu světového dědictví UNESCO jsou židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa. Seznam UNESCO zdobí teprve od roku 2003, město Třebíč ale o stovky let déle. V následujícím článku vám ukážeme, oč jste přišli, pokud jste tam ještě nebyli.

ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost
Publikováno: 16.6.2016
Dnes vás chci pozvat do jednoho z těch půvabných míst, kam hluk civilizace nedoléhá, kde v památkové zóně malého města hnízdí čápi a nedaleko v lese čeká na své objevitele nádherná hradní zřícenina.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Telč – Benátky na rybnících i renesanční galerie
Publikováno: 13.7.2017
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je doslova renesanční galerií pod širým nebem. Tedy s kapkou baroka, abych to upřesnila. Telči se přezdívá Moravské Benátky, neboť její střed je obehnán rybníky, které sahaly až k hradbám, a město se tak mohlo proměnit v nedobytnou vodní pevnost. Právě historické jádro si do dnešní doby uchovalo až na drobné úpravy svou renesanční tvář, díky této unikátní celistvosti bylo historické centrum zapsáno již roku 1992 na seznam kulturního dědictví UNESCO.


Souvisejicí videa

ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO
Třebíč je město, které vás překvapí. Řeka Jihlava ho rozděluje na dvě části, v jedné z nich najde...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C