www.infoglobe.cz » ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky

ČR, Třeboň: Historické město obklopené rybníky

Publikováno: 10.8.2017
Malebné město se zachovalým historickým jádrem leží v jihočeské krajině plné rybníků, nejen ty však stojí za jeho slávou.

Bývalé centrum rožmberského panství

Dominantou města a největším turistickým lákadlem je bezpochyby zámek s přilehlým parkem. V 16. století byl sídlem posledního Rožmberka Petra Voka, který z Třeboně učinil centrum celého rožmberského dominia. Původní tvrz získala svou dnešní podobu v renesanci, což dokládá už psaníčková fasáda objektu. Petr Vok sem také přemístil rodový archiv, dnes v zámku symbolicky sídlí pobočka Státního archivu. Vybrat si můžete ze tří prohlídkových tras – první se věnuje právě Rožmberkům a renesančním interiérům, druhá je zaměřená na Schwarzenbergy, kteří získali panství v roce 1660, a třetí zahrnuje správcovské prostory. Poslední prohlídková trasa je ale otevřena pouze v červenci a v srpnu.

průčelí zámku

nádvoří zámku   kašna

Rybníkářství i pivovarnictví

Za plotem zámeckého parku se rozprostírá jeden z našich největších rybníků – Svět. Ten vybudoval slavný rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, další z jeho kolegů z branže – Štěpánek Netolický – pak postavil vodní kanál Zlatá stoka. Po době rozkvětu rybníkářství na čas upadlo, o jeho další rozvoj se postaral až hydrobiolog Josef Šusta v 18. století. Kolem Světa vede naučná stezka, v létě po rybníce jezdí pravidelná lodní linka. Na druhém konci vodní nádrže se tyčí budova lázeňského komplexu Aurora.

Svět

Naproti zámeckému areálu stojí pivovar Regent. Jeho část je umístěna i v bývalé rožmberské zbrojnici. Založen byl už v roce 1379 a dnes patří mezi posledních několik pivovarů na našem území, které jsou kompletně v českém vlastnictví. Pořádají se v něm pravidelné prohlídky s degustací (stačí přijít na recepci pět minut před časem uvedeným na informační tabuli před branou pivovaru, rezervace je nutná pouze na noční prohlídky začínající ve 21.00), což opravdu vřele doporučuji.

pohled na pivovar

Zachovalé historické centrum

Město se může chlubit unikátním historickým půdorysem a centrem s typickými domy s podloubími. Na náměstí najdete dům slavného rybníkáře Štěpánka Netolického, divadlo Josefa Kajetána Tyla, mezi památkově nejcennější patří také Dům U Bílého koníčka na dolním konci náměstí. Kromě renesančních a gotických domů dotváří celé historické jádro také unikátní systém opevnění s dochovanými branami – Budějovickou, Hradeckou, Svinenskou a Novohradskou. V Třeboňském muzeu si můžete kromě různých místních zajímavostí a kuriozit (kusy německé tanku Tygr, který uvízl v mokřinách nedaleko Třeboně, nebo oblečení zdobené výšivkou z rybích šupin) prohlédnout i slavné deskové obrazy malované Mistrem Třeboňského oltáře. V muzeu bohužel najdete jen kopie, originály jsou umístěny v Národní galerii. To samé platí pro slavnou Třeboňskou madonu s dítětem.

náměstí T. G. Masaryka

Deskové obrazy i madona byly nalezeny v klášterním kostele svatého Jiljí. Kostel je zajímavý už jenom tím, že se nejedná o obvyklé trojlodí, ale o dvojlodní dispozici. Byl založen v roce 1367 spolu s klášterem augustiniánů, dnešní podoba je pozdně gotická z let 1380–1390.

výhled z věže divadla

Nezapomeňte na lázně

Třeboň proslavilo také lázeňství. K léčbě se zde využívají bahenní zábaly a koupele. Ve městě kromě zmiňované Aurory fungují také starší Bertiny lázně. Nacházejí se hned za městskými hradbami u Zlaté stoky směrem k vlakové zastávce Třeboň lázně. Rozlehlou budovu oklopuje příjemný park volně přístupný i veřejnosti.

Třeboň je pro prodloužený víkend jako stvořená.

GPS: (Třeboň lázně, vlaková stanice) 49°00'25.6"N 14°46'36.3"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Pavel VeselýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

České Budějovice: muzeum otevřelo novou stálou expozici
Publikováno: 4.2.2020
Jihočeské muzeum vás zve k návštěvě nové archeologické, přírodovědné a národopisné expozice, která vznikala v průběhu celého roku 2019 na druhém podlaží hlavní historické budovy muzea.

ČR: České Budějovice – městské sochy
Publikováno: 22.11.2018
V Českých Budějovicích se kromě všeobecně známých památek skrývá také spousta málo známých sochařských děl, která ovšem rozhodně stojí za pozornost.

