www.infoglobe.cz » ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu

ČR, Třemšín: Pověstmi opředený vrch u Rožmitálu

Publikováno: 5.10.2017
Bájný brdský vrch Třemšín obklopují krásné brdské lesy a také se objevuje v mnoha místních pověstech.

Něco málo z historie

Třemšín se vypíná do výšky 827 m n. m. a je tak nevyšším vrcholem jižní části Brd. Ačkoli se nám může zdát, že vrch obklopený hlubokými lesy musel být v dávných dobách velmi nepřístupným a divokým místem, Třemšín byl osídlen pravděpodobně už v pozdní době bronzové nebo halštatské. Později na vrchu vyrostl hrad, který byl ale v roce 1420 zničen husity a od té doby chátral. V 18. století vyrostla těsně pod vrcholem barokní kaplička, v století 19. byly ruiny hradu romanticky upraveny a z Třemšína se stal oblíbený cíl národních poutí, který směle konkuroval třeba Velkému Blaníku. Ke kopci se váže také mnoho pověstí, třeba ta o zakopaném pokladu nebo o třemšínském drakovi, který poklad hlídá.

Třemšínská bouda

Zbytky podobné tvrze se nacházejí i na nedalekém vrchu Kobylí hlava, někdy zvaném také Hengst. (Nejedná se o to samé místo jako nedaleké rozcestí Kobylí hlava, ačkoli se pro obě místa vžil stejný název). I zdejší ruiny prošly romantickou úpravou, dnes už z nich ale nezůstalo téměř nic.

Donedávna stála na vrcholu Třemšína dřevěná rozhledna, stavba už však začínala být nebezpečná, a proto byla stržena. Pokud si chcete užít alespoň nějaký výhled, vystupte raději až k okrajům valů, protože z místa bývalé rozhledny přes koruny stromů skoro nic neuvidíte.

kaplička pod vrcholem Třemšína

Cesta z hájovny Na Dědku

Na Třemšín vede několik zajímavých stezek. Jednou z možností je nechat auto u hájovny Na Dědku (stojící u silnice směrem na Roželov). U silnice stojí pomníček upomínající na tragický střet zdejšího hajného (za II. světové války pomáhal partyzánům) s Němci. Od hájovny se vydejte po zelené turistické značce, po které se dostanete až k Třemšínské boudě a odtud až na vrchol Třemšína.

výhled z Třemšína

Cesta přes bývalé skelné hutě

Další možností je vydat se na tento pověstmi opředený vrch přímo z Rožmitálu pod Třemšínem. Cesta vede z náměstí podél objektu zámku a Podzámeckého rybníka do vsi Voltuš. Kousek od vesnice (na úpatí kopce Štěrbina) se rozhodl ukončit svůj život český skladatel a kantor Jakub Jan Ryba. Dnes zde najdete kamennou mohylu, která na místo jeho smrti upomíná. K mohyle ovšem musíte z rozcestí Voltuš-Flusárna odbočit. Z Voltuše pokračujte do Hutí pod Třemšínem, kde dříve bývaly sklářské hutě. Z této vesnice vystoupáme lesem až na rozcestí Kobylí hlava (není totožné s vrchem Hengst, jen se někdy používá stejný název). Odtud pokračujte pořád po červené turistické značce až k Třemšínské boudě a na samotný vrchol kopce. Cestu si můžete libovolně zkrátit a vydat se na vrch třeba z Voltuše nebo z Hutí pod Třemšínem. Do obou těchto míst se dostanete autem.

Závěrečná část stoupání prochází kolem úseku s poměrně rozsáhlým kamenným mořem. Cestou také můžete odbočit k partyzánskému bunkru. Třemšín sice součástí vojenského újezdu Brdy nebyl, za druhé světové války se ale ve zdejších lesích skrývali partyzáni.

kamenné moře

Cesta přes Hengst

Zdatnější turisté se mohou na Třemšín vydat také z nedalekého Míšova, Teslín či Věšína. Pěkná cesta vede z Teslín, odkud se po zelené turistické značce dostanete na rozcestí Spálená bouda a odtud po žluté přes Hengst až na samotný Třemšín. Kromě tajemných ruin starých hradů se tato oblast pyšní i krásnými porosty, původní květenou a skalními útvary. Nejcennější části této krajiny jsou proto chráněny jako přírodní rezervace.

Hengst – zbytky tvrziště   les po cestě od Hengstu na Třemšín

GPS: 49°33'59.9"N 13°46'38.0"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Huhulenik



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

ČR, Mníšek pod Brdy: město na Zlaté stezce - VIDEO
Publikováno: 29.4.2014
Mníšek pod Brdy ležící na úpatí Brdského hřebene se nabízí turistům jako ideální výchozí bod po nádherném okolí Brd. Zajímavé je i město samotné.

ČR, Brdy – poslední nepoznaný ráj I  – Valdek
Publikováno: 10.12.2015
Na začátku roku 2016 budou mít turisté zřejmě poslední možnost, jak se v Čechách projít po rozlehlém zalesněném území, kde nikdy nebyli a v němž nebudou zpočátku rušit ani turistické značky. Otevře se totiž veřejnosti dosud nepřístupný vojenský prostor Brdy. Zároveň tím vznikne fantastická možnost putovat pěšky nějakých 90 km z jižního okraje Prahy až někam za Rožmitál lesem, aniž by poutník narazil na aglomeraci nebo musel přecházet frekventované silnice!

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Tok: nejvyšší vrchol Brdské vrchoviny
Publikováno: 27.9.2018
Nejvyšší vrchol Brd ležel ještě nedávno ve vojenském újezdu, který nebyl přístupný ani o víkendech a státních svátcích. S otevřením CHKO Brdy už ale nejvyšší bod této oblasti můžete pokořit.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 25.11.2021
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR, Rožmitál pod Třemšínem – nejen za Jakubem Janem Rybou
Publikováno: 29.11.2018
Malebné městečko je ideálním výchozím místem pro výlety do jižní části Brd, ale pyšní se také zajímavou historií a je spjato s působením mnoha zajímavých osobností.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X