www.infoglobe.cz » ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji

ČR: Zámek Bruntál a hrad Sovinec – vlídné oázy v drsném kraji

Publikováno: 7.7.2016
Bruntálsko je poměrně odlehlý kout Moravskoslezského kraje mezi Hrubým a Nízkým Jeseníkem, rázovitý a prý drsný. Bruntálští si ze sebe sympaticky střílejí, když šíří recesistickou mystifikaci o místním endemitu – zubatých žábách. Ale nebojte se a přijeďte, jsou tu krásná místa, která stojí za poznání.

V jádru historického města Bruntál stojí už od konce 16. století zámek. Jeho půdorys naznačuje kruhový tvar, směrem do nádvoří jsou patrové arkády a z líce jej zdobí nádherný barokní portál a fasáda. Věž s hodinami je vysoká přes 60 m. Jeho nejhodnotnější interiéry jsou celoročně zpřístupněny, a tak si turista může projít kapli a zámecké sály s nádhernými rokokovými nástěnnými malbami a původním mobiliářem. Líbit se tu musí také každému, kdo má rád romantiku zámeckých parků. Bývalý pivovar přebudovaný na salu terrenu, sochy, jezírko, zbytky městských hradeb a bašt dělají z tohoto místa doslova občerstvovnu pro duši a nervy.

zámek Bruntál   zámek Bruntál

zámek Bruntál   zámek Bruntál

30 km jihozápadně od Bruntálu stojí nad stejnojmennou obcí rozsáhlý hrad Sovinec, magnet pro všechny výletníky. Zaparkovat se dá až těsně pod hradem, ale neuděláte chybu, když se sem projdete třeba po turistické značce od Rešovských vodopádů. Kaskádu těchto nejvyšších vodopádů v Jeseníku tvoří tok řeky Huntavy zaříznutý do skal a celá lokalita je vyhlášena národní přírodní rezervací. Cesta na Sovinec vede lesem a dýchá se tu náramně. Vždyť Jeseník jsou uznávané vzdušné lázně. Nedaleko se léčí chronické dýchací potíže a nemoci plic.

Rešovské vodopády

Máte rádi tajemné podzemní chodby? Na Sovinci vás čeká překvapení – nově bylo zpřístupněno podzemí v délce 80 m. Můžete si jej projít s průvodcem, který vás zároveň provede po bastionech, parkánech a celým barokním opevněním hradu. Dostane se vám všech informací o hradní historii a věřte, že ta není nudná. Opevnění a členité podzemí tu není jen tak pro nic za nic, hrad byl založen už ve 14. století a v různých obdobích se o něj bojovalo, například za třicetileté války patřil hrad řádu německých rytířů, který jej neubránil před Švédy. Ti pak drželi hrad celých sedm let jako jednu ze tří základen (spolu s Olomoucí a Uničovem) na Moravě a ve Slezsku. Na hradě se dozvíte, co zde po Švédech zbylo a řadu dalších zajímavostí. Je potřeba dodat, že prohlídka opevnění a podzemí není vhodná pro malé děti do šesti let. A také byste měli vědět, že ji absolvujete v reflexních vestách a s ochrannou přilbou, které vám zapůjčí v pokladně.

hrad Sovinec

Hrad je obestřen celou řadou pověstí. Prý na jednom nádvoří přes noc tak řičí koně a chrastí zbroj, že to žádný zbloudilý nocležník nevydrží. A taky je tu výklenek, v němž se našly dvě zazděné kostry. Mladou dívku prchající před domluveným sňatkem s postarším šlechticem ukryl na Sovinci její strýc. Když je zhrzený ženich dostihl, krutě se pomstil. Nedivte se, středověk.

hrad Sovinec

Na Sovinci jsou přístupné také vybavené interiéry. Rytířský sál, kancelář nadlesního, sklepy, mučírna a tematické muzejní expozice pomáhají návštěvníkům rozšířit si obzory o poznatky z historie, o životě ve středověku a o umění a řemeslech.

kosárna Karlovice   kosárna Karlovice

A když jsme u těch řemesel:

Máte-li vztah k různým etnografickým zajímavostem, nenechte si ujít kosárnu v Karlovicích. Jde o výjimečně dochovanou budovu postavenou zřejmě v roce 1600. Architektura byla pro stavby v této lokalitě typická, ovšem kromě kosárny se jiná stavba nedochovala. Patří nyní Muzeu v Bruntále a je zde instalována expozice venkovského bydlení a lesnictví.

GPS: (zámek) 49°59'25.5"N 17°27'52.9"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Viktor ČapkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: oáza klidu pod Beskydy – VIDEO
Publikováno: 13.6.2017
Malebné městečko Rožnov pod Radhoštěm patří mezi místa, do kterých se zamilujete v prvním okamžiku. A když ne v prvním, tak hned v tom druhém. Od konce 18. století do 2. světové války město fungovalo jako klimatické lázně a dnes se k tradici opět pomalu vrací.

