www.infoglobe.cz » ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou

ČR: Zámek Červená Lhota – pohádka nad hladinou

Publikováno: 21.4.2016
V krásné přírodě jižních Čech (asi 17 km od Jindřichova Hradce) se nachází jedno opravdu romantické a pohádkové místo – vodní zámek Červená Lhota. Stojí na malém skalnatém ostrůvku uprostřed rybníka a s okolím ho spojuje jen kamenný most.

Červená Lhota

Od parkoviště, kde zaplatíte poplatek 50 Kč, je to k zámku už jen kousek. Podél cesty stojí stánkaři a nabízejí vám všemožné zboží, pro děti bude jistě těžké odolat. Po vstupu do areálu můžete buď rovnou zamířit k zámku, nebo se nejdříve podívat po okolí. Doporučuji si nejprve zjistit časy prohlídek a pak si dopřát krátkou procházku, při které se naladíte na tu správnou „zámeckou“ notu.

zámek Červená Lhota   zámek Červená Lhota

Nalevo od zámku (na návrší parku) stojí kostelík Nejsvětější Trojice, který je určen k bohoslužbám, modlitbám i k poslednímu odpočinku někdejších zámeckých majitelů. Před ním si můžete všimnout několika bílých židlí, které jsou připraveny ke svatebním obřadům. A musím uznat, že svatebčané tu mají opravdu krásný výhled.

kostelík Nejsvětější Trojice   kostelík Nejsvětější Trojice

Kolem celého rybníka vede žlutá turistická stezka, a vy si tak můžete prohlédnout Červenou Lhotu ze všech stran. Doporučuji si zde také půjčit lodičku a užít si trochu té romantiky. Během rozjímání se můžete zamyslet, v jakých filmech jste Červenou Lhotu zahlédli. A že jich je opravdu mnoho – běhala zde princezna Zlatovláska, z nádvoří vzlétal balón v seriálu Pan Tau, natáčely se tu Svatby pana Voka atd.

zámek Červená Lhota

Zámek ale nebyl vždy zámkem. Ve 14. století tu byla postavena tvrz, která se jmenovala jen Lhota. Změnou v renesanční zámek prošla v 16. století, kdy ji koupil rytíř Jan Kába z Rybňan. Vystřídalo se zde mnoho majitelů, kteří si své „hnízdečko“ upravovali dle svého. Bohužel některé přestavby byly necitlivé, ale vkus a životní standard je v každé době jiný. Posledními majiteli byla rodina Schönburg-Hartenstein, která dala Červené Lhotě nynější podobu. V současnosti je zámek pod správou Národního památkového ústavu.

zámek Červená Lhota

Přejdete-li kamenný most, dostanete se do průjezdu, kde můžete obdivovat žertovně vymalované klenby. Na nádvoří vás pak určitě zaujme dřevěná koutová pavlač, kterou procházely dámy, aby nevstupovaly do pánské ložnice. Najdete zde také dveře do obchodu se suvenýry a k pokladně.

zámek Červená Lhota

vymalované klenby v průjezdu   nádvoří

Můžete si vybrat mezi třemi prohlídkovými okruhy. Tím prvním a zároveň nejdelším je prohlídka historických interiérů 1. patra, kde uvidíte autentický byt posledních majitelů. Projdete se hostinským salonem, který je hlavním prostorem hostinské části. Kromě pozoruhodných obrazů zde můžete vidět i velkou vzácnost – antickou červenofigurální keramickou nádobu zvanou kratér (500–429 př. n. l.), která se používala k ředění vína vodou. Dále nahlédnete do pracovny, kde najdete portréty všech majitelů zámku z rodiny Schönburg-Hartenstein, z nichž vám asi nejvíce utkví portrét ošklivé vévodkyně Markéty Pyskaté. V jídelně budete obdivovat krásný strop, v budoáru zase výšivku páva, kterou vytvořila princezna Sophie Schönburg-Hartenstein, která nyní žije v Kolumbii. Tento okruh toho nabízí mnohem víc, ale to už vám prozrazovat nebudeme.

budoár (foto: Roman Maleček)   pracovna (foto: Roman Maleček)

Dalším okruhem je návštěva podkrovních pokojů, kde si můžete prohlédnout nejen dětské pokoje a halu, ale i zámecké divadlo. Poslední možností je prohlídka sklepení, které je však přístupné pouze v červenci a srpnu, jinak je zde otevřeno od dubna do října.

