www.infoglobe.cz » ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody

ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody

Publikováno: 17.5.2018
V malebném městečku poblíž soutoku Bělé a Divoké Orlice se nachází objekt nedozírné historické a umělecké hodnoty. Je jím častolovický zámek s rozsáhlým anglickým parkem, růžovou zahradou, zámeckým zvěřincem a oborou s bílými daňky. Návštěva panství rodu Šternberků vám zabere celý den.

zámek Častolovice

Předchůdcem zámku bývala středověká tvrz. Městečko s necelými dvěma tisíci obyvateli mívalo dle místní kroniky i hrad s vodním opevněním – v místech kostela sv. Víta. Z původního sídla zakladatelů pánů z Častolovic se však nic nedochovalo. Zámek vznikal přebudováním původní stavby od roku 1586, kdy půdorys získal podobu písmene U. S každým novým majitelem prošla stavba změnami. Dnešní, převážně renesanční vzhled dostala až na přelomu 19. a 20. století. Na některých fasádách se dochovaly i malované fresky.

zámek Častolovice   zámek Častolovice

Jedinečnou hodnotu představují malované kazetové stropy v reprezentačních prostorách. Umělecká hodnota interiérů v podobě mobiliáře různých slohů, sbírek obrazů, autentických portrétů českých králů (pořízené za jejich života) nebo artefaktů z Pompejí nejsou jedinými zajímavostmi. Rytířský sál o rozloze téměř 300 m² předčí jen sály Pražského hradu a Sněmovní sál zámku v Kroměříži. Další zvláštností je například skříň ve zdi v rokokovém salonku.

zámek Častolovice   zámek Častolovice

zámek Častolovice 

Do dějin zámku se zapsala i válečná doba, kdy ho využívali pro vojenský lazaret. Tapety Rytířského sálu pak sloužily jako obvazový materiál pro raněné.

V červnu roku 1992 byl v rámci restituce předán zámek dceři Františka Leopolda Sternberga – paní Dianě Sternbergové.

zámek Častolovice

V přízemí zámku naleznete kavárnu a výstavní prostory. Zámek je celoročně obyvatelný. Obytné prostory využívá majitelka, ale i veřejnost, například svatební hosté. Prostory jsou vytápěny plynovým ústředním topením a připojeny k obecnímu vodovodu. Zámek má bezbariérový přístup.

zámek Častolovice – výstavní prostory   zámek Častolovice a park

Zámecký park

Park byl založen po roce 1840. Jeho dnešní podoba je ale zcela odlišná od té původní. Přírodně-krajinářský prvek s dnešními 40 hektary protíná lipová alej – dříve hlavní špacír. Park je rozdělen štěrkovými cestami na několik částí. Okrasné dřeviny doplněné sochami a lavičkami tvoří různá zákoutí.

zámek Častolovice   zámecký park

zámecký park

U rybníka s ostrůvkem najdete altán Gloriet s občerstvením a opodál dětské hřiště. Svatební obřady se konají v růžové zahradě, kde je na 200 druhů růží. Kromě daňků a jelenů je park domovem pro domácí, hospodářská i cizokrajná zvířata. Při procházce se k vám přidá třeba páv, pod nohama proběhnou králíci a nad hlavou vám proletí divoké kachny.

zámecký park   zámecký park

Vytvořit a udržovat takovouto oázu klidu a pohody a svým snažením ji pak předat na odiv budoucím generacím vyžaduje značné úsilí a vztah k přírodě. Proto má paní majitelka velké uznání mezi místními obyvateli i návštěvníky.

zámecký park

GPS: 50°07'50.0"N 16°11'12.6"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Hradec Králové: Uprostřed Koruny české
Publikováno: 22.2.2020
Muzeum východních Čech vás zve na výstavu unikátního souboru gotického a raně renesančního umění zdejšího regionu od 13. do 16. století. Expozice Uprostřed Koruny české skýtá přes 400 uměleckých děl a bude k vidění do 28. června 2020.

