www.infoglobe.cz » ČR: Trojmezí Česka - nezapomenutelný cestovatelský zážitek

ČR: Trojmezí Česka - nezapomenutelný cestovatelský zážitek

Publikováno: 8.6.2013
Dlouho jsme hledali zajímavý turistický výlet, zajímavou turistickou trasu. Protože se staráme o Trojstátí Čech, Bavorska a Saska, napadlo nás podniknout výpravu na všechna trojmezí Česka. Zážitek stál za to, doporučujeme všem. Je to výlet přírodou s jedinečným záměrem splnit si velký cíl. Na místa jsme se dopravili autem, ale vždy jsme alespoň několik kilometrů museli dojít k cíli pěšky.

TROJMEZÍ U HRANIC: ČESKO-BAVORSKO-SASKO

I když se jedná o nepravé trojstátí, je vhodné tady začít, protože jsou to nejzápadnější končiny Česka. Putování ze západu na východ má také své kouzlo.

Velmi příjemná krajina, mnoho přírodních zajímavostí a tajemná historie. Vhodné turistické zázemí, místo udržované a upravené. Cesta jen pro pěší a cyklisty, automobilem se sem nesmí. Parkuje se u roty Pohraniční stráže v Trojmezí. Doputovat k samotnému styku tří „států“ můžete po naučné stezce „Na cestě k Trojstátí“.

Trojmezí u HranicTrojmezí u HranicTrojmezí u Hranic

TROJMEZÍ PLECHÝ: ČESKO-NĚMECKO-RAKOUSKO

Dále jsme pokračovali směrem na jih. Vlakem jsme dorazili do stanice Nové Údolí, odkud jsme podnikli velmi namáhavý výšlap na Třístoličník (1302 m). Z české strany velmi těžko a namáhavě dostupné Trojmezí. Z německé strany se dá dojet na Třístoličník autem, a pak pokračovat k Trojmezí. Místo dříve bylo nejspíš velmi malebné. Nyní zcela kazí dojem "kůrovcem" (lýkožroutem smrkovým) sežraná Šumava, popadané stromy a zatím žádná nová naděje ke zlepšení stavu.

Chybí vhodné turistické zázemí – informační panel či více laviček k odpočinku. Samotný bod styku tří států ale překvapí a zaslouží si pochvalu. Celý dojem jsme si vylepšili u Plešného jezera, odkud jsme pokračovali na vlak do Nové Pece.

Trojmezí Plechý

TROJMEZÍ NA MORAVĚ NEDALEKO LANŽHOTA: ČESKO-RAKOUSKO-SLOVENSKO

Bohužel nám toto trojmezí chybí. Nevhodné počasí nedovolilo navštívit toto zajímavé místo. Soutok Dyje a Moravy (Česko - Rakousko - Slovensko), někdy doplníme. Špatně dostupné, chybí turistické zázemí. Při větších deštích je pod vodou.

TROJMEZÍ NA HRČAVĚ: ČESKO-SLOVENSKO-POLSKO

Velmi malebná krajina, jedno z nejhezčích trojmezí u nás. Vstřícní lidé a milý pan starosta, který nás uvítal dobrou borovičkou. Autem se sem nedostanete. Musíte zaparkovat v Hrčavě, a pak pokračovat necelé 3 km pěšky. V nejvýchodnějších místech Česka nás potěšil odkaz na naše trojstátí v nejzápadnějších končinách.

Trojmezí Hrčava

Místo je upravené, turistické zázemí vynikající s možností bezproblémového noclehu a rozdělání ohně. Samotné vyznačení jednotlivých států a trojstyk jsou velmi pěkně zpracovány. Celou atmosféru nám doplnily zvonce ovcí, které zněly z místních luk.

Trojmezí Hrčava   Trojmezí Hrčava   Trojmezí Hrčava

TROJMEZÍ U HRÁDKU NAD NISOU: ČESKO-POLSKO-NĚMECKO

Auto jsme nechali na hraničním přechodu a pokračovali kousek pěšky. Trojmezí asi často prochází povodněmi. Město se nejspíš snaží místo udržet turisticky atraktivní, ale veškerou práci sebere velká voda. To bylo vidět i při naší návštěvě.

Plánován je tu projekt na vybudování mostů, které jednotlivé státy propojí, zatím je ale v nedohlednu. Turistické zázemí na české straně chybí. Upravené jsou pouze hraniční mezníky. Na německé straně jsme už turistické posezení našli. Na druhou stranu řeky Nisy se ale musíte dostat po polském polorozpadlém mostě (nebezpečné). Před odchodem z tohoto místa jsme zazvonili na zvoneček na české straně a přejeme, aby se jim zde lépe dařilo místo zkulturnit.

Trojmezí Hrádek nad Nisou

Při našem putování jsme zažili spoustu zážitků. Doprovázelo nás jak slunečné, tak deštivé počasí. Většinou jsme narazili na milé lidi, kteří nám v nesnázích pomohli. Pochvalou je, že jsme s pomocí mapy všechna trojmezí našli. Všem dobrodruhům doporučujeme tento zajímavý okruh kolem Česka podniknout, stojí to za to.

Text/foto: PhDr. Josef LevýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Ašsko – přírodní skvost Česka s tajemnou historií
Publikováno: 11.2.2013
Hledáte dobrý tip na výlet? Jste milovníci nedotčené přírody a krajiny? Cestujete rádi na kolech? Máte rádi u turistiky klid, pohodu a zajímavé trasy? Obdivujete historické mezníky českých dějin? Vydejte se do nejzápadnějších končin Česka, které mají opravdu co nabídnout.

ČR: Z nejzápadnějšího k nejvýchodnějšímu bodu Česka 1.
Publikováno: 22.6.2013
Protože rádi hledáme zajímavé turistické výlety, rozhodli jsme se tentokrát vydat se s nejzápadnějšího cípu Česka na ten nejvýchodnější.

ČR, Hranice: město s příznačným názvem v nejzápadnějším koutu Česka
Publikováno: 13.4.2013
"Karlovarský kraj – pevná hráz socialismu a míru". Uvedené heslo dávných časů zcela přesně vystihuje postavení města Hranice v rámci Česka. Právě zde vstupovala dříve do Československa železná opona, právě toto město bylo na „konci“ světa.

ČR, Trojstátí Čech, Bavorska a Saska: Místo s tajemnou historií a nedotčenou přírodou
Publikováno: 25.2.2013
Hledáte klidné, tajuplné a turisticky lákavé místo v přírodě? Toužíte poznat zajímavé a stále ještě skoro neznámé končiny? Navštivte atraktivní naučnou stezku v nejzápadnějších končinách Česka, stezku „Na cestě k Trojstátí“.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 1.
Publikováno: 20.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu.

ČR, Lužní potok - Národní přírodní památka 2.
Publikováno: 27.4.2013
Nedaleko města Hranice a kolem samotného Trojstátí Čech, Bavorska a Saska se rozprostírá maloplošně chráněné území, které ukrývá vzácné druhy rostlin i živočichů. Vývoj chráněných druhů zapříčinila paradoxně železná opona a nepřístupnost míst v hraničním pásmu. Celá lokalita zabírá pouze malou plochu, ale může se chlubit unikáty jako národní park.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
2.8.2022
Léto je v plném proudu a my vás zveme na zajímavý gastrofestival Kmínové (Rascové) chutě Vysočiny, který bude probíhat 6. srpna od 10-té na zámku Žďár nad Sázavou.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 7. 8. 2022
svátek:Lada
dnes:
neděle 7.8.
13 °C
zítra:
pondělí 8.8.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X