www.infoglobe.cz » Egypt, část 5.: Sharm El Sheikh a Rudé moře

Egypt, část 5.: Sharm El Sheikh a Rudé moře

Publikováno: 21.6.2012
V předchozích článcích jste se dočetli o Egyptských městech jako je Hurghada, Luxor nebo Karnak. Tentokrát se vydáme do letoviska Sharm El Sheikh a lodí na plavbu po Rudém moři.

Ráno nás čekal transfer z hotelu a let. V našem putování po Egyptě jsme pokračovali tentokrát s průvodcem Masutem, po jižním cípu Sinajského poloostrova, konkrétně ve městě Sharm El Sheikh. Z původní rybářské vesničky beduínů se postupně stalo moderní letovisko.

A co vlastně v Sharm El Sheikh najdete?
Vše co chcete. Nákupní a zábavní centra, bary, obchůdky, kulturní střediska, pobřežní promenády, noční zábavu, i různé památky. Ve volném čase si můžete vyzkoušet jízdu na koni, velbloudech, můžete navšívit pouštní safari a beduínské oázy, nebo načervenalé horské masivy. Toto místo je rájem pro potápěče, navíc se celá oblast vyznačuje teplým subtropickým podnebím. V některých hotelech je možné přihlásit se do školy potápění. Kromě podmořských aktivit si můžete vyzkoušet windsurfing, vodní lyžování, plachtění a jiné vodní sporty. Pokud se vydáte na celodenní výlety po okolí, určitě si nenechte ujít klášter svaté Kateřiny, Mojžíšovu horu a hlavně výlety lodí na Ras Mohamed nebo Titan Island. Celkově je tato vyhlášená lokalita ideální pro relaxaci, ale i pro dobrodružnou dovolenou.
lodě na mořiRudé mořemaják


Co s načatým večerem?
Po prohlídce hotelu následovalo ubytování, oběd a pak už individuálně až do večeře všichni "čmuchali" v hotelovém komplexu. Večer jsme se vydali prozkoumat zdejší noční život. Všude byly otevřeny obchůdky, obchodní centra, různé čajovny, restaurace, no zkrátka všechno to kolem nás žilo. Každý chtěl něco nakoupit, a tak jsme vešli do prodejny, která opravdu dýchala egyptskou atmosférou. Byl to maličký obchůdek s různými bylinkami, směsmi, krémy a podobně. V obrovských vacích tu prodávali ibišek, skořici, čaje na hubnutí, na spánek, na erekci, na co jste jen chtěli. Prodavač byl starý Egypťan, který působil jako dokonalý šaman. Vyprávěl nám, co všechno v obchodě má. Prý umí namíchat takovou směs, že se člověk už více nemusí probrat. Na stěnách měl množství starožitností. Vyprávěl nám, že mnoho lidí chtělo jeho sbírku koupit, ale on ji neprodá. Toho muže bych naštvat nechtěla. Bát se, že mi místo denního krému, namíchá nějakou masku, po níž se tvář změní na netvora, tak to ne. Po nákupu jsme zasedli do jedné čajovny, kde měli vodní dýmky. Sedělo se na zemi, na kobercích, a na chodníku tancovali mladí muži svůj skákavý arabský tanec. Objednali jsme pivo, kolu a nějaký nealkoholický míchaný ovocný nápoj a už nás tahali na taneční parket - čili chodník. Naše kamarádka byla tanečnice standardu a latiny na profesionální úrovni. Postavila se k tančícím mužům a začala vrtět boky a předvádět něco jiného než byli naučení. Nejdříve se na ni nechápavě dívali a pak se vytratili. Po skvělé zábavě jsme se vrátili do hotelu a unavení padli do postelí.
obchůdky

Na lodi
Po snídani nás minibus odvezl do přístavu Cairo Marina, kde bylo takové množství turistů, že jsme se raději drželi při sobě. Kdo chtěl, mohl si půjčit věci na potápění. Každý věděl o krásách Rudého moře, pro jistotu jsem si výstroj vzala i já, zatím ještě netušíc, zda se odvážím do vody. Na lodi bylo kromě naší dvanáctky i pár Rusů a posádka. My, hvězdy našeho zájezdu, jsme spěchaly obsadit si nejlepší místa, samozřejmě na přední části lodi. Rozložily jsme si osušky, svlékly se do plavek a hurá do slunění. Řekli nám, že jsou zde tři místa vhodná k potápění. Loď se rozplula, začala skákat na vlnách a samozřejmě my na přední části s ní. Nejdříve to byla docela zábava. Ale jen dokud jsme nenabrali rychlost, některým pak bylo špatně. Pokud nevíte jak v průběhu minuty vyprázdnit prostor na lodi, tak já už to vím... Igelitové sáčky pomalu docházely a tak tři bledé tváře použily i ručníky a arafatku. Pokusila jsem se podat pomocnou ruku, ale lépe bylo nehnout se a zůstat ležet. "Babám" se naštěstí ulevilo a dokonce si jedna z nich šla vyzkoušet i potápění. Kormidelník po zkušenosti s pasažéry na přední části lodi, pokračoval na další místo už poměrně normálním tempem. Při kotvení na druhém místě, jsem se odvážila do vody i já.

  lodě v přístavupohled na břehSinajský poloostrov

Tiran, ráj potápěčů
Pokud máte možnost, určitě navštivte ostrov Tiran, který leží u Tiranské úžiny. Okolní vody jsou skutečným rájem pro potápěče. Dalším důvodem k návštěvě jsou překrásné pláže i podmořské krajiny pod nimi. Dno Akabského zálivu zde klesá až do hloubky 1800 metrů. V hlubších vodách máte velkou šanci na setkání se žraloky, nebo jinými mořskými živočichy.