ČR: vodní zákon a monitorování sucha
Publikováno: 8.1.2019
Ministerstvo životního prostředí spustilo předpovědní systém pro zvládání sucha s názvem HAMR. Ten soustřeďuje informace o suchu pod jeden webový portál a zjednoduší informovanost široké veřejnosti. V průběhu léta 2019 bude monitorování sucha odpovídat požadavkům vodního zákona, který je nyní v připomínkovém řízení.

Rakousko, přírodní park Blockheide – krajinou žulových balvanů
Publikováno: 25.7.2019
Přírodní park Blockheide se nachází blízko českých hranic, takže pokud trávíte dovolenou na jihu Čech a hledáte nějaký zajímavý tip na výlet, nenechte si tuto zajímavou přírodní rezervaci ujít.

Rakousko, Gmünd – příhraniční město obklopené krásnou přírodou
Publikováno: 1.8.2019
Gmünd leží na soutoku Lužnice s řekou Branau a díky bezprostřední blízkosti naší republiky a snadné dostupnosti je město ideálním místem na výlet. Kromě historických zajímavostí láká návštěvníky také na termální lázně a krásnou okolní přírodu.

ČR, Třeboň: Naučné stezky pro každého
Publikováno: 9.8.2018
Okolí Třeboně nabízí naučných stezek hned několik, většina je vhodná jak pro pěší, tak pro cyklisty.

ČR: České Budějovice - město neprávem opomíjené - VIDEO
Publikováno: 11.11.2014
Téměř stotisícové město na jihu Čech by si možná zasloužilo výrazně více pozornosti než jen „turistické předměstí” Českého Krumlova jako dnes. Královské město na soutoku Malše a Vltavy nadchne hlavně svým rozsáhlým historickým centrem, kterému vévodí náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a radnicí.

ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici – VIDEO
Publikováno: 2.12.2014
Mohutné opevnění, nekonečný shon a krčmy plné statečných mužů, tak mohl vypadat jihočeský Tábor v době husitských válek. A přinejmenším část opevnění a duch dávných hrdinů městu zůstaly. Po Českém Krumlově je druhým nejoblíbenějším cílem zahraničních turistů v kraji, a to rozhodně právem. Pojďme se tedy společně podívat do míst, která byla němými svědky nejdůležitějších rozhodnutí husitských armád.

ČR: Lipenská přehrada na in-line bruslích
Publikováno: 18.9.2017
Venku už sice trochu fouká, ale to pro sportovní nadšence není žádnou překážkou. Pobřežní osvětlená in-line stezka s lehkým charakterem vytvořila sportovní infrastrukturu mezi dvěma jihočeskými městy: Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.

ČR: Na inline-bruslích z Nové Pece do Stožce
Publikováno: 25.9.2017
Šumavské lesy, údolí, meandrující tok Vltavy, ticho, stín a parádní asfalt. Co víc si in-line bruslař může přát?

ČR, Národní zemědělské muzeum: vstupy zdarma
Publikováno: 24.3.2018
Na Velký pátek zahájí Národní zemědělské muzeum novou sezonu ve svých objektech. To s sebou pro návštěvníky přináší i vstupy zdarma.

ČR: Holašovice – vesnička jak z pohádky
Publikováno: 3.5.2018
Jižní Čechy jsou krásný a turisty oblíbený kraj. Nejvíce láká Český Krumlov, ale každá druhá vesnička tu vypadá jako z pohádky. Náves se zdobenými štíty je takovým prototypem klasické české vsi, a když je na návsi ještě rybník, vůbec byste se nedivili, že si tam vodník bude šít na vrbě boty. Přesně takovou pohádkovou vesničkou jsou Holašovice, zapsané roku 1998 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

ČR, Hůrka u Lipna – místo pro dovolenou se vším všudy
Publikováno: 3.9.2018
Pokud se chystáte na zimní nebo letní dovolenou k Lipnu, vaší pozornosti nesmí uniknout malebná vesnička Hůrka. Je to lokalita usazená na břehu nejširšího místa přehrady, kde najdete klid s celou rodinou a přitom máte veškerou zábavu na dosah.

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

ČR, Tábor: naučná stezka Pintovka
Publikováno: 9.4.2015
Lesním komplexem, který navazuje z jihozápadní strany na centrum města, se klikatí hned několik turistických tras a naučná stezka se stejným jménem jako samotný lesopark - Pintovka.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Tábor: Lesopark Pintovka
Území s ekologickou rovnováhou na ploše 144 ha, které bylo zahrnuto do regionálního biocentra Pin...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.2.2020
Během 22. a 23. února se na zámku Schloss Hof můžete těšit na veselý masopustní program plný zábavy, her i napětí. Nejmenší návštěvníky nepochybně okouzlí malování na obličej, kreativní dílničky či pečení.
16.2.2020
Slovenské národní muzeum si připravilo několik zajímavých výstav či akcí, jejichž přehled vám dnes přinášíme.
15.2.2020
Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky 28. ročníku celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího, co se událo ve stavebnictví a architektuře. Přihlášky STAVBY ROKU 2020 jsou otevřené do 10. června 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 2. 2020
svátek:Miloslava
dnes:
pondělí 17.2.
8 °C
zítra:
úterý 18.2.
6 °C