www.infoglobe.cz » ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů

Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

Nejprve tu na malém ostrůvku stála dřevěná tvrz, ve které žil vladyka Vyšemír. Ta byla později přestavěna na hrad, který prošel ve 14. století významnou proměnou. Podobu zámku mu však vdechnul až nejvyšší purkrabí Království českého – Zdeněk Lev z Rožmitálu, který přistavoval a přestavoval. Na zámku se vystřídalo několik majitelů, až koncem 18. století koupil zámek rod Hildprandtů, který ho vlastní dodnes.

vodní zámek Blatná

Najít cestu k zámku není nijak složité a s parkováním si také nemusíte dělat starosti, auto můžete nechat hned před ním. Jakmile přejdete přes kamenný most a branou hradní věže, ocitnete se na nádvoří. Odtud se můžete vydat buď na prohlídku, nebo do zámeckého parku.

nádvoří pohled od zámku do parku

Prohlídky jsou 60minutové a konají se v Rozdražovském paláci. Podíváte se tu například do „africké místnosti“ věnované především Etiopii, do které se rodina r. 1958 rodina legálně vystěhovala (majetek jim byl totiž zkonfiskován po komunistickém převratu, po r. 1990 jim byl ale zase vrácen). Součástí expozice jsou různé šavle, ručně pletené koše, obrazy, ale také čínská skříň a japonský porcelán. Dále navštívíte rodinnou galerii, empírový salon nebo třeba pracovnu J. E. Purkyně, který tu byl při svém studiu vychovatelem a učitelem.

zámek Blatná

František Hildprandt byl vášnivým lovcem, a tak můžete obdivovat jeho trofeje v loveckém salonu, kde na stěnách visí kožešiny a paroží, ze kterého jsou vyrobeny konstrukce křesel, stůl, stojany na zbraně nebo obrovský lustr. Jedna místnost jeho vášni ale nestačí, a tak si i na chodbách můžete prohlédnout další paroží nebo třeba hlavy tuleňů a vycpané orly.

lovecký salonekinteriéry zámku Blatná

Pokud myslíte, že je pro vás tento okruh krátký, můžete využít nabídku rozšířené prohlídky, kde navíc navštívíte ještě Zelenou světnici nebo kapli. Naopak pokud s sebou máte malé děti, můžete si zaplatit jen zkrácenou prohlídku. A pro ty, kteří mají rádi trochu tajemna, nabízí zámek Blatná i noční prohlídky (ale jen o letních prázdninách).

výhled z parku   celý park láká k procházce

I když je zámek přístupný jen od dubna do října, do parku se můžete jít podívat během celého roku. Bývalou oboru přeměnil F. Hildprandt z části na anglický park, z části zůstala stejná – les s pozůstatky dávných rýžovišť zlata. Najdeme zde mnoho cestiček, alejí, potůčků a mostků – vše tu láká k procházce. Největší atrakcí však zůstávají daňci, kteří se tu nebojácně pasou. V pokladně zámku si můžete koupit i krmivo – budou vám přímo „zobat z ruky“.

daňci v anglickém parku   krmení daňku je povoleno, ale jen na vlastní nebezpečí

Zajisté si tu všimnete i krásného empírového domu s dvouramenným schodištěm, ve kterém bydlí rodina Hildprandtů. Ta se ale plánuje přestěhovat zpět na zámek (do střední části), hned vedle Rejtova paláce, který by se měl co nevidět rekonstruovat. Atmosféru okolí dokreslují pestrobarevní pávi, kteří se volně pohybují u domu.

empírový domek v parku 

v parku se volně pohybují i pávi   Rejtův palác

A jak se tak budete procházet po okolí, bude vám to tu možná připadat čím dál tím povědomější. A není se čemu divit, natáčela se tu filmová komedie Bílá paní a pohádka Šíleně smutná princezna. To právě na tomto rybníku plula lodička s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem...

pohled na zámek z parku

Blatná ale není jedinou památkou v okolí, proto pokud vám vyjde čas, navštivte třeba nedaleký zámek Březnice, chanovický barokní zámek nebo kostel sv. Jana Křtitele v Paštikách.