A víte, proč je Červená Lhota opravdu červená? O tom se vypráví několik pověstí. Např. ta o Johance, manželce Gutrama Káby z Rybňan. Po manželově smrti se paní Johanka odcizila katolické víře. Rozhodla se tedy, že vyhodí z okna velký kříž, který jí Boha stále připomínal. Nad zámkem se však rozpoutala bouře, do místnosti vletěl ďábel a Johanku odnesl do pekla. Ještě před tím namaloval její krví na fasádu kříž. Novým majitelům nešlo znamení nijak přetřít, a tak přemalovali celou Lhotu na červeno. Nebo myslíte, že důvod byl mnohem prozaičtější?

zámek Červená Lhota

Návštěvu zámku doporučuji ukončit v místní restauraci Červená Lhota Restaurant, ale pokud vám to ještě nestačilo, vydejte se i do okolí. Za návštěvu stojí Pluhův Žďár, Dírná s renesančním zámkem nebo zbytky židovského ghetta v Kardašově Řečici.

GPS: 49°14'47.5"N 14°53'06.6"E

www.zamek-cervenalhota.eu

 

Text: Lenka Bauerová

Foto: Lenka Bauerová, Miluše Svátková, Roman MalečekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Hluboká nad Vltavou - kus Anglie na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 12.7.2011
Další z míst na jihu Čech, kde stojí za to zastavit. Důvodem je sněhobílý palác nad Vltavou, při jehož stavbě se čeští panovníci nechali inspirovat Anglií.

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech
Publikováno: 23.7.2020
Za normálních okolností je město přecpané turisty, v důsledku boje s koronavirem teď ale můžete vidět Krumlov poloprázdný. Takže neváhejte a jeďte, protože zachovalejší historický celek v naší republice totiž reprezentuje už jen Praha.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nejen pro vodáky
Publikováno: 13.8.2020
Ač je Suchdol nad Lužnicí znám především vodákům, na své si tu přijdou i rybáři, milovníci historie, cyklisté a pěší turisté.

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR: Tábor – husitská bašta na Lužnici – VIDEO
Publikováno: 2.12.2014
Mohutné opevnění, nekonečný shon a krčmy plné statečných mužů, tak mohl vypadat jihočeský Tábor v době husitských válek. A přinejmenším část opevnění a duch dávných hrdinů městu zůstaly. Po Českém Krumlově je druhým nejoblíbenějším cílem zahraničních turistů v kraji, a to rozhodně právem. Pojďme se tedy společně podívat do míst, která byla němými svědky nejdůležitějších rozhodnutí husitských armád.

ČR, Tábor: naučná stezka Pintovka
Publikováno: 9.4.2015
Lesním komplexem, který navazuje z jihozápadní strany na centrum města, se klikatí hned několik turistických tras a naučná stezka se stejným jménem jako samotný lesopark - Pintovka.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Tábor: Lesopark Pintovka
Území s ekologickou rovnováhou na ploše 144 ha, které bylo zahrnuto do regionálního biocentra Pin...


Souvisejicí videa

ČR: Tábor - Lužnice a husité
Husité město založili v roce 1420 a pojmenovali ho podle posvátné hory Thabor u Nazaretu ve Svaté...

ČR: Písek - město plné romantiky
Jihočeský Písek je starobylé město ležící na vodáky oblíbené řece Otavě. Mimo jiných skvostů je&n...

ČR: Hluboká nad Vltavou - bělostná gotika
Hluboká nad Vltavou – místo, které proslavil bělostný novogotický zámek čnící vysoko nad řekou. S...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 8. 2020
svátek:Hana
dnes:
sobota 15.8.
21 °C
zítra:
neděle 16.8.
26 °C