www.infoglobe.cz » ČR, Vacíkov – za ložisky zlata i historií

ČR, Vacíkov – za ložisky zlata i historií

Publikováno: 5.11.2020
Brdská obec Vacíkov vešla ve známost hlavně kvůli aktivitám zdejšího občanského sdružení bojujícího proti těžbě zlata na Petráškově hoře. Dobrou zprávou je, že jeho snaha není marná a do lesů okolo Vacíkova plných hub, lesních plodů a také mnoha historických a přírodních zajímavostí se tak můžeme vydat i dnes.

Vacíkov

Petráškova hora

Petráškova hora se vypíná přímo nad Vacíkovem a mezi nejvyšší brdské vrcholy rozhodně nepatří. Přesto je to však místo hodné pozornosti. Právě zde se vyskytuje zlato, a to dokonce v takovém množství, že lákalo i těžební společnosti. Pro zdejší obyvatele je naštěstí jejich krajina opravdu nad zlato, průzkumné štoly vyhloubené ve svahu kopce jsou dnes zasypané a zazátkované, území se dokonce stalo součástí CHKO Brdy. Po svazích kopce se klikatí informační stezka, zaměřená právě na těžbu zlata a zdejší geologii. Začíná a končí na návsi ve Vacíkově, měří 5 kilometrů a na její trase se nachází 7 zastavení. Jedním z nich je i rozcestí zvané U Matěje. Dnes je tu umístěn obrázek tohoto světce, ale kdysi zde stával také křížek upomínající na smrtelnou nehodu hraběcího kočího a místního obyvatele – Matěje Muláčka.

vrchol Petráškovy hory   špýchar ve Vacíkově

Se samotným názvem kopce je to poněkud zmatené. Správně by se mu mělo říkat Petráškova hora, ale v mapách se objevuje také název Petráčkova hora, pod tímto jménem je k ní odkazováno také na cedulích informační stezky. Některé mapy navíc ještě uvádějí název Na Skalách. Při plánování výletu počítejte s tím, že stezka není v terénu prakticky značená, musíte se tak spolehnout na vlastní mapu a orientační smysl, trochu pomoci mohou také šipky a plánky na cedulích. Jako výchozí bod pro výšlap na Petráškovu horu si lze zvolit také nedaleký Roželov.

lovecká bouda Soudná   studánka u lovecké boudy Soudná

Zámeček Vacíkov

Zmíněná naučná stezka prochází i kolem loveckého zámečku na okraji obce. Ten nechal v 70. letech 19. století postavit tehdejší majitel březnického panství Eduard Pálffy. Budova s vyřezávanými štíty a lomenicemi je obklopena anglickým parkem, ve kterém zaujmou zejména pyramidální duby a jedle douglasky. U hlavní příjezdové cesty k zámečku se nachází prostý dřevěný kříž připomínající mladého hajného Bartoně, kterého zde zastřelili pytláci. Dlouho dobu byl prý umístěn stranou, aby panstvu, které se na zámeček sjíždělo na hon, tuto tragickou událost nepřipomínal, na původní místo se vrátil teprve nedávno.

zámeček ve Vacíkově

Lesem do Voltuše

Voltuš je od Vacíkova vzdálena 7,5 kilometru a obě vsi spojuje žlutá turistická značka procházející lesem. A právě na hranicích vacíkovského a voltušské revíru se skrývá další překvapení. Je to litinová socha Panny Marie Immaculaty, stojící v kamenné nice přímo u lesní cesty. Vypráví se, že zde byl pytláky postřelen samotný majitele březnického panství – hrabě Eduard Pálffy – a sochu zde nechal vztyčit jako poděkování za své zachránění. Pravda je ve skutečnosti trochu jinde. Socha byla sice vztyčená jako poděkování za záchranu života, postaral se o to ovšem jakýsi mladý hrabě, kterého na lovu zasáhla zbloudilá kulka. Protože ho pomocí koně tryskem dopravili k lékaři, nehodu přežil, tuto událost dnes připomíná právě železná socha Panny Marie v mírně nadživotní velikosti.

socha Panny Marie

GPS: 49°32'59.0"N 13°49'56.6"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: AktronDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Příbram – procházky po městě
Publikováno: 31.8.2017
Příbram leží na okraji Brdské vrchoviny a pyšnit se může například bohatou hornickou minulostí a jedním z nejznámějších mariánských poutních míst u nás.

