www.infoglobe.cz » Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků

Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků

Publikováno: 24.5.2012
Egypt je velmi zajímavá severoafrická přímořská krajina, obklopující se Středozemním a Rudým mořem, zejména tehdy, když ani nevíte, že tam pojedete. Její historie je neodmyslitelně spojena s legendami opředenou řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život již za dob starověkých Egypťanů.

Infoglobe dostal pozvánku, zúčastnit se infocesty po Egyptě s dalšími novináři a cestovními kancelářemi. Tvořili jsme 12-člennou posádku. Na základě mailu jsem v hotelovém areáluvěděla, že sraz bude v sedm před hotelem v centru Bratislavy a odtud bude transfer na letiště do Vídně. Takže odchod z domova byl již v pět, abych to všechno stihla, protože jet autem z Trnavy a zaparkovat v Bratislavě není jednoduché, tak auto zůstalo zaparkované před domem, kde bydlí moje dcera. Na zastávce trolejbusu mi bylo jasné, že to nestíhám. Následoval telefonát delegátce, že přijdu později, tak do 10-ti minut. Když konečně přijel trolejbus, zjistila jsem, že moje tramvajenka zůstala doma. Na kupování lístku už nezbýval čas, tak jsem celá nervózní přece jen nastoupila a svezla se ty dvě zastávky, které by se za tu půlhodinu čekání daly projít určitě i pěšky. Po strastiplném příchodu k hotelu jsme společně s kolegy nasedli do auta, které nás odvezlo na vídeňské letiště, kde nám rozdali letenky a zkontrolovali zavazadla. Plni smíšených pocitů jsme čekali, dokud letištní personál neohlásí odlet našeho letadla.

Let do neznáma

Protože už jen při pomyšlení, že sedám do letadla mě polévá pot, nejlepší bylo zabývat korálové útesyse vším možným, jen ne tím, že poletím. Konečně jsme nastoupili na palubu, napsala jsem smsku nejbližším, že tedy už sedím v pekelném stroji a vypnula mobil. Sedadlo do uličky, takže ani pohled z okna u mě nehrozil, četla jsem knihu a čekala kdy uběhnou ty 4 hodiny letu. Sledovala jsem na monitoru nad hlavou, že letíme ve výšce 12 000 km obrovskou rychlostí a že vzduch má -50 stupňů. Po přistání v časných ranních hodinách místního i našeho času jsme vystoupili na půdě Egypta. Venku nás příjemně překvapilo teplo. Na letišti bylo množství autobusů, které odvážely turisty do jednotlivých hotelů. My jsme tvořili skupinku 12 lidí, tak jsme měli speciální mikrobus. Na letišti nás čekala průvodkyně Miška, která cestou do hotelu řekla pár informací o Egyptě.

Pár slov o zajímavostech Egypta

Všichni jsme věděli, že Káhira je hlavní město Egypta, kulturní centrum arabského chrám bohyně Hatšepsutsvěta a zároveň nejlidnatější město afrického kontinentu. Pár slovy vzpomněla města, která navštívíme. Hurghada je egyptské město a přístav na pobřeží Rudého moře, ve kterém žije asi 40 000 obyvatel. Sharm El Sheikh je moderní turistické centrum na nejjižnějším výběžku Sinajského poloostrova. Egypt a jeho letovisko Sharm El Sheikh patří k nejkrásnějším potápěčským oblastem na světě. Luxor je aktuální název jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších míst Egypta, které leží asi 700 kilometrů jižně od Káhiry. Taba je rozvíjející se letovisko na severu Arabského zálivu. Miška nám dále vyprávěla, že bohové starověkého Egypta jsou uctíváni v podobě fetišů, zvířat, rostlin, lidských i fantastických bytostí. Uctívaní egyptští bohové se měnili podle vůle panovníka, který právě zasedl na trůn, nebo podle vůle egyptských kněží. Faraon je titul používaný pro vládce Egypta v hebrejském a později i v řeckém prostředí. Údolí králů je asi nejznámější pohřebiště egyptských králů. Prvním faraonem, o kterém můžeme s určitostí říci, že zde byl pohřben, byl Thutmose I. Nejvýznamnější Ramzess II. a nejznámější Tutanchamon. Chrám královny Hatšepsut je částečně vytesán do skal, působí skoro tak, jako by byl vybudován samotnou přírodou. Pyramidy v Gize jsou tři velké pyramidy se Sfingou v popředí, jsou snad nejčastěji používaným symbolem Egypta. Sfinga je záhadná socha s lidskou hlavou a lvím tělem.
  obchůdky u cestyplavba po Nilupláž
Protože cesta do hotelu trvala poměrně krátce, byly tyto informace jen velmi stručné. Na recepci hotelu jsme se rozdělili do pokojů. Já jsem dostala za spolubydlící Ivonku z Brna, o 20 let mladší, atraktivní blondýnu a opravdu jsme si od první chvíle výborně rozuměly.

