www.infoglobe.cz » ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou

ČR: Zvíkov, královský hrad nad Orlickou přehradou

Publikováno: 23.6.2016
Hrad Zvíkov, jeden ze symbolů Jihočeského kraje, důstojně střeží soutok Otavy s Vltavou už od počátku 13. století. Tehdy hrad shlížel z vysokého skalního ostrohu na divokou řeku na dně hlubokého kaňonu. Posledních 60 let stojí trochu krotce na břehu Orlické přehrady.

Přijedete-li autem, zaparkujete nejspíše na hradním parkovišti na konci obce Zvíkovské Podhradí. Odsud je to k hradní bráně sotva 300 m.

Zvíkov

Hrad si prozkoumáte sami, bez průvodce. Aby nikdo nezabloudil, je trasa vyznačena šipkami a jsou na ní rozmístěné texty – a to nejen v češtině, ale i v sedmi dalšíchPísecká brána a věž Hláska jazycích. Jádro hradu tvoří palác, v němž navštívíte sklepení, přízemí s archeologickými nálezy a palácové terasy v místě bývalých královských komnat. Podíváte se i do kaple s bohatou malířskou výzdobou. Nejpozoruhodnější a nejstarší stavbou je tzv. Hlízová věž. Dlouho se historici přeli o její stáří, někteří ji datovali do 2. století n. l., v kamenických značkách viděli germánské runové písmo. Říkali jí proto také věž Markomanská. Dnes se má za to, že věž skutečně stála nejdříve, ale datum jejího dokončení je přibližně rok 1230. Je vysoká 20 m a síla zdiva je 3,5 m. Dal ji vystavět spolu s palácem a kaplí král Přemysl Otakar I. a v průběhu dalších staletí se stala svědkem mnoha událostí. Například se vypráví, že zde v sále v prvním patře bývaly přechodně umístěny královské korunovační klenoty, než byl dobudován Karlštejn. Pravdou je, že král Karel IV. zde pobýval a po stavební stránce Zvíkov zveleboval. Hrad později odolal husitskému dobývání a odolal by zřejmě i za třicetileté války, kdyby se tehdy osádka sama nevzdala. Po slavné karlovské éře patřili k jeho majitelům Rožmberkové, Švamberkové, Eggenbergové a před rokem 1948 patřil Schwarzenbergům. Dnes je ve správě Národního památkového ústavu.

hrad Zvíkov na staré pohlednici   hrad zvíkov na staré pohlednici

Od sezony 2016 je v královském paláci vystaven nový exponát s krásným příběhem. Jde o zvon, který byl v roce 1946 nalezen na břehu Otavy a jehož stáří je odhadováno na 600 let. Nejpravděpodobněji pochází z gotického kostelíku sv. Mikuláše, který je nyní zatopen Orlickou přehradou. Zaniklé podhradí je připomínáno na deseti obrazových tabulích umístěných v areálu.

Orlická přehrada

"Mniši jsou tišší a od lidí se liší...", pamatujete? Zvíkov byl jedním z natáčecích míst pohádky Lotrando a Zubejda. Je skoro neuvěřitelné, že od natáčení uplynulo už 20 let. Loupežnický tatík Lotrando sem přivedl synka do klášterní školy. Ve filmu „hraje“ nádvoří, chodby a školní třída byla v kapli.

kaple sv. Václava byla v pohádce Lotrando a Zubejda školní třídou

Z teras paláce a z vyhlídky na Hlízové věži je pěkný výhled na soutok Otavy a Vltavy.nádvoří královského paláce, které můžete několikrát zahlédnout v pohádce Lotrando a Zubejda Voda v létě láká. Na Zvíkov se dá přijet i parníkem například z Orlíku, přímo pod hradem je přístaviště. V obci Zvíkovské Podhradí je obecní koupaliště, ale o koupání v přehradě se nepokoušejte. V okolí hradu jsou břehy příkré a přehradní voda nemívá bezvadnou kvalitu.

Nabízí se tu však ještě jedna neobvyklá příležitost – jednou za čas pořádá státní podnik „Povodí Vltavy“ exkurzi do vodního díla Orlík

GPS: 49°26'20.1"N 14°11'31.1"E

www.hrad-zvikov.eu

 

Text: Radka Snížková

Fotky: Miluše Svátková, archiv hradu ZvíkovDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Písek - romantické místo na jihu Čech - VIDEO
Publikováno: 9.12.2014
Město založené Přemyslovci leží na řece Otavě v Jihočeském kraji. Písek je známý svým v ČR nejstarším dochovaným Kamenným mostem, který je národní kulturní památkou. V 14. století přes něj vedla Zlatá stezka spojující české země s Bavorskem a Horními Rakousy.

ČR: Zámek Blatná – sídlo rodu Hildprandtů
Publikováno: 5.5.2016
Jižní Čechy jsou proslulé množstvím vodních ploch a ani Blatensko není výjimkou. Dnes se vydáme na zámek Blatná, který spolu s Červenou Lhotou patří mezi nejkrásnější vodní panská sídla. A nejen zámek je cílem turistů, k areálu totiž patří i anglický park.

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk – VIDEO
Publikováno: 24.11.2015
Zhruba na půli cesty mezi Plzní a Českými Budějovicemi leží na soutoku řeky Otavy s Volyňkou město Strakonice. Město, které se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy a „Čezetami“ – motorkami z České zbrojovky. Krom toho tu najdeme i rozlehlý a velmi zachovalý středověký hrad, krásnou neorenesanční radnici, několik původních středověkých domů nebo také repliku části Stonehenge. Zapomenout nesmíme ani na okolní přírodu, kde z jedné strany začíná podhůří Šumavy a z druhé pak rozsáhlá oblast jihočeských rybníků.

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad - VIDEO
Publikováno: 12.11.2013
Nevím, jestli není zbytečné zvát Vás na místo všem Čechům tak notoricky známé – na hrad Karlštejn.


Souvisejicí videa

ČR, Strakonice – dudáci, zašlá sláva průmyslu a vzpomínka na středověk
Město Strakonice se proslavilo mezinárodním dudáckým festivalem, fezy či „Čezetami“ České zbrojov...

ČR, Karlštejn: notoricky známý hrad
Hrad Karlštejn – kdo by ho neznal? Jde o bezkonkurenčně nejobdivovanější a zároveň také nejvýznam...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.6.2019
Zahájení nové turistické sezony v Kutné Hoře bude opět ve znamení velkolepé slávy. Víkendový program gotického festivalu začíná v sobotu 22. 6. dopoledne před chrámem sv. Barbory a v nedělní podvečer bude ukončen.
19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 20. 6. 2019
svátek:Květa