www.infoglobe.cz » ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko

Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.

Bezmála třítisícová obec Velké Popovice se nachází přibližně 25 kilometrů jihovýchodně od centra Prahy. Dějiny osídlení sahají do dob Keltů. Ti se zde usadili díky nedalekým nalezištím zlata. Později je vystřídali Slované. Stopy minulosti můžete vidět i dnes. Za místní sokolovnou (Sokolská ulice), na vrchu Daleška, jsou viditelné valy, kdysi sloužící na ochranu před zvěří či nechtěnými hosty (např. husity). Velké Popovice jsou tvořeny celkem devíti „obecními“ částmi, které byly původně samostatnými osadami, proto obsáhnout jejich celou historii by bylo poměrně rozsáhlé. A tak se raději zaměříme na novodobější dějiny.

Velké Popovice – Masarykova ulice

Velké Popovice – škola, památník   Velké Popovice – park

Časový úsek první zmínky o obci není znám, ale v historických listinách se uvádí osada Adamovice jako předchůdce nynějších Velkých Popovic. Písemný záznam o osadě pochází už z roku 1332. V roce 1400 byla osada svěřena přímo králi Václavovi a jejím patronem se stal Jan z Popovic. Významným mezníkem pro Velké Popovice byl rok 1870, kdy skoupil pozemky podnikatel František Ringhoffer a začal tak ve velkém rozvíjet průmyslovou výrobu. Jeho přičiněním v roce 1874 vzniká zdejší pivovar, který se stal symbolem městečka a proslavil ho ve světovém měřítku.

Velké Popovice – kostel Panny Marie Snežné

Po krátkém seznámení se s historií přejdeme k památkám. První z nich je barokní kostel Panny Marie Sněžné pocházející údajně ze 17. století a upravený v 19. století do podoby, kterou vidíme dnes. Zajímavý je díky nedávnému objevu jižního gotického portálu vedoucího do lodi, který jednoznačně poukazuje na období 13. století a přepisuje tak dosavadní datování. Kromě této pozoruhodnosti zde naleznete nepřístupnou podzemní kryptu, oltáře, varhany, lavice a kazatelny z 19. století, pozlacené hvězdy zdobící klenby, druhý nejstarší zvon ve středních Čechách, jakož i pískovcovou sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1831, stojící před kostelem.

Velké Popovice – umělecká kavárna

Hned vedle kostela stojí popovická škola, o níž první písemné zmínky pocházejí z roku 1675. Kousek dál poutá pozornost budova Lékařského domu s hodinami na průčelí či malebná Masarykova ulice s poštou, obchody, malou galerií a informačním centrem spojeným s umělecky pojatou kavárnou. Budovy jsou dekorované úžasnými kovářskými výtvory. Ty pocházejí z místního uměleckého kovodělného ateliéru. Určitě si jděte prohlédnout i impozantní budovu ateliéru, kterou najdete na přilehlé Sokolské ulici. Jedná se o nevšední červenou cihlovou stavbu ozdobenou železnými uměleckými konstrukcemi. O něco dále se nachází také místní hřbitov s budovou márnice (v části Brtnice) s gotickými prvky a dokumentuje „Ringhofferovskou“ architekturu.

Velké Popovice – márnice   Velké Popovice – dlážděné uličky

Velké Popovice – umělecký kovářský ateliér

Dlážděnými uličkami s nádechem minulosti se dostáváme do parku. Jedná se o skutečnou oázu odpočinku. Klikaté chodníčky vás provedou okolo rybníků (Klášterní, Farský), staletých stromů, podél květinových i bahenních záhonů. Všude máte možnost posedět na lavičkách a zároveň se pokochat pohledem na dřevěné sochy zvířat. Zahrát si můžete na dřevěné zvonkohře a z naučných tabulí se dovědět něco z místní historie.

Velké Popovice – park

Velké Popovice – park   Velké Popovice – dřevěná zvonkohra

Park je součástí přírodního parku Velkopopovicko (vyhlášen v roce 1993), který prezentuje jednu z nejpůvodnějších krajinných oblastí východního okraje Prahy. Na ploše 22 kilometrů čtverečních máte možnost vidět chráněné rostliny, živočichy a čisté, člověkem málo ovlivněné přírodní prostředí.

Velké Popovice – park

Velkými Popovicemi prochází Mokřanský potok, jakož i naučná stezka barona Ringhoffera, jejíž jednou ze zastávek je i Velkopopovický pivovar. A právě pivovar je místem, kde náš výlet ukončíme.

GPS: 49°55'20.7"N 14°38'20.0"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Průhonice - kouzelný podzim v Průhonickém parku - VIDEO
Publikováno: 29.11.2011
Není ročního období, ve kterém by nestálo zato vidět Průhonický park. Podzim hrající všemi barvami pak dokáže přírodně krajinářský unikát, který patří na seznam národního kulturního dědictví UNESCO, rozveselit takřka dokonale, stejně jako tamní zámek.

Středočeský kraj: nový průvodce po kraji
Publikováno: 14.3.2020
Nově vydaný průvodce Středočeského kraje s názvem Věda a umění hrou, cesty za poznáním a zážitky vás zavede do světa vědy, techniky, umění, řemesel a kreativity. K dispozici je v tištěné i elektronické podobě.

