www.infoglobe.cz » ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO – VIDEO

ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO – VIDEO

Publikováno: 14.7.2020
V roce 2003 přibyla na seznam světového dědictví UNESCO unikátní Třebíčská židovská čtvrť a nedaleká bazilika svatého Prokopa. Pojďme se do nich nyní společně prostřednictvím videa vypravit.

Historie Třebíče sahá až k začátku 12. století, kdy zde vznikl benediktinský klášter. Zmíněná bazilika svatého Prokopa je jeho součástí a stojí už od roku 1260. Panovníci města později klášter přestavěli na zámek, ve kterém dnes sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč.

Bazilika se zachovala v téměř původní podobě. Její mimořádná architektonická hodnota vychází z toho, že v sobě spojuje principy a prvky románského i gotického slohu. Není to přitom stavba přechodní: prvky gotické nepřekrývají prvky románské.

bazilika sv. Prokopa   zámek a bazilika

bazilika sv. Prokopa   bazilika sv Prokopa   bazilika sv Prokopa

Třebíčské největší lákadlo je ale určitě zdejší židovská čtvrť, jediná židovská památka mimo Izrael samostatně zapsaná na seznamu UNESCO. Její historie pravděpodobně sahá až do doby, ze které pochází bazilika. Největšího rozmachu ale dosáhla ve druhé polovině 17. a začátkem 18. století, kdy počet zdejších židů vzrostl z několika desítek zhruba na tisícovku.

židovská čtvrť

V letech 1639–1642 byla postavena Stará synagoga, které se také říká Přední synagoga. Nová (Zadní) synagoga pak pochází z roku 1669. Koncem 17. století vznikl i zdejší židovský hřbitov, na který se určitě také zajděte podívat. Celá čtvrť je cenná ve svém celku, zejména původním historickým půdorysem. Staré domy přitom mají renesanční nebo barokní dispozici.

jeden z židovských domů   Nová synagoga

židovská čtvrť a městská věž v pozadí

židovský hřbitov   židovský hřbitov

V Nové synagoze a přilehlém domě Seligmanna Bauera můžete navštívit expozici Pražského židovského muzea. Uvidíte ukázky židovského bydlení, unikátní židovský obchod i historický vstup na ženskou galerii synagogy. Cílem muzea je seznámit nejširší veřejnost se způsobem života zaniklé židovské komunity, především s jejími běžnými denními zvyky.

Třebíč

Přes řeku naproti židovské čtvrti pak najdete centrum města s několika dalšími zajímavostmi. Zdejší náměstí dokonce patří mezi největší v republice. Na malém kopci nad náměstím stojí 75 metrů vysoká městská věž, která dnes patří ke kostelu sv. Martina z Tours, dřív ale bývala součástí opevnění města. Na samotném Karlově náměstí pak uvidíte i Malovaný dům s galerií a informačním centrem, Černý dům a sousoší Cyrila a Metoděje.

GPS: 49°13'02.0"N 15°52'28.9"E

 

Text, foto a video: Matouš VinšDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Městečko Brtnice a hrad Rokštejn – poutníkova čistá radost
Publikováno: 16.6.2016
Dnes vás chci pozvat do jednoho z těch půvabných míst, kam hluk civilizace nedoléhá, kde v památkové zóně malého města hnízdí čápi a nedaleko v lese čeká na své objevitele nádherná hradní zřícenina.

Kraj Vysočina: za symbolické vstupné na výstavy a památky
Publikováno: 17.7.2020
Rada Kraje Vysočina odstartovala plošně úpravu vstupného do všech svých stálých expozic a na výstavy ve svých sbírkových organizacích. Od 1. července až do konce září 2020 můžete památky a výstavy navštívit za 20 korun.

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad řekou Sázavou
Publikováno: 14.7.2016
Během jednoho dne můžete navštívit tři klenoty nacházející se při řece Sázavě. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámek ve Světlé nad Sázavou a na závěr majestátní hrad v Lipnici nad Sázavou.

ČR, Telč – Benátky na rybnících i renesanční galerie
Publikováno: 13.7.2017
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči je doslova renesanční galerií pod širým nebem. Tedy s kapkou baroka, abych to upřesnila. Telči se přezdívá Moravské Benátky, neboť její střed je obehnán rybníky, které sahaly až k hradbám, a město se tak mohlo proměnit v nedobytnou vodní pevnost. Právě historické jádro si do dnešní doby uchovalo až na drobné úpravy svou renesanční tvář, díky této unikátní celistvosti bylo historické centrum zapsáno již roku 1992 na seznam kulturního dědictví UNESCO.

ČR, Třebíč – nejmladší zářez na pažbě UNESCO
Publikováno: 29.6.2017
Zatím posledním zápisem českých hmotných památek v prestižním seznamu světového dědictví UNESCO jsou židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa. Seznam UNESCO zdobí teprve od roku 2003, město Třebíč ale o stovky let déle. V následujícím článku vám ukážeme, oč jste přišli, pokud jste tam ještě nebyli.


Souvisejicí videa

ČR, Třebíč – židovská perla na seznamu UNESCO
Třebíč je město, které vás překvapí. Řeka Jihlava ho rozděluje na dvě části, v jedné z nich najde...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 13. 8. 2020
svátek:Alena
dnes:
čtvrtek 13.8.
31 °C
zítra:
pátek 14.8.
27 °C