potápěnívrak lodě Loulliakorálové útesy u vraku

                                                      
Rudé moře a Sinajský poloostrov
Mezi asijským a africkým kontinentem se nachází Rudé moře, kde můžete vidět množství korálových útesů a pohádkový podmořský život. Turisté zde mají možnost obdivovat vrak 108 m dlouhé lodi Loullia, kterou opilý ruský kapitán "posadil" přímo na útes. Sinajský poloostrov má tvar trojúhelníku a nachází se mezi Středozemním mořem na severu a Rudým mořem na jihu. Hranici na západě tvoří Suezský průplav, na východě je to egyptsko - izraelská hranice. Poloostrov má rozlohu 61 200 km ² a na větší části se nachází poušť.

Konečně na souši
Konečně jsme dopluli na břeh. Po návratu na hotel jsem se stále kolébala, dokonce i v posteli se moje tělo nedokázalo uklidnit, ale zážitek z výletu lodí stál za všechny ty žaludeční problémy. V sobotu bylo volno podle našich představ. Někteří šli vyzkoušet moře, jiní zůstali u bazénů a další šli ještě nakoupit poslední suvenýry. V nočních hodinách nás odvezli na letiště a čekala nás cesta domů. Egypt je opravdu místo mnoha překvapení. Je to země opředená legendami a bohatou historií. Poznáte zde nové, pro našince nevšední, zvyky a možná ochutnáte i nová jídla. Egypt se určitě vyplatí vidět.

Text a foto: Karin Hörmannová

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Egypt, část 1.: Krajina nevšedních zážitků
Publikováno: 24.5.2012
Egypt je velmi zajímavá severoafrická přímořská krajina, obklopující se Středozemním a Rudým mořem, zejména tehdy, když ani nevíte, že tam pojedete. Její historie je neodmyslitelně spojena s legendami opředenou řekou Nil, která ovládala náboženský, hospodářský i společenský život již za dob starověkých Egypťanů.

Izrael: Mrtvé moře – sůl nad zlato
Publikováno: 19.6.2013
Na hranicích Jordánska a Izraele se nachází nejníže položená vodní plocha na světě, kterou všichni znají pod názvem Mrtvé moře. Toto bezodtokové slané jezero je nejen turistickým lákadlem pro cestovatele, zlatým dolem pro firmy těžící zde léčivou sůl, ale také klenotnicí bohaté a poutavé historie.

Egypt, Nuweiba - Na toulkách po Sinajském poloostrově
Publikováno: 9.4.2014
Nuweiba leží přímo na Sinajském poloostrově u Aqabského zálivu. Je to pískem zalitá nenápadná vesnička, která je součástí Egypta. Ačkoli je rozlohou malá a nenápadná, je rájem na zemi, kde zaručeně najdete relax a pohodu.

SVĚT: Je na čase vybrat si dovolenou!
Publikováno: 3.2.2019
Cesta letadlem se týká pouze byznysmenů a těch, kteří se někam daleko stěhují. Tak to už dávno neplatí. Letadlo je stále častějším prostředkem, který nás přepraví za odpočinkem. A je jedno, jestli je cílem naší cesty poměrně blízké Chorvatsko, nebo třeba Singapur. A co cesta za klokany?

Egypt, část 2.: Letovisko snů Hurghada
Publikováno: 31.5.2012
V předchozím článku jsme si řekli pár slov o Egyptě obecně. Dnes se podíváme trošku více na známé letovisko Hurghada. Je to egyptské město a také přístav na pobřeží Rudého moře. Původně to ale byla malá rybářská osada.

Egypt, část 3.: Luxor a Údolí králů
Publikováno: 7.6.2012
V předchozí části jsme absolvovali prohlídku Hurghady. Dnes si popovídáme o dalších zajímavých místech v Egyptě a od našeho průvodce se dozvíme i něco o místních zvycích.

Egypt, část 4.: Chrámový komplex Karnak
Publikováno: 14.6.2012
V předchozím článku o Egyptě jsme si povídali o místech jako je Luxor, Údolí králů a Chrám Hatšepsut. Tentokrát se dočtete o chrámech v Karnaku.


Souvisejicí fotogalerie

Egypt: Sharm el Sheikh – město plné života
Poměrně známé turistické letovisko se nachází na pobřeží Rudého moře. Návštěvníci si zde určitě p...

Egypt: Turistická místa Luxor a Karnak
Návštěvníci Egypta by si určitě neměli nechat ujít možnost prohlédnout si stará města Luxor ...

Egypt: Hurghada – místo pro  oddech
Egyptské letovisko Hurghada leží v oblasti Rudého moře a je poměrně často doporučovanou dovolenko...

Egypt a jeho krásy
Egypt je jednou z oblíbených prázdninových destinací, kterou si v poslední době vyhledá...

Egypt - Podmořský život
Představujeme unikátní fotografie podmořského života, jaký je možno vidět ve většině egyptských l...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národní muzeum v Martině – Etnografické muzeum vás zve na zdobení stromků vlastnoručně vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.
20.11.2019
Vydejte se s Jakubem Frankem trekovat po Nepálu a neutraťe ani korunu. Poutavá přednáška vás čeká už 24. listopadu v cestovatelské kavárně na Vajnorské 3 v Bratislavě.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 22. 11. 2019
svátek:Cecílie
dnes:
pátek 22.11.
8 °C
zítra:
sobota 23.11.
6 °C