ČR: Dolní oblast Vítkovice – majestátní ocelová kráska – VIDEO
Publikováno: 6.6.2017
Říká se jí ostravské Hradčany. Bývalé železárny totiž opravdu z dálky působí jako obrovský hrad. Ruda se v nich přestala tavit na konci minulého století, ale velkou část unikátního průmyslového kolosu se naštěstí podařilo zachovat pro příští generace. Vydejte se s námi na krátký výlet do ocelového srdce Ostravy.

Kunčice pod Ondřejníkem – skvělá základna k výletům do Beskyd – VIDEO
Publikováno: 30.5.2017
Malá a na první pohled nenápadná vesnice v Beskydech si získává čím dál větší oblibu nejen u výletníků z Ostravska. Táhne je sem hlavně nádherná příroda a snadná dostupnost jak autem, tak vlakem.

ČR, Radhošť – sídlo slovanského boha slunce Radegasta – VIDEO
Publikováno: 23.5.2017
Legendy vyprávějí, že na vrcholu beskydského vrcholu Radhošť odjakživa sídlil Radegast – pohanský bůh slunce, války a vítězství. I dnes je 1 129 metrů vysoký Radhošť posvátné poutní místo s krásným kostelíkem a výhledem, díky kterému stojí výšlap sám o sobě za to.

Beskydy: cykloportál – dokonalý servis pro cyklisty
Publikováno: 29.9.2016
Nově upravený cykloportál inspiruje cyklisty. Najdou zde vše potřebné, navíc do konce letošního roku bude vydána nová cykloturistická mapa Těšínského Slezska. Vše zajímavé, co se cyklistiky v Beskydech týká, bude prezentováno začátkem listopadu na veletrhu Sportlife v Brně.

Ostrava: město na rozcestí – VIDEO
Publikováno: 20.9.2016
Není to tak dávno, kdy turisté do Ostravy zabloudili opravdu jen náhodou. Město žilo hornictvím a těžkým průmyslem a v mnoha částech se člověk bál chodit sám i ve dne, natož po setmění. Jenže Ostrava se změnila. Dnes jde o město plné kultury, zajímavých památek a přibývá v ní mladých lidí, kteří rozjíždějí stále nové ambiciózní projekty.

Bruntál
Publikováno: 18.10.2007
Město Bruntál bylo založeno roku 1213 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Do té doby byla severní Morava téměř neosídlená a Jeseníky nabízely bohatství v podobě drahých kovů. Díky nim pak město bohatlo a již od založení města měli bruntálští ve znaku horníka. Kromě těžby tady měla zastoupení i řemeslná výroba. Od 15. století byl Bruntál centrem oblasti.

Lezení: Štramberk - starý vápencový lom
Publikováno: 6.10.2013
Vydáte-li se za lezením do Moravskoslezského kraje, určitě stojí za zastavení starý vápencový lom ve Štramberku. Tento starý lom je soukromí pozemek, který je oplocen a monitorován.

ČR: Ostrava – Landek Park aneb tvrdý život horníků - VIDEO
Publikováno: 1.11.2011
Ostrava – místo, kde není jednoduchý život a kde je vzduch nejtěžší v celé EU. Přesto na něj Ostraváci nedají dopustit a neváhají se špičkovat kvůli každému detailu. Na Pražáky jsou někteří Ostraváci, a není jich málo, zvlášť alergičtí.

Jeseník
Publikováno: 10.10.2007
Jeseník je slezské město na severu Olomouckého kraje, leží na soutoku říček Staříče a Bělé. Původní obyvatelstvo bylo převážně německé, proto se Jeseník až do roku 1947 jmenoval Frývaldov (od německého Freiwaldau). Leží v CHKO Jeseníky.


Souvisejicí videa

ČR, Rožnov pod Radhoštěm: Oáza klidu pod Beskydy
Před druhou světovou válkou fungovalo město jako klimatické lázně a dnes se tradice pomalu obnovu...

ČR: Dolní oblast Vítkovice – ocelová kráska
Už jste slyšeli o ostravských Hradčanech? Jsou to bývalé železárny, které z dálky působí jako obr...

ČR, Radhošť – tam, kde sídlí bůh slunce
Výšlap na vrch Radhošť je v krásném letním dnu skvělým zážitkem. Dokonce si můžete vybrat, jestli...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. září 2019 máte možnost využít k cestování tradiční vláček Hanička (motorový vůz 810), který jezdí na trati ze Spišského Podhradí do Spišských Vlachů.
21.7.2019
Také toto léto si můžete užít mezinárodní kulturní festival Dny Mistra Pavla v Levoči, který do 28. srpna přináší pouliční vystoupení divadelníků, muzikantů a tanečníků, jakož i poselství kultury.

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 22. 7. 2019
svátek:Magdaléna
dnes:
pondělí 22.7.
28 °C
zítra:
úterý 23.7.
31 °C