www.infoglobe.cz » ČR: Zámek Český Rudolec

ČR: Zámek Český Rudolec

Publikováno: 30.6.2016
Zámek Český Rudolec, přezdívaný Malá Hluboká, stojí u silnice 409 v jihovýchodní části vesnice Český Rudolec, nedaleko Dačic v přírodním parku Česká Kanada. Tato oblast byla kolonizována v souvislosti s těžbou železa, stříbra a drahých kovů – odtud pravděpodobný název Rudolec.

První písemná zmínka o zámku je z roku 1351. Tehdejší stavba měla charakter vodní tvrze. Z jedné strany byla obklopená vodou a z druhé strany vodním příkopem. Prvními známými majiteli byli Vladykové z Rudolce. Další majitelé se pak během následujících století střídali v poměrně rychlém sledu.

          zámek před rekonstrukcí věže

Renesanční (blíže nedatovaná) přestavba je známá pouze z nákresu dochovaného v norimberském archivu. Spolu se stavebním průzkumem a také četnými nálezy potvrzuje domněnku, že dnešní budova zámku tehdy byla pouze jádrem původní tvrze. Prostor mezi zámkem, dnešním hostincem a infocentrem vyplňoval vodní příkop. A právě v místech infocentra, hostince a hospodářských budov se táhly obranné zdi a předhradí – „předtvrzí“.

Zájezdní hostinec ve své současné podobě. Po rekonstrukci nabízí kromě ubytování i restauraci, wellness a půjčovnu elektrokol.   turistické informační centrum

V období renesance ztrácelo sídlo svůj obranný charakter, příkop byl zasypán a tvrz se měnila v zámek s arkádami, postupně se uzavíralo i nádvoří. Ochranné zdi byly zbourány a okolní budovy se tak jakoby oddělily od původního (téměř jednotného) celku tvrziště. Hospodářství se rozrůstalo, vznikl zde lihovar a v roce 1539 byl založen pivovar.

Varny Rudoleckého pivovaru jsou umístěny přímo v restauraci. Během příjemného posezení u zdejšího výtečného piva můžete sledovat, jak se vaří.    sládek – Radovana Kocmanová

Na přelomu 17. a 18. stol. vzniká v okolí zámku rozsáhlý park. Původní mlýn, situovaný za hostincem, byl přestavěn na barokní skleník – oranžerii. Právě zde byl vypěstován první ananas v Evropě.

Barokní přestavba zámku a přilehlých budov z 19. století je připisována Trautenstein-Falkensteinům, kteří se zasloužili také o další zvelebování celého okolí. Významným majitelem zámku byl v 19. století polsko-litevský rod Razumovských, který v nedalekém Dolním Bolíkově založil jedny z největších železáren v Rakousku. Od roku 1857 vlastnil zámek major ženijního vojska rakouské armády Michael Angelo von Picchioni. Ten po požáru v roce 1860 přestavěl zámek do ušlechtilého stylu tudorovské novogotiky. Jeho vnoučata (Ernst a Kateřina) vlastnila zámek prakticky až do konce druhé světové války, během níž se rudolecké panství proměňuje v jakési „sanatorium“ pro odpočívající německé důstojníky. 

zámek po rekonstrukci věže

První tragédie pro zámek přišla hned s osvobozením. Francouzští, italští a jugoslávští zajatci (pracující v kraji během války) při oslavách s ruskými osvoboditeli zámek vyrabovali jako relikt předešlé politické éry.

V létě roku 1945 zámek sloužil jako nemocniční pavilon nedalekého obrovského zajateckého tábora. Koncem roku 1945 přešel zámek do vlastnictví státu. V 50. a 60. letech zámek užíval místní státní zemědělský statek a zřídil zde byty pro zaměstnance a brigádníky. Během této doby zámek ještě více chátral. Původní zdobené stěny byly vybíleny vápnem, do střechy zatékalo, suterén byl často zaplavený vodou, barokní skříně se používaly jako latríny a na začátku 70. let se částečně zřítila i střecha.

večerní pohled od Pilského rybníka    večerní zámek

V 70. letech se uvažovalo o přestavbě na rekreační objekt, ale hlavně na domov důchodců. V roce 1988 dostalo zámek do užívání JZD Chýně, které začalo s přestavbou na luxusní hotel. Tento projekt se ale na počátku 90. let zastavil.

Po revoluci začal soudní proces o vlastnictví, který po téměř 10 letech vyhrál stát a obratem zámek prodal obci Český Rudolec. Obec několik let hledala vhodného investora, tím se stal Pragoprojekt, který jej v roce 2009 prodává naší akciové společnosti Malá Hluboká, a. s.

Malá Hluboká pod sněhem    restaurace – velký sál, který lze pronajmout na svatby a společenské akce

Zámek je od roku 2010 zabezpečen a také zpřístupněn. Do konce roku 2013 bylo hotové odvodnění a kanalizace, opraveno nebezpečné cimbuří a v roce 2014 byla započata oprava a rekonstrukce třicetimetrové věže, která byla v následujícím roce dokončena. V současné době je v plánu rekonstrukce střechy zámku a oprava zámecké kaple.

wellness   wellness

Dnešní koncept je založen na myšlence funkčního areálu jako ekonomického celku, proto byl zprovozněn zájezdní hostinec z 18. století a opraven na penzion s restaurací. Dále byla přebudována barokní oranžerie na wellness a postupně zde vznikají také pivní lázně. Hospodářské budovy slouží jako 1. novodobý pivovar v této oblasti. S jeho otevřením v roce 2015 byla po 118 letech obnovena tradice Rudoleckého piva. Podařilo se i zrekonstruovat historickou budovu bývalého správce zámku, ve které dnes funguje informační turistické centrum. Společně s občanským sdružením Paměť Rudolecka se také daří výrazné oživení areálu, například velkými Zámeckými slavnostmi, které se každoročně pořádají v červenci.

Dobrovolné vstupné na zámek slouží výhradně pro jeho rekonstrukci. Za zámeček zkoušený nepřízní osudu děkujeme.

GPS: 49°04'00.5"N 15°19'36.4"E

 

logoČeský Rudolec 75

378 83, Český Rudolec

info@zamek-ceskyrudolec.cz

tel: 384 320 320

www.zamek-ceskyrudolec.cz

 

Text a foto: zámek Český Rudolec



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Telč
Publikováno: 20.9.2007
Na půli cesty mezi Prahou a Vídní se nachází Telč, město, které patří do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zapsána byla v roce 1992 a od té doby je stále více navštěvovaným místem České republiky, jejím cílem je stát se evropským turistickým centrem. Telč je přirozeným správním, společenským a kulturním střediskem jižní části Českomoravské vrchoviny.

Třeboň
Publikováno: 20.5.2008
Začátky tohoto krásného města, rozprostřeného uprostřed rybničnaté roviny, sahají do poloviny 12.století, kdy na jedné z cest procházející pohraničním hvozdem vznikla osada s panským dvorem, nyní zvaná Třeboň.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Třeboň - město obklopené rybníky
Třeboň - další v řadě okouzlujících měst jižních Čech. V Třeboni, kde žije asi 9 tisíc obyvatel j...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:Marcela
dnes:
sobota 20.4.
4 °C
zítra:
neděle 21.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X