www.infoglobe.cz » ČR: vyhlídka Máj aneb jedno z instagramových míst

ČR: vyhlídka Máj aneb jedno z instagramových míst

Publikováno: 19.9.2019
Místo, které je oblíbené nejen pro krásný výhled, spadá do škatulky míst „výlety kolem Prahy“. Pokud jste trošku „instafriendly“, jistě jste právě vyhlídku Máj viděli u spousty uživatelů. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst, většinou sem lidé jezdí v létě, ale na podzim je to tu krásně barevné a v zimě je tu taky hezky, jen pozor na uklouznutí.

Vyhlídka leží kilometr od vesnice Teletín a zhruba 45 km od Prahy. Přímo ve vesnici se nachází autobusová zastávka – Krňany, Teletín, kam se z Prahy můžete autobusem dostat zhruba za hodinu. Pokud vyrazíte autem, tak před vesnicí potkáte menší parkoviště přímo u silnice, kde zdarma nechte auto a pak už vás čeká jen krátká procházka (necelý 1 km) přes louku a les k vyhlídce. Pokud raději cestujete vlakem, nejbližší vlaková stanice se jmenuje Jílové u Prahy a od vyhlídky je vzdálena 12 km. Takže vlak je vhodnější spíše pro lidi, kteří si chtějí udělat pořádnou procházku, či dokonce menší túru. Další možností je samozřejmě i výlet na kole. Stačí vychytat vhodné počasí a můžete si užít krásnou projížďku okolo břehu Vltavy.

vyhlídka Máj

Z vyhlídky uvidíte na Vltavu. Dříve zde byly Svatojánské proudy, které jsou ale v současné době zatopeny vodou ze Štěchovické přehrady. Svatojánské proudy označovaly úsek řeky Vltavy mezi Štěchovicemi a Slapy. Jednalo se o poměrně náročnou trasu pro všechny, kteří zdejší úsek chtěli zdolat na loďce, v kánoi či na raftu, a to především kvůli peřejím. Výstavba Štěchovické přehrady začala v roce 1938 a její stavba trvala 6 let. Byla postavena z důvodu regulace odtoku vody ve Vltavě.

vyhlídka Máj   vyhlídka Máj

Jedná se o jednu z nejkrásnějších vyhlídek na Vltavu a jistě stojí za návštěvu. Návštěvníci však musejí být velmi opatrní. Vyhlídka je na skále a snadno se zde dá zakopnout či uklouznout. Na místě se nenachází žádné zábradlí či jiná bezpečností opatření. Spousta návštěvníků kvůli lepšímu výhledu schází ze skály o několik stupňů níže. Fotky sice pořídí nádherné a užijí si nezapomenutelný výhled, ale velmi tím riskují.

vyhlídka Máj

Pokud by vám jedna vyhlídka nestačila. Můžete si udělat procházku dlouhou zhruba 1,5 km a dojít k vyhlídce Bednář, odkud také krásně uvidíte na Vltavu a nejspíš zde ani nikoho nepotkáte. Jestliže vás láká ještě další procházka, můžete popojít o 2 km dál a najít Teletínské vodopády. Ale pozor, určitě neočekávejte žádné velké vodopády, jedná se spíše o řeku, která přetéká přes kameny.

GPS: (odstavné parkoviště k vyhlídce) 49°49'44.4"N 14°28'03.9"E

 

Text: Jitka Kratochvílová

Foto: Wikimedia Commons: Petr1888, Jitka KratochvílováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jílové u Prahy - Borek: štola Halíře
Publikováno: 18.11.2014
V okolí Jílového se nachází jedna z nejmladších ze tří zpřístupněných štol. Vede pod stejnojmenným kopcem a její nejhezčí úsek z období středověku vás čeká až na konci.

Střední Čechy: nová mapa kempů
Publikováno: 16.1.2020
Kam pod stan ve středních Čechách vám poradí nová mapa kempingových míst, kterou pro vyznavače dovolené v přírodě připravil tým Středočeské centrály cestovního ruchu. Najdete tak přehledně zpracované praktické a užitečné informace pohromadě.

Středočeský kraj: nový průvodce po kraji
Publikováno: 14.3.2020
Nově vydaný průvodce Středočeského kraje s názvem Věda a umění hrou, cesty za poznáním a zážitky vás zavede do světa vědy, techniky, umění, řemesel a kreativity. K dispozici je v tištěné i elektronické podobě.

ČR: kam do přírody – Středočeský kraj
Publikováno: 28.3.2020
Přinášíme vám pár tipů, kam se vydat do přírody, když památky, muzea a galerie zůstávají zavřeny. Každý ve svém okolí najde nějakou volně přístupnou rozhlednu, vyhlídku nebo naučnou stezku.

ČR: Svatojánské proudy – krásný podzimní výlet kousek od Prahy
Publikováno: 19.10.2017
Jelikož se počasí v Čechách na nás ještě na posledních pár dní usmálo, nehodlali jsme tuto příležitost promarnit a rozhodli se vyrazit na příjemný výlet. Ze Smíchovského nádraží v Praze jsme vyrazili autobusem číslo 390 do Štěchovic, které lze využít jako startovní místo pro přibližně 10kilometrovou naučnou stezku Svatojánské proudy.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikováno: 1.9.2019
Minulý týden jsme navštívili krásné městečko Velké Popovice, vzdálené jen pár kilometrů jihovýchodně od Prahy, kde jsme poznávali nejen historii, ale i zdejší památky a přírodní scenerie. Nicméně jednu pamětihodnost, která je neoddělitelně spjata s městečkem, jsme záměrně vynechali. Snad už tušíte, že řeč je o místním proslulém pivovaru, jehož prohlídku s námi můžete teď absolvovat.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovo městečko
Publikováno: 25.8.2019
Součástí Ladova kraje je i městečko Velké Popovice. Najdete zde idylickou krajinu plnou krásné architektury, rybníků, lesů, květeny, zručných mistrů a v neposlední řadě zajímavé historie.

ČR, Ladův kraj – pohádkový region
Publikováno: 11.8.2019
Nejbližší týdny vás provedeme po mikroregionu rozkládajícím se mezi Prahou a řekou Sázava. Dohromady 24 obcí se v roce 2000 spojilo a vytvořilo tak pohádkovou oblast, jejíž pojmenování nese jméno po jedné z největších osobností české kultury – po malíři a spisovateli Josefu Ladovi.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jílové u Prahy: Regionální muzeum
Jílovské muzeum najdete v památkově chráněném objektu v dolní části náměstí. V historické budově ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 5. 8. 2020
svátek:Kristián
dnes:
středa 5.8.
23 °C
zítra:
čtvrtek 6.8.
26 °C