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikováno: 28.3.2019
Praha je snadno poznatelný kopec tyčící se nad Nepomukem, za nejvyšší horou Brd – Tokem – zaostává jen o pouhé tři metry. Na jejím vrchu se tyčí meteorologický radar a najdeme zde také pozůstatky německé radiolokační stanice.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimní výlet na běžkách
Publikováno: 13.2.2023
Brdy se nenavštěvují jen v létě, zasněžené mají také své kouzlo. Houpák i bývalá dopadová plocha Jordán byly zpřístupněny teprve nedávno. Na své si tu přijdou hlavně milovníci dalekých výhledů. Houpák se totiž pyšní téměř kruhovým výhledem, který se řadí mezi nejkrásnější v celých Brdech.

ČR, Brdy – na běžkách kolem Pilského rybníka
Publikováno: 21.2.2019
Zasněžené Brdy mají své kouzlo a v poslední době přitahují v zimní sezoně stále více běžkařů. V oblasti je v zimě mnoho prohrnutých lesních cest, a když budete mít štěstí, narazíte i na vyšlapané stopy. Vydat se můžete třeba na dominantu Příbramska Třemošnou nebo poněkud hlouběji do brdských lesů na Skelnou Huť.

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodní nádrž – oázy klidu uprostřed lesů
Publikováno: 11.10.2018
Brdské přehrady ležící na řece Litavce byly původně založeny pro potřeby příbramských dolů. Dnes zásobují pitnou vodou Příbram a přilehlé obce.

ČR, Brdy: Nad Maráskem – nejzápadnější brdská osmistovka
Publikováno: 6.8.2020
Vrch Nad Maráskem leží nedaleko obce Míšov v jižní části Brd a nepatří úplně mezi ty nejznámější. Což je sice škoda, protože nabízí skvělé výhledy i procházku okolními lesy, ale v této době je to spíše vítaný fakt. Vyhnete se totiž davům výletníků. Výšlap na tento kopec se dá snadno spojit i s návštěvou nedalekého Třemšína.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – procházka zaniklými osadami
Publikováno: 15.11.2018
Největší rybník Plzeňského kraje najdete uprostřed brdských lesů a nedaleko pozůstatků mnoha zaniklých míst.

ČR: Brdy – základní informace a charakteristika oblasti
Publikováno: 28.9.2017
Protože se v příštích týdnech vydáme na pár krásných míst v Brdech, nejdříve si o nich něco řekneme. CHKO Brdy je jednou z našich nejmladších chráněných krajinných oblastí vůbec. Vyhlášena byla v lednu 2016 a turistům se tak otevřely i oblasti dříve nepřístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikováno: 12.10.2017
Plešivec, výrazný protáhlý kopec v blízkosti Jinec, není možné přehlédnout. Místo patří k těm nejtajemnějším, jaká můžeme v Brdech najít. Váže se k němu mnoho pověstí.

ČR, Příbram – poutní místo Svatá Hora
Publikováno: 24.9.2020
Vrch nad Příbramí, kde původně stávala dřevěná malá kaple pro poustevníky, se v průběhu staletí změnil na nejznámější poutní místo v Čechách. V 17. století zde byla zbudována rozsáhlá stavba s ambity a několika kaplemi. Procesí poutníků sem míří za soškou Panny Marie Svatohorské neustále.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
11 °C
zítra:
pondělí 5.6.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X