Možná víte, že v Egyptě se u turistů často vyskytnou zažívací obtíže, na které zaberou pouze místní léky. Měly by se užívat preventivně, tak dva až tři dny. Voda je nejživý dopravní prostředeklepší v plastových lahvích a není potřeba si dávat do nápojů led. Plné dojmů z cesty a očekávání následujících dnů jsme se do postele dostaly tak ve čtyři hodiny ráno. Konečně spánek.

Ve vyprávění o Egyptě se příště dozvíte zajímavosti ze známého letoviska Hurghady.


Text a foto: Karin Hermannová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Egypt: nejvyšší stavba afrického kontinentu
Publikováno: 6.10.2018
Asi 50 km od Káhiry vyroste mrakodrap přezdívaný Nilská věž. Tyčit by se měl do výšky 345 metrů. Čínský developer slibuje, že v okolí, kde poslední čtyři roky vzniká nové egyptské hlavní město, postaví ještě několik kancelářských komplexů, rezidenčních budov a hotelů.

Egypt, Nuweiba - Na toulkách po Sinajském poloostrově
Publikováno: 9.4.2014
Nuweiba leží přímo na Sinajském poloostrově u Aqabského zálivu. Je to pískem zalitá nenápadná vesnička, která je součástí Egypta. Ačkoli je rozlohou malá a nenápadná, je rájem na zemi, kde zaručeně najdete relax a pohodu.

Kypr, Protaras – kdysi rybářská vesnička, dnes oblíbené turistické letovisko
Publikováno: 21.8.2013
Pár dní před dovolenou jsme stále netušili kam pojedeme. Peněz jsme neměli nazbyt, a tak jsme opravdu pečlivě zvažovali, kde si budeme moci dovolit nejen přiměřené ubytování, ale také nějakou zábavu a noční život tak, aby nás to úplně nezruinovalo. I když by se mohlo zdát, že poměrně vzdálený Kypr asi nebude tou nejsprávnější volbou, opak byl pravdou.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Egypt, část 5.: Sharm El Sheikh a Rudé moře
Publikováno: 21.6.2012
V předchozích článcích jste se dočetli o Egyptských městech jako je Hurghada, Luxor nebo Karnak. Tentokrát se vydáme do letoviska Sharm El Sheikh a lodí na plavbu po Rudém moři.

Egypt, část 4.: Chrámový komplex Karnak
Publikováno: 14.6.2012
V předchozím článku o Egyptě jsme si povídali o místech jako je Luxor, Údolí králů a Chrám Hatšepsut. Tentokrát se dočtete o chrámech v Karnaku.

Egypt, část 3.: Luxor a Údolí králů
Publikováno: 7.6.2012
V předchozí části jsme absolvovali prohlídku Hurghady. Dnes si popovídáme o dalších zajímavých místech v Egyptě a od našeho průvodce se dozvíme i něco o místních zvycích.

Egypt, část 2.: Letovisko snů Hurghada
Publikováno: 31.5.2012
V předchozím článku jsme si řekli pár slov o Egyptě obecně. Dnes se podíváme trošku více na známé letovisko Hurghada. Je to egyptské město a také přístav na pobřeží Rudého moře. Původně to ale byla malá rybářská osada.

SVĚT: Je na čase vybrat si dovolenou!
Publikováno: 3.2.2019
Cesta letadlem se týká pouze byznysmenů a těch, kteří se někam daleko stěhují. Tak to už dávno neplatí. Letadlo je stále častějším prostředkem, který nás přepraví za odpočinkem. A je jedno, jestli je cílem naší cesty poměrně blízké Chorvatsko, nebo třeba Singapur. A co cesta za klokany?


Souvisejicí fotogalerie

Egypt: Sharm el Sheikh – město plné života
Poměrně známé turistické letovisko se nachází na pobřeží Rudého moře. Návštěvníci si zde určitě p...

Egypt: Turistická místa Luxor a Karnak
Návštěvníci Egypta by si určitě neměli nechat ujít možnost prohlédnout si stará města Luxor ...

Egypt: Hurghada – místo pro  oddech
Egyptské letovisko Hurghada leží v oblasti Rudého moře a je poměrně často doporučovanou dovolenko...

Egypt a jeho krásy
Egypt je jednou z oblíbených prázdninových destinací, kterou si v poslední době vyhledá...

Egypt - Podmořský život
Představujeme unikátní fotografie podmořského života, jaký je možno vidět ve většině egyptských l...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
14.6.2019
Slovensko bude od 20. do 23. června hostit další významnou světovou akci. Vůbec poprvé v historii Bratislavy zde bude probíhat mistrovství světa v karate.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 16. 6. 2019
svátek:Zbyněk