ČR: vyhlídka Máj aneb jedno z instagramových míst
Publikováno: 19.9.2019
Místo, které je oblíbené nejen pro krásný výhled, spadá do škatulky míst „výlety kolem Prahy“. Pokud jste trošku „instafriendly“, jistě jste právě vyhlídku Máj viděli u spousty uživatelů. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst, většinou sem lidé jezdí v létě, ale na podzim je to tu krásně barevné a v zimě je tu taky hezky, jen pozor na uklouznutí.

ČR, Soběhrdy: Farmapark – zábava pro celou rodinu
Publikováno: 15.9.2019
Středočeský kraj oplývá množstvím zajímavých a krásných míst. Jedním z nich je i obec Soběhrdy, kde vyrostl unikátní rodinný park se zvířecími obyvateli a atrakcemi.

ČR, Sázava – Centrum sklářského umění, Huť František
Publikováno: 2.4.2020
Město ležící na obou březích řeky Sázavy známe díky turistickým stezkám romantickou přírodou, z nichž nejznámější je ta Posázavská. Romantičnost krajiny umocňují svahy nad korytem řeky a na jednom z kopců tyčící se klenot Sázavský klášter. Sázavská oblast se stala také místem pro mnoho skláren, neboť se zde těžil krystalický vápenec. Jednou ze znovuvzkříšených skláren je Huť František.

ČR, hrad Zlenice – zřícenina nad říčními lázněmi
Publikováno: 15.3.2018
Hrad, kterému se dle dochované věže říká Hláska, trůní nad senohrabskou plovárnou. Jeho vznik se dle archeologického průzkumu datuje do konce 13. století. Byl sídlem významného posázavského rodu pánů ze Zlenic.

ČR, Kamenice: krajem barona Ringhoffera - VIDEO
Publikováno: 29.7.2014
Do středočeské Kamenice, resp. její části, jsme už jednou zavítali, když jsme navštívili zámek Štiřín. V Kamenici ale stojí zámky dva. Ten druhý z nich se jmenuje stejně jako obec sama – Kamenice.

ČR, Benešov: nejen dopravní uzel, ale i kus historie - VIDEO
Publikováno: 23.10.2012
Důležitá obchodní i dopravní křižovatka, moderní a dynamické město, ale také místo plné historie – takový je Benešov, vzdálený od Prahy necelých padesát kilometrů.

ČR, Říčany: výhodná adresa i místo pro turisty - VIDEO
Publikováno: 15.4.2014
Kdo nechce bydlet v Praze, ale přece jen se nechce vzdát předností hlavního města, pro toho mohou Říčany u Prahy být tou správnou volbou. Říčany nejsou jen synonymem ideální mimopražské adresy, také turistům umí nabídnout mnohé. Je to místo spojené s historií a tradicí.

ČR, Výlet k Sázavě aneb vodnické procházky
Publikováno: 8.9.2019
Dnes se vydáme k řece Sázava, která je považována za Zlatou řeku. K tomuto pojmenování přispěla nejen barva vody, ale i fakt související s dolováním zlata v Jílovém u Prahy.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

ČR, Hrusice – vesnička jako z pohádky
Publikováno: 18.8.2019
Dnes vás zavedeme do pohádkového kraje obklopeného malebnou přírodou. Přesněji do vesničky, kde žijí vodníci, strašidla a všelijaká zvířátka, která dokonce mluví. Naším cílem bude obec Hrusice, nacházející se necelých 40 kilometrů od historického centra Prahy.

ČR, Vidovice – zámek Berchtold
Publikováno: 19.5.2016
HOTEL zámek BERCHTOLD leží v malebném Ladově kraji nedaleko Prahy a své jméno dostal po šlechtickém rodu Berchtoldů. Ti vlastnili zámek zkraje 20. století. Celý zámek (včetně okolí) prošel od roku 2005 celkovou revitalizací a rekonstrukcí, která přeměnila celý areál na místo, kde se pořádají různé zajímavé akce pro rodiny s dětmi, které si zámek oblíbily pro svou rodinnou atmosféru a dobré jídlo.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.

ČR, Pyšely: naučná stezka kolem golfu
Publikováno: 16.7.2015
Jižní okraj města Pyšel obklopuje porost smíšených lesů s názvem Obora. Zde byla zbudována krátká naučná stezka, která byla lidmi v krajině Posázaví už beztak prošlapána.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Sázava – Huť František
Jedna z nejstarších sázavských hutí dnes slouží jako výukové a společenské centrum. Její výrobky ...

ČR, Velké Popovice – pivovarnické městečko
Jihovýchodně od centra Prahy se nacházejí Velké Popovice, které jsou proslulé především pivovarem...

ČR, Pohádkové Hrusice
Přijměte pozvání na malou procházku po jedné středočeské obci, která je neodmyslitelně spojena se...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Městečko Kostelec nad Černými lesy se nachází ve Středočeském kraji, cca 30 km východně od Prahy....

ČR: cestou ze Srbska na Karlštejn
Jedny z posledních zimních dnů letoška. Proč se je neužít procházkou na Karlštejn? Dá se jít nudn...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 20. 1. 2021
svátek:Ilona
dnes:
středa 20.1.
5 °C
zítra:
čtvrtek 21.1.
3 °C