Vamberk: krajkářství na seznamu lidové kultury ČR
Publikováno: 25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).

ČR, Vamberk – město krajky
Publikováno: 2.5.2019
Nenápadné město na úpatí Orlických hor proslavené krajkářskou technikou a zručnými ženami, jejichž počet od dob slávy rapidně klesl. Klesl i zájem o krajku. Zdejší muzea krajky vás provedou staletou tradicí krajkářství, a když budete mít štěstí, zastihnete tu krajkářské slavnosti nebo Mezinárodní setkání krajkářek. Ano, ve Vamberku jsou vzhledem ke společenským změnám muzea dvě. Návštěvu Vamberku zakončíme v chatě Na Vyhlídce, na rozcestí turistických tras.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice – VIDEO
Publikováno: 29.5.2018
Pokud se chcete podívat, jak se žije v pohádce, zajeďte si do Julinčina údolí a osady Hamernice v Orlických horách, nedaleko městečka Rokytnice. Čeká vás nezapomenutelná procházka podél horského potoka Říčka v nádherné přírodě a mezi roubenými staveními.

Rychnov nad Kněžnou: začala rozsáhlá oprava zámku
Publikováno: 29.5.2018
Rekonstrukce rychnovské památky, jejímž majitelem je Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský, potrvá až do roku 2020. Dotkne se prakticky všech částí areálu včetně interiérů a kostela Nejsvětější Trojice. Návštěvníky čeká omezení, nikoliv uzavření.

ČR, Hradec Králové: Salon republiky - VIDEO
Publikováno: 24.12.2013
Tak tohle krajské město dělá svému regionu čest. Je to opravdu výstavní kousek mezi městy, alespoň tak na první pohled vypadá.

ČR, Jaroměř: město knížete Jaromíra - VIDEO
Publikováno: 17.9.2013
Necelých dvacet kilometrů od krajského města Hradce Králové leží Jaroměř, místo plné historie.

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámek
Publikováno: 12.4.2018
Když se mladému hraběti Ervínu Kinskému nezdál původní zámek, dnes nazývaný jako Starý zámek, dostatečně reprezentativní pro sídlo rodu, nechal v letech 1829–1833 postavit nový. Starý, dvoupatrový a nesymetrický barokní zámek, navíc oddělený od zahrad císařskou silnicí, zůstal sídlem správy panství. A tak je tomu dodnes.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR: Jaroměř - město s pevností
Publikováno: 8.2.2013
Jaroměř se nachází na východě Čech, 17 kilometrů od Hradce Králové, na soutoku tří řek – Labe, Úpy a Metuje. Město obývá přibližně 12 600 lidí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vamberk – Muzeum krajky Vamberk
Historická budova muzea má několik pater plných krajkářských výrobků a uměleckých děl. Jen oko od...

ČR, Častolovice – zámek s anglickým parkem a oborou s daňky
Zámecký park v anglickém stylu, který byl založen v 19. století, spolu s renesančním zámkem z 16....

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...


Souvisejicí videa

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka
Městečko Ústí nad Orlicí leží v orlickém podhůří a patří mezi nejmalebnější u nás. Nejstarší část...

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor
Ve východní části Orlických hor se skrývá malebné městečko Rokytnice, kde na vás čeká tradiční ve...

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice
V Julinčině údolí a osadě Hamernice se žije jako v pohádce. Budete se procházet údolím potoka, me...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
27.5.2020
Nejstarší kalendář sice vznikl v Egyptě již ve 4. tisíciletí před Kristem, ale jeho dennodenní využívání se zachovalo dodnes. Kromě jmen a různých svátků si prostřednictvím kalendáře připomínáme všelijaké mezinárodní dny. A právě přehled těch (dle nás) nejzajímavějších vám přinášíme v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - VENEZUELA a PARAGUAY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 30. 5. 2020
svátek:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zítra:
neděle 31.5.
13 °C