www.infoglobe.cz » ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody

ČR, zámek Častolovice – kus historie v oáze pohody

Publikováno: 17.5.2018
V malebném městečku poblíž soutoku Bělé a Divoké Orlice se nachází objekt nedozírné historické a umělecké hodnoty. Je jím častolovický zámek s rozsáhlým anglickým parkem, růžovou zahradou, zámeckým zvěřincem a oborou s bílými daňky. Návštěva panství rodu Šternberků vám zabere celý den.

zámek Častolovice

Předchůdcem zámku bývala středověká tvrz. Městečko s necelými dvěma tisíci obyvateli mívalo dle místní kroniky i hrad s vodním opevněním – v místech kostela sv. Víta. Z původního sídla zakladatelů pánů z Častolovic se však nic nedochovalo. Zámek vznikal přebudováním původní stavby od roku 1586, kdy půdorys získal podobu písmene U. S každým novým majitelem prošla stavba změnami. Dnešní, převážně renesanční vzhled dostala až na přelomu 19. a 20. století. Na některých fasádách se dochovaly i malované fresky.

zámek Častolovice   zámek Častolovice

Jedinečnou hodnotu představují malované kazetové stropy v reprezentačních prostorách. Umělecká hodnota interiérů v podobě mobiliáře různých slohů, sbírek obrazů, autentických portrétů českých králů (pořízené za jejich života) nebo artefaktů z Pompejí nejsou jedinými zajímavostmi. Rytířský sál o rozloze téměř 300 m² předčí jen sály Pražského hradu a Sněmovní sál zámku v Kroměříži. Další zvláštností je například skříň ve zdi v rokokovém salonku.

zámek Častolovice   zámek Častolovice

zámek Častolovice 

Do dějin zámku se zapsala i válečná doba, kdy ho využívali pro vojenský lazaret. Tapety Rytířského sálu pak sloužily jako obvazový materiál pro raněné.

V červnu roku 1992 byl v rámci restituce předán zámek dceři Františka Leopolda Sternberga – paní Dianě Sternbergové.

zámek Častolovice

V přízemí zámku naleznete kavárnu a výstavní prostory. Zámek je celoročně obyvatelný. Obytné prostory využívá majitelka, ale i veřejnost, například svatební hosté. Prostory jsou vytápěny plynovým ústředním topením a připojeny k obecnímu vodovodu. Zámek má bezbariérový přístup.

zámek Častolovice – výstavní prostory   zámek Častolovice a park

Zámecký park

Park byl založen po roce 1840. Jeho dnešní podoba je ale zcela odlišná od té původní. Přírodně-krajinářský prvek s dnešními 40 hektary protíná lipová alej – dříve hlavní špacír. Park je rozdělen štěrkovými cestami na několik částí. Okrasné dřeviny doplněné sochami a lavičkami tvoří různá zákoutí.

zámek Častolovice   zámecký park

zámecký park

U rybníka s ostrůvkem najdete altán Gloriet s občerstvením a opodál dětské hřiště. Svatební obřady se konají v růžové zahradě, kde je na 200 druhů růží. Kromě daňků a jelenů je park domovem pro domácí, hospodářská i cizokrajná zvířata. Při procházce se k vám přidá třeba páv, pod nohama proběhnou králíci a nad hlavou vám proletí divoké kachny.

zámecký park   zámecký park

Vytvořit a udržovat takovouto oázu klidu a pohody a svým snažením ji pak předat na odiv budoucím generacím vyžaduje značné úsilí a vztah k přírodě. Proto má paní majitelka velké uznání mezi místními obyvateli i návštěvníky.