GPS: 49°25'22.0"N 13°52'45.4"E

www.zamek-blatna.cz

 

Text: Lenka Bauerová

Foto: Lenka Bauerová, Miluše Svátková, archiv zámku BlatnáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Klatovy: brána Šumavy – VIDEO
Publikováno: 16.10.2012
Klatovy tvoří důležitý bod pro život v poměrně nehostinném kraji. Dál na západ, v pohraničí, není dost práce, a tak když tam nechcete hospodařit coby farmář, musíte se vypravit do města – za prací, za zábavou, na nákupy nebo za poznáním.

ČR, Nepomuk – nejen za svatým Janem Nepomuckým
Publikováno: 18.7.2019
Malé město leží v jihozápadních Čechách nedaleko Plzně a proslavilo se jako rodiště asi nejznámějšího českého světce. Stojí ovšem za to sem přijet i kvůli dalším památkám a krásné okolní přírodě.

ČR, Kamýk nad Vltavou: Nejen zřícenina hradu Vrškamýk
Publikováno: 1.11.2018
S Kamýkem nad Vltavou si většina z nás spojuje především zříceninu kdysi významného hradu patřícího českým králům, můžete tu toho však navštívit mnohem víc.

ČR, zámeček Tři Trubky – cesta do nejhlubších brdských hvozdů
Publikováno: 23.8.2018
Brdy jsou v posledních letech oblíbeným cílem turistů. Dnes se spolu s námi podíváte k romanticky působící myslivně, která je obklopena lesy bohatými na lesní plody i zvěř a pojí se také se zajímavou historií.

ČR: Maková hora – poutní místo uprostřed nádherné přírody
Publikováno: 10.5.2018
Poutní kostel na Makové nad Smolotely je krajinnou dominantou, která se právem pyšní přezdívkou barokní perla středního Povltaví, ale také oázou klidu obklopenou překrásnou přírodou.

ČR: Bohutín – Vesnice s hornickou minulostí
Publikováno: 26.10.2017
Pokud se vydáte z Příbrami směrem na Plzeň, projedete celý Bohutín od začátku až do konce. Vesnice je spojena s hornictvím a díky své výhodné poloze je také ideálním výchozím místem pro poznávání Brd.

ČR: Příbram – Hornické Březové Hory
Publikováno: 24.8.2017
Příbram asi nejvíce proslavilo hornictví a mariánské poutní místo Svatá Hora. V dnešním článku se vydáme právě na havířské Březové Hory.

ČR: Vysoká u Příbrami – vyrážíme za Antonínem Dvořákem
Publikováno: 17.8.2017
Nebýt Antonína Dvořáka, který ve Vysoké u Příbrami rád pobýval a tvořil, většina z nás by o ní nejspíš nikdy neslyšela. Kromě vzpomínek na slavného hudebního skladatele se sem ale vyplatí vyrazit i za krásnými okolními lesy nebo výhledy na šumavský masiv, který se otevírá z mnoha okolních míst.

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR, orlická přehrada – pohled z jiné perspektivy
Publikováno: 27.2.2020
Do konce března letošního roku se návštěvníkům orlické přehrady naskytne pohled na místa, která jsou běžně skrytá pod vodou. Dá se tu jen tak vyrazit na vycházku po obnažených březích nebo navštívit některé známé historické památky.

ČR: Renesanční zámek Březnice
Publikováno: 2.6.2016
Nedaleko historického hornického města Příbrami leží renesanční zámek Březnice, který se může chlubit opravdu bohatými dějinami. Návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, ale i odpočinek v parku či parkánové zahradě nebo příjemné posezení v zámecké kavárně.

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou
Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 3. 8. 2020
svátek:Miluše
dnes:
pondělí 3.8.
17 °C
zítra:
úterý 4.8.
16 °C