zámecký park

GPS: 50°07'50.0"N 16°11'12.6"E

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Vamberk – město krajky
Publikováno: 2.5.2019
Nenápadné město na úpatí Orlických hor proslavené krajkářskou technikou a zručnými ženami, jejichž počet od dob slávy rapidně klesl. Klesl i zájem o krajku. Zdejší muzea krajky vás provedou staletou tradicí krajkářství, a když budete mít štěstí, zastihnete tu krajkářské slavnosti nebo Mezinárodní setkání krajkářek. Ano, ve Vamberku jsou vzhledem ke společenským změnám muzea dvě. Návštěvu Vamberku zakončíme v chatě Na Vyhlídce, na rozcestí turistických tras.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor – VIDEO
Publikováno: 5.6.2018
Pokud se chystáte na výlet do východní části Orlických hor, určitě se zastavte v krásném městečku na jejich úpatí, kde vás čeká zdejší tradiční venkovská architektura i nádherná příroda v okolí.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice – VIDEO
Publikováno: 29.5.2018
Pokud se chcete podívat, jak se žije v pohádce, zajeďte si do Julinčina údolí a osady Hamernice v Orlických horách, nedaleko městečka Rokytnice. Čeká vás nezapomenutelná procházka podél horského potoka Říčka v nádherné přírodě a mezi roubenými staveními.

Rychnov nad Kněžnou: začala rozsáhlá oprava zámku
Publikováno: 29.5.2018
Rekonstrukce rychnovské památky, jejímž majitelem je Jan Egon Kolowrat Krakowský Liebsteinský, potrvá až do roku 2020. Dotkne se prakticky všech částí areálu včetně interiérů a kostela Nejsvětější Trojice. Návštěvníky čeká omezení, nikoliv uzavření.

ČR, Hradec Králové: Salon republiky - VIDEO
Publikováno: 24.12.2013
Tak tohle krajské město dělá svému regionu čest. Je to opravdu výstavní kousek mezi městy, alespoň tak na první pohled vypadá.

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámek
Publikováno: 12.4.2018
Když se mladému hraběti Ervínu Kinskému nezdál původní zámek, dnes nazývaný jako Starý zámek, dostatečně reprezentativní pro sídlo rodu, nechal v letech 1829–1833 postavit nový. Starý, dvoupatrový a nesymetrický barokní zámek, navíc oddělený od zahrad císařskou silnicí, zůstal sídlem správy panství. A tak je tomu dodnes.

ČR: Hradec Králové - architektonický skvost
Publikováno: 21.10.2014
V Hradci jsem se poprvé ocitl při cestě z focení v Orlických horách a hned v první chvíli jsem si město zamiloval. Vystoupil jsem z auta, rozhlédl se po průčelí honosných prvorepublikových domů, pohlédl několika lidem do tváře a věděl jsem, že tu určitě nejsem naposledy.

ČR, Jaroměř: město knížete Jaromíra - VIDEO
Publikováno: 17.9.2013
Necelých dvacet kilometrů od krajského města Hradce Králové leží Jaroměř, místo plné historie.

ČR: Jaroměř - město s pevností
Publikováno: 8.2.2013
Jaroměř se nachází na východě Čech, 17 kilometrů od Hradce Králové, na soutoku tří řek – Labe, Úpy a Metuje. Město obývá přibližně 12 600 lidí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Vamberk – Muzeum krajky Vamberk
Historická budova muzea má několik pater plných krajkářských výrobků a uměleckých děl. Jen oko od...

ČR, Častolovice – zámek s anglickým parkem a oborou s daňky
Zámecký park v anglickém stylu, který byl založen v 19. století, spolu s renesančním zámkem z 16....

ČR, Kostelec nad Orlicí – Nový zámek rodu Kinských
Empírová stavba z první třetiny 19. století se spolu s nově opraveným hospodářským objektem, kde ...


Souvisejicí videa

ČR: Ústí nad Orlicí – město tkalců a baroka
Městečko Ústí nad Orlicí leží v orlickém podhůří a patří mezi nejmalebnější u nás. Nejstarší část...

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné městečko obklopené panenskou přírodou hor
Ve východní části Orlických hor se skrývá malebné městečko Rokytnice, kde na vás čeká tradiční ve...

ČR: Orlické hory – Julinčino údolí a osada Hamernice
V Julinčině údolí a osadě Hamernice se žije jako v pohádce. Budete se procházet údolím potoka, me...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 9. 12. 2019
svátek:Vratislav
dnes:
pondělí 9.12.
5 °C
zítra:
úterý 10.